• English
  • Հայերեն

Józef Teodorowicz

Advertisement

Wiki.Ormianie

Advertisement

Awedis

Advertisement

Ormiańska Polska

Advertisement

Ormiańska Warszawa

Advertisement

Z przeszłości Armenii

Advertisement
Advertisement

Wartanidzi. Tom 1

Advertisement

Wartanidzi. Tom 2

Advertisement

Ormianie polscy w opisach i obrazach

Advertisement
Start
Drzewo życia, drzewo pamięci. 1915-2018. Drukuj
02.09.2018.
Centrum Inicjatyw na Rzecz Rozwoju REGIO w Łodzi z początkiem kwietnia rozpoczęło realizację zadania „Korzenie XX-wiecznego ludobójstwa – wystawa wraz z elementami towarzyszącymi”.
Podstawowym elementem zadania jest planowana na październik i listopad 2018 wystawa „Drzewo życia, drzewo pamięci” poświęcona ludobójstwu Ormian w Turcji w latach 1915-1923, która jest zrealizowana we współpracy z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.
Genocyd Ormian albo Mec Jeghern (orm. Wielka Zbrodnia) pochłonął życie blisko 1,5 miliona osób i jest przez historyków uznawany za pierwsze wielkie ludobójstwo XX wieku. Jednocześnie, mimo skali zbrodni i jej precedensowego charakteru, pamięć o niej poza narodem ormiańskim jest ciągle niewielka, a w wypadku Republiki Tureckiej – świadomie zacierana.
Przygotowywana wystawa stawia sobie za cel pokazanie obok opisowego, faktograficznego rysu tamtych wydarzeń – ich subiektywnego, zapożyczonego poprzez relacje świadków, wiersze i prozę ormiańską charakteru. Głos oddano tym, którzy ocaleli, ich krewnym oraz współczesnym spadkobiercom tego kulturowego dziedzictwa.
Wystawie będzie towarzyszył cykl warsztatów dla młodzieży, poświęconych problematyce mniejszości etnicznych, dyskryminacji i wykluczenia.
Wernisaż ekspozycji jest planowany na drugą połowę października (dokładna data i wszystkie szczegóły dotyczące wydarzenia będą pojawiać się na stronie internetowej oraz na profilu facebookowym: Drzewo-życia-drzewo-pamięci-1915-2018.
Zadanie „Korzenie XX-wiecznego ludobójstwa” jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.
 
następny artykuł »
© Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich 2019
Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji