• English
  • Հայերեն

Józef Teodorowicz

Advertisement

Wiki.Ormianie

Advertisement

Awedis

Advertisement

Ormiańska Polska

Advertisement

Ormiańska Warszawa

Advertisement

Z przeszłości Armenii

Advertisement
Advertisement

Wartanidzi. Tom 1

Advertisement

Wartanidzi. Tom 2

Advertisement

Ormianie polscy w opisach i obrazach

Advertisement
Start
Nowa strona Fundacji
14.02.2020.
Szanowni Państwo! Po 13 latach nadszedł czas rozstania się z tym wydaniem strony Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich. Zmiana ta podyktowana jest względami technicznymi. Od 14 lutegp 2020 roku zapraszamy na nową z wyglądu stronę, która oczywiście działa pod znanym wszystkim adresem: www.dziedzictwo.ormianie.pl
Wpisy z października 2019 roku dublują się na obu stronach, ale od 14 lutego nowe informacje pojawiają się tylko na nowej stronie. Zapraszamy!

Kraj Wojny i Marzeń - najnowszy film o Armenii
09.10.2019.
Drodzy czytelnicy, jest już dostępny film, stworzony przez Jadwigę Nowakowską poświęcony Armenii - opowiada o tym wyjątkowym miejscu, jakim jest Armenia, Górski Karabach i ich mieszkańcy, którzy od ponad 100 lat żyją z traumą ludobójstwa, jakiego na narodzie ormiańskim dokonali Turcy. Ormianie mają przy tym poczucie ciągłego zagrożenia ze strony Azerbejdżanu związanego z toczącą się tam wojną.
Film dzięki wielu wątkom, jakie są prezentowane (jednym z nich są też silne więzy rodzinne i rola wielopokoleniowej rodziny w Armenii) pozwala polskiemu widzowi zrozumieć wszelkie zawiłości cały czas tlącego się konfliktu na Kaukazie. Ambicją autorów było też zrobienie takiego filmu, który będzie mógł być pokazywany na świecie.
Załączamy link do filmu: KRAJ WOJNY I MARZEŃ

 

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Polska, 2017
Czas trwania: 61 minut
Reżyseria i scenariusz: Jadwiga Nowakowska
 
3 Kongres Archiwów Społecznych
07.10.2019.
3_KonArchSop

12 października w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN,
przy ul. Mordechaja Anielewicza 6 w Warszawie,
o godz. 9:00, rozpoczyna się

3. Kongres Archiwów Społecznych

Organizowany podobnie jak w latach ubiegłych, przez ośrodek Karta. Przedstawiciele naszej Fundacji zostali zaproszeni i biorą udział w tym ważnym dla archiwów społecznych wydażeniu.

Więcej informacji: https://archiwa.org/node/2992

 
10-lecie chaczkaru w Gdańsku
04.10.2019.
Gagik Parsamian, prezes Związku Ormiańskiego w Gdańsku
serdecznie zaprasza na uroczystość
z okazji 10. rocznicy odsłonięcia krzyża ormiańskiego (chaczkaru)
oraz otwarcia ulicy Zaułek Ormiański,
w poniedziałek, dnia 7 października 2019 roku o godz. 16.30
przy kościele św. Piotra i Pawła w Gdańsku, ul. Żabi Kruk 3.
 
Komitas- tablica w Berlinie
03.10.2019.
Komitas-Berlin 5 września 2012 r. w Berlinie odsłonieto pamiątkową tablicę poświęconą Vardapetowi Komitasowi, ikony muzyki ormiańskiej. Am Kupfergraben 5, to adres domu w którym w latach 1896-1899 studiował Komitas Wardapet jako muzykolog w Berline i tam właśnie umieszczono tę tablicę. Kamienica leży w ciągu zabudowy, naprzeciw Muzeum Pergamonu. W załączeniu notatka z pisma Związku Niemiecko-Ormiańskiego:  Komitas: Gedenktafel in Berlin. 
Tę ciekawostkę otrzymaliśmy od p. Stanisława Barana.
 
Msza św. w parafii pw. św. Grzegorza z Nareku w Warszawie
01.10.2019.

Serdecznie zapraszam do udziału w mszy św. ormiańskokatolickiej

w Warszawie, w niedzielę, 6 października 2019 r. o godz. 11.00
w kaplicy Matki Bożej, przy ul. Łazienkowskiej 14.

Po mszy św., jak zawsze, spotkanie przy kawie i herbacie.
Następna msza św. w Parafii Centralnej w trzecią niedzielę miesiąca - 20 października 2019 r.

Z modlitwą – ks. Józef Naumowicz

Informacje także na stronie Ordynariatu Kościoła Ormiańskokatolickiego
w Polsce:  www.ordynariat.ormianie.pl 
 
Odszedł na zawsze Pan Izydor Statkiewicz
02.10.2019.
Izydor_Statkiewicz
28 września 2019 roku
odszedł na zawsze Pan IZYDOR STATKIEWICZ
POGRZEB W SOBOTĘ,
5 PAŹDZIERNIKA 2019 R.
0 GODZINIE 11.10 (msza św.)
NA CMENTARZU OSOBOWICKIM WE WROCŁAWIU

Śp. Izydor Statkiewicz był od  zawsze związany ze środowiskiem wrocławskim Polskich Ormian. Ale też ze środowiskiem warszawskim i krakowskim (wieloletni członek Ormiańskiego Towarzystwa Kulturalnego).
Był człowiekiem prawym, serdecznym i życzliwym. Zawsze dzielił się z nami ważnymi informacjami, szeroko je rozsyłając, zawiadamiał o ciekawych wydarzeniach, koncertach czy artykułach prasowych dotyczących kultury i historii Ormian. Był jedną z najaktywniejszych - choć nie często z domu wychodził - osób w  naszym środowisku ormiańskim, szczerze zainteresowany tym, co się w nim dzieje.
Długo i ciężko chorował. Przy sporych ograniczeniach w poruszaniu się, jak tylko mógł, bywał na większości Mszy św. ormiańskokatolickich i naszych spotkań.
Rodzinie Pana Izydora składamy szczere wyrazy współczucia

Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie,
a światłość wiekuista niechaj Mu świeci.
Niech odpoczywa w pokoju. Amen


za:  www.ordynariat.ormianie.pl 
 
Wystawa: Katedra ormiańska we Lwowie i jej twórcy
02.10.2019.
Katedra_wystawa
1 października, w oranżerii Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie otwarto wystawę pt. „Katedra ormiańska we Lwowie i jej twórcy”. Powstała w ramach współpracy Instytutu POLONIKA i Międzynarodowego Centrum Kultury, oglądać ją można od 2 października do 25 listopada.
Na wielu kolorowych planszach, obrazujących prócz piękna obiektu i opisów, prezentowany jest ogrom pracy jakiej dodonano w ratowaniu zabytku. Przedstawiono fragmenty malarstwa Henryka Rosena, które pokrywały ściany katedry, przed i po renowacji. Jak informowała w czasie otwarcia wystawy historyk sztuki specjalizująca się w twórczości Jana Henryka Rosena – dr Joanna Wolańska, pewne obszary były bardzo zniszczone. Złe warunki atmosferyczne jakie panowały we wnętrzch katedry w minionym czasie, kiedy to służyła jako magazyn, w bardzo poważnym stopniu uszkodziły znaczne fragmenty maliwideł.
Na szczęście, kilkanaście lat temu, dzięku staraniom i pracy historyków sztuki, konserwatorów oraz osób dobrej woli, wśród których byli przedstawiciele i naszej Fundacji, również osób po stronie ukraińskiej, przystąpiono do ogromnej pracy ratowania tego niepowtarzalnego zabytku. Obecnie trwają prace nad zakonserwowaniem mozaik autorstwa Józefa Mehoffera, a malowidła Henryka Rosena odzyskały dawny blask. Na wystawie możemy również zobaczyć inne dzieła twórcy wystroju malarskiego Jana Henryka Rosena, projekty przebudowy katedry wykonane przez krakowskiego architekta Franciszka Mączyńskiego, oraz makietę katedry. Wystawie towarzyszą projekcje multimedialne, w tym również przygotowane specjalnie dla dzieci, autorstwa Krzysztofa Czeczota. Wystawa, którą koniecznie należy odwiedzić, ukazuje niepowtarzalne piekno tego wyjątkowego zabytku.
red.
 
Dzień ormiański w Oławie
26.09.2019.
Dzień_ormianski
 
Upamiętnienie śpiewaczki, Ormianki
24.09.2019.

Ważne wydarzenie w Towarzystwie Muzycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Sosnowcu

wystawa
 
30. rocznica koronacji Obrazu MB Łysieckiej
23.09.2019.
Serdecznie zapraszam do udziału w mszy św. ormiańskokatolickiej
w 30. rocznicę koronacji Obrazu Matki Bożej Łysieckiej w Gliwicach, 
kościół Świętej Trójcy, ul. Mikołowska, w niedzielę, 29 września o godz. 11.00
Z modlitwą – ks. Józef Naumowicz
Więcej o rocznicy koronacji na stronie Ordynariatu Kościoła Ormiańskokatolickiego
 
Pięknie wydana publikacja o pierwszych ormiańskich drukowanych książkach
23.09.2019.
Okładka książki

DAR DO ARCHIWUM FUNDACJI

Otrzymaliśmy dwujęzyczną (niemiecko-ormiańską) bogato ilustrowaną książkę autorstwa Armenuhi Drost-Abgarjan i Meliné Pehlivanian pt. Schriftkunst und Bilderzauber. Eine deutsch-armenische Festgabe zum 500. Jubiläum des armenischen Buchdrucks / Գրչարվեստ եւ պատկերների հմայք. Հայ-գերմանական հոբելյանական հրատարակություն՝ նվիրված հայ տպագրության 500-ամյակին. Jest to publikacja wydana niezwykle starannie, piękna pod względem graficznym. Przedstawia ormiańskie iluminowane księgi rękopiśmienne, które były niedoścignionym wzorem dla mistrzów sztuki drukarskiej. W części dalszej pokazane są przykłady pierwszych ormiańskich starodruków.
Erywań 2012, 208 s.; 21x26 cm. ISBN 9789993065883. Dar Armenuhi Drost-Abgarjan
 
Ośrodek Badań nad Kulturą Ormiańską w Polsce
15.09.2019.
PAU_logo
Polska Akademia Umiejętności po wielu latach starań, za zgodą władz państwowych, powołała do życia Ośrodek Badań nad Kulturą Ormiańską w Polsce. 21 września br. w Krakowie, miała miejsce niezwykle doniosła uroczystość, zwłaszcza dla środowiska polskich Ormian, odbyła się inauguracja działalności tej naukowej instytucji.
Na spotkanie inauguracyjne zaproszeni zostali goście z zagranicy i Polski, naukowcy zainteresowani tematyką. Spotkanie odbyło się w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius. Powitalne wystąpienia należały do gospodarza miejsca, dyrektora prof. dr hab. Krzysztofa Stopki i prezesa Polskiej Akademii Umiejętności, prof. dr hab. Jana Ostrowskiego. Dr hab. Andrzej A. Zięba wygłosił wykład pt. "Kultura Ormian Polskich jako przedmiot badań". Przedstawił także pracowników i program Ośrodka. W dyskusji głos zabierali naukowcy, przedstawiciele ośrodków akademickich z Polski i zagranicy. Powołana została Rada Naukowa, a Prezes Polskiej Akademii Umiejętności wręczył powołanym nominacje. Po przerwie zebrani mieli możliwość wysłuchania niezwykle ciekawego wykładu gościa z Kongregacji Mechitarystów z Wenecji, ojca Wardapeta Wahana Ohaniana - temat to: "Ojciec Ghewond Aliszan - poeta i historyk promiennej Armenii". Sylwetka wybitnego, wszechstronnego naukowca, poety, który całe życie poświęcił głównie badaniom armenologicznym.
W dalszej części spotkania, przeszliśmy do sali Senatu aby wysłuchać historyków, Jakuba Osieckiego i Joanny Sławińskiej, którzy przedstawili historię i opis eksponowanego tam, XIX-wiecznego velum ormiańskiego z Muszu, które po wielu peregrynacjach znajduje się obecnie w zbiorach Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Końcowym elementem tego inauguracyjnego spotkania, była wspólna pamiątkowa fotografia na dziedzińcu Collegium Maius.
Jest to krótka relacja "na gorąco", obszerniejsze informacje wkrótce na stronach najbliższego wydania Awedisu.
red.

 Inauguracja Ośrodka Badań nad Kulturą Ormiańską w Polsce. Fot. mot Inauguracja Ośrodka Badań nad Kulturą Ormiańską w Polsce. Fot. mot Inauguracja Ośrodka Badań nad Kulturą Ormiańską w Polsce. Fot. mot
 Inauguracja Ośrodka Badań nad Kulturą Ormiańską w Polsce. Fot. mot Inauguracja Ośrodka Badań nad Kulturą Ormiańską w Polsce. Fot. mot Inauguracja Ośrodka Badań nad Kulturą Ormiańską w Polsce. Fot. mot
 Inauguracja Ośrodka Badań nad Kulturą Ormiańską w Polsce. Fot. mot Inauguracja Ośrodka Badań nad Kulturą Ormiańską w Polsce. Fot. mot Inauguracja Ośrodka Badań nad Kulturą Ormiańską w Polsce. Fot. mot
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 12 z 1348
© Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich 2019
Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji