• English
  • Հայերեն

Józef Teodorowicz

Advertisement

Wiki.Ormianie

Advertisement

Awedis

Advertisement

Ormiańska Polska

Advertisement

Ormiańska Warszawa

Advertisement

Z przeszłości Armenii

Advertisement
Advertisement

Wartanidzi. Tom 1

Advertisement

Wartanidzi. Tom 2

Advertisement

Ormianie polscy w opisach i obrazach

Advertisement
Start arrow Co obecnie arrow Coraz więcej informacji historycznych o polskich Ormianach
Coraz więcej informacji historycznych o polskich Ormianach Drukuj
31.12.2017.
Gablota w Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich
Najważniejszym celem prowadzonych przez Fundację Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich projektów jest jak najszersze udostępnienie wszystkim zainteresowanym historycznych informacji o polskich Ormianach oraz ich miejscu w kulturze i historii kraju. 
Szczególne miejsce wśród projektów Fundacji zajmują te, które mają związek z archiwistyką i udostępnianiem zbiorów oraz opracowanych informacji przydatnych np. do badań genealogicznych.
Do poprzedniego numeru „Awedisu” dołączony został plan pod nazwą Ormiańskie Stare Powązki, dzięki któremu można się przekonać, jak licznie Ormianie i ich potomkowie uczestniczyli w życiu Warszawy od najdawniejszych czasów. Plan ten był także m.in. rozdawany przez harcerzy w okresie Zaduszek przy wejściach na cmentarz powązkowski. Plan powstał także w wersji online , gdzie dzięki wykorzystaniu nowych technologii można skorzystać z wirtualnej mapy cmentarza z dokładną lokalizacją grobów, obejrzeć fotografie, skorzystać z wyszukiwarki nazwisk, zapoznać się z życiorysami znanych postaci. Do wirtualnych Ormiańskich Starych Powązek można dotrzeć poprzez stronę www.archiwum.ormianie.pl w zakładce Cmentarze online . Dzięki intensywnym pracom nad identyfikacją warszawskich Ormian, na www.Wiki.Ormianie.pl powstały nowe biogramy wielu historycznych postaci zasłużonych dla rozwoju społecznego i gospodarczego stolicy.
Wirtualne Archiwum Polskich Ormian powiększyło się o nowe wyszukiwarki. Obok Ksiąg metrykalnych pojawiły się wyszukiwarki Duchowni oraz Pochowani na cmentarzach. W tej ostatniej zamieszczone już zostały dane wszystkich znanych nam Ormian i ich potomków pochowanych na Starych Powązkach w Warszawie (wraz z linkami wybranych postaci do ich biogramów w www.Wiki.Ormianie.pl) oraz dane z kilku pól (kwater) Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie; publikowanie danych z kolejnych pól będzie kontynuowane. W wyszukiwarce ksiąg metrykalnych pojawiły się nowe indeksy, a wśród nich dane z księgi małżeństw parafii ormiańskokatolickiej w Śniatynie, którą Fundacja skopiowała w poprzednim roku, z ksiąg zapowiedzi parafii w Horodence (1858–1890), Kut (1893–1953) oraz Tyśmienicy (1879–1922). Niemal wszystkim wpisom towarzyszą skany odpowiednich, oryginalnych fragmentów ksiąg. W wyszukiwarce Duchowni znajdują się informacje z 15 szematyzmów archidiecezji lwowskiej obrządku ormiańskiego. I te prace będą kontynuowane. Co ważne, w każdej wyszukiwarce jest aktualna informacja o tym, co już zostało zindeksowane, a co jeszcze jest do zindeksowania.

W Archiwum Polskich Ormian trwają stale prace archiwistyczne, które umożliwiają sukcesywne umieszczanie inwentarzy (opisów) na portalu www.szukajwarchiwach.pl, a następnie profesjonalnych skanów dokumentów tak, że każdy za pomocą internetu może korzystać z zasobu archiwum. Przypominamy, że skany wszystkich ksiąg metrykalnych i ksiąg zapowiedzi przedślubnych, które znajdują się w Archiwum Polskich Ormian, są dostępne online w szukajwarchiwach.pl. W najbliższym czasie udostępnione zostaną skany Zbioru rękopisów oraz inwentarz przygotowanych do tego starodruków przechowywanych w Fundacji. Jednocześnie nie zapominamy o tym, że historia dzieje się już teraz i zbieramy wszelkie materiały świadczące o działaniach podejmowanych w Polsce na rzecz popularyzacji wiedzy o polskich Ormianach. Prosimy o nadsyłanie nam takich materiałów. 

Po spisaniu, sfotografowaniu i zewidencjonowaniu w Zintegrowanym Systemie Informacji Archiwalnej wszystkich przedmiotów pochodzących z kościoła ormiańskiego w Stanisławowie, przyszedł czas na ormiańskie pamiątki przechowywane w kościele ormiańskim w Gliwicach. 

Uporządkowane zostały w całości kolejne zbiory dokumentów, a wśród nich archiwum parafii w Stanisławowie, archiwum rodziny Mikulich i Nikorowiczów oraz spuścizna Zakonu Panien Benedyktynek Ormiańskich ze Lwowa otrzymana w darze od sióstr z Wołowa . Warto przypomnieć, że wśród tych darów znalazło się siedem portretów ksień i jeden obraz Matki Boskiej, które zostały wstępnie zabezpieczone, wpisane do rejestru zabytków i niedługo, mamy nadzieję, otrzymamy dotację na ich konserwację. Ku końcowi zmierzają prace nad porządkowaniem cennego i bogatego zbioru fotografii, który mamy nadzieję jak najszybciej w pełni udostępnić w Wirtualnym Archiwum Polskich Ormian.

Równocześnie poddajemy konserwacji cenne pamiątki. W tym roku były to: fotografie Ludwika Wieleżyńskiego z wnętrza katedry ormiańskiej we Lwowie oraz albumy fotograficzne (dwa albumy zawierające fotografie z tragicznych wydarzeń z udziałem Ormian w Baku na początku XX w. oraz album z XIX-wiecznymi fotografiami rodziny Jakubowiczów).

Z kilku opracowanych już gałęzi powstaje jedno drzewo genealogiczne polskich Ormian, które po przelaniu na papier ma kilkanaście metrów długości! Postęp prac nad genealogią i zwyczajami polskich Ormian w XVIII w. umożliwia też tłumaczenie I części barwnych i arcyciekawych umów przedślubnych z lat 1693–1784, spisanych literami ormiańskimi w językowej mieszaninie ormiańskiego, tureckiego i polskiego. Tłumaczenie takie wymaga wyjątkowego specjalisty w tej dziedzinie, którego znaleźliśmy zagranicą.

Ponieważ na genealogów rodzin polskich Ormian czeka niemało pułapek, charakterystycznych tylko dla tej nacji, przygotowaliśmy uzupełnione wydanie Poradnika genealogicznego polskich Ormian  w wersji online i trochę egzemplarzy wydrukowanych w formie zbindowanej broszury. 

Większość efektów naszych projektów ma charakter otwarty, tzn. możemy uzupełniać dane w wyszukiwarkach, na wirtualnej mapie Powązek, drzewach genealogicznych, w związku z czym bardzo serdecznie Państwa zapraszamy do nadsyłania dalszych uzupełnień. Za już przekazane bardzo dziękujemy, a jest ich niemało i wciąż przybywają!

Opisane prace sfinansowane zostały przez: m.st. Warszawa, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych.

Zapraszamy do korzystania z naszych zbiorów online oraz w siedzibie Fundacji.

Hanna Kopczyńska-Kłos, koordynator projektów, Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich 2019
Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji