• English
  • Հայերեն

Józef Teodorowicz

Advertisement

Wiki.Ormianie

Advertisement

Awedis

Advertisement

Ormiańska Polska

Advertisement

Ormiańska Warszawa

Advertisement

Z przeszłości Armenii

Advertisement
Advertisement

Wartanidzi. Tom 1

Advertisement

Wartanidzi. Tom 2

Advertisement

Ormianie polscy w opisach i obrazach

Advertisement
Start
ARMENIA w Metropolitan Museum of Art
02.11.2018.
W tym niezwykle prestiżowym nowojorskim muzeum, otwarto pierwszą dużą ekspozycję poświęconą eksploracji niezwykłych artystycznych i kulturalnych osiągnięć narodu ormiańskiego w kontekście globalnym przez czternaście wieków - od IV wieku, kiedy Ormianie nawrócili się na chrześcijaństwo w swojej ojczyźnie u podnóża Góry Ararat, do wieku siedemnastego.
Prezentowane są wszystkie dziedziny sztuki, poczynając od najstarszych rzeźb, chaczkarów, iluminowanych rękopisów, starodruków, kobierców i tkanin po przedmioty liturgiczne i architekturę.
Reportaż z otwarcia tej wystawy:
 "YouTube".
Jednocześnie, wybitny znawca tematu i organizator kilku znakomitych wystaw (m.in. w Watykanie, Luwrze, Marsylii), których towarzyszły wspaniałe katalogi-albumy napisał krytyczny list skierowany do Metropolitan Museum od Art -->>LIST
 Metropolitan Metropolitan Metropolitan
 
Jubileuszowa wystawa ormiańskiej artystki
02.11.2018.
Basia_BW
Barbara Bielecka-Woźniczko obchodzi w tym roku podwójny jubileusz - 45-lecie pracy twórczej i okrągłą rocznicę urodzin. Z tej okazji zapraszamy na retrospektywną wystawę jej twórczości - „Poszukiwania w czasie”, na niej wybrane prace z różnych cyklów inspirowanych: muzyką, tańcem, przyrodą, kondycją ludzką, wydarzeniami historycznymi, wątkami ormiańskimi. Wernisaż już 10 listopada, o godz. 17:00, w Galerii U przy ul. Lachmana 5 w Warszawie.
red.
 Basia Fot. Władysław Deńca Basia Fot. Władysław Deńca Basia Fot. Władysław Deńca
 
Książka ormiańskiego autora
02.11.2018.
Malarz_ksiazka
Na rynku wydawniczym pojawiła się nowa pozycja ormiańskiego autora Hovhannesa Gevorgyana, w tłumaczeniu Jerzego Szokalskiego. Notatkę wydawcy rozpoczyna motto: Aby rozumieć świat, trzeba najpierw zrozumieć siebie.
Ta pełna refleksji nad miejscem człowieka we współczesnym świecie powieść, zmusza do zatrzymania się i zadania pytań, na które trudno jest znaleźć prostą odpowiedź. W jaki sposób określić wartość życia? Co zrobić, by rozbudzić w sobie odwagę, która pozwoli otworzyć się na nieznane? Jak wiele trzeba doświadczyć, by docenić cud stworzenia?

Więcej o książce: wydawnictwo Novae Res.
 
Poplenerowy wernisaż w Gdańsku
29.10.2018.
Wystawa_Gdansk
Prezes Związku Ormiańskiego w Gdańsku, malarz - Gagik Parsamyan, którego 23 lata temu zaproszono do zorganizowania wystawy w Gdańsku, mówił tak: “zakochał się w mieście i jego mieszkańcach” i został tu na stałe. Przez 20 lat organizował i współorganizował Dni Ormiańskie w Gdańsku i Dni Polskie w Armenii, zawsze pod hasłem przybliżania sztuki i kultury obu narodów. Dzisiaj finał kolejnej jego inicjatywy. 28 października br. w Domu odbył się wernisaż wystawy malarstwa twórców z Armenii pt. “Uroki Gdańska - przestrzeń widziana oczami Ormian”. Podczas letnich plenerów w Gdańsku, grupa malarzy: Hripsime Arakelyan, Sergey Isaverdyan, Paravon Mirzoyan, Garik Prveyan oraz Ruben Verdanyan przenosiła na płótna dobrze znane gdańskie pejzaże. Na obrazach oglądać można ul. Mariacką, Długie Pobrzeże, Pałac Opatów w Oliwie... O tym, że widoki te, dobrze gdańszczanom znane z malarstwa i grafik, w wykonaniu twórców z Armenii mogą ich zaskoczyć, mówił podczas wernisażu Marek Wróbel, gdański malarz: - To fantastyczne, inne spojrzenie na Gdańsk. My gdańszczanie jesteśmy “napiętnowani” swoistą manierą rysowania i malowania architektury naszego miasta, która jest już taka opatrzona: gdzieś tam w tym sztywnym, XIX.wiecznym kanonie i elegancji - komentował. - Oni przyjechali tu jako całkiem świezi artyści i namalowali ten Gdańsk tak, jak autentycznie go odczuwają i widzą. Powstało bardzo piękne, całkiem inne spojrzenie od tego, do którego jesteśmy przyzwyczajeni.
Więcej informacji na stronie: "Portal Miasta Gdańska".
 
Nominacja do prestiżowej nagrody
29.10.2018.

Wspaniała wiadomość dotarła dzisiaj do naszej Fundacji,
otrzymaliśmy nominację do Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora

- poniżej cytat z niej z uzasadnieniem.
ndap_logo
"...w uznaniu dla Państwa pracy oraz prowadzonej działalności Pan dr Wojciech Woźniak, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych zgłosił Fundację Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich jako kandydata do Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora.
Nagroda przyznawana jest za specjalne osiągnięcia w działalności mającej na celu ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego."

Wszelkie informacje nt. organizowanego konkursu znajdują się na stronie: "Fundacja Kronenberga".
 
100-lecie odzyskania niepodległości w Gdańsku
25.10.2018.
100_lecie
 
Dwa wydarzenia w 100-lecie odzyskania niepodległości
23.10.2018.

Gdańsk: 28.10.2018 r. godz. 18:00, Dom Związku Ormian, ul. Mariacka 34/36

Wrocław: 30.10.2018 r. godz. 18:00, Muzeum Etnograficzne, ul. Traugutta 111/113 Wieczor_Wroclaw

 
Msza św. ormiańskokatolicka w Warszawie
16.10.2018.
Serdecznie zapraszam do udziału w mszy św. ormiańskokatolickiej 
w niedzielę, 21 października 2018, o godzinie 11.00
w kaplicy Matki Bożej, przy ul. Łazienkowskiej 14 w Warszawie.
Po mszy św., jak zawsze, spotkanie przy kawie i herbacie.

Następna msza św. - w niedzielę, 11 listopada, w dniu Narodowego Święta Niepodległości.

Wraz z serdeczną pamięcią i modlitwą 
ks. Józef Naumowicz 
duszpasterz Ormiańskokatolickiej Parafii Centralnej 
pw. św. Grzegorza z Nareku 

Informacje także na stronie Ordynariatu Kościoła Ormiańskokatolickiego w Polsce: www.ordynariat.ormianie.pl
 
36. numer "Awedisu"
05.10.2018.
36_Awedis
Ukazał się trzydziesty szósty, jesienny numer "Awedisu". W Słowie od redakcji czytamy:
Tam gdzie Ormianie, tam i chaczkary – piszemy o tym w tym numerze „Awedisu”. Bez tych kamiennych krzyży inaczej wyglądałaby Armenia oraz cały świat ormiańskiej Diaspory. Krzyż kamienny, a jednak żywy, kwitnący, tak jak kwitnie ormiańska tradycja i kultura w wielu krajach, również w Polsce. Kultywowanie swojej specyficznej kultury i tożsamości jest na szczęście jednym z praw mniejszości narodowych we współczesnych demokracjach. Ale nie zawsze tak było. W przypadku Ormian w Polsce najdobitniej uwidoczniło się to w niechęci do Kościoła ormiańskokatolickiego w czasach PRL-u. Pamiętając o tej smutnej przeszłości, powinniśmy cieszyć się, że obecnie nic nie stoi na przeszkodzie, by organizować wydarzenia takie jak coroczne Dni Ormiańskie, bądź że władze nie utrudniają stawiania symboli religijnych (w formie chaczkarów) w eksponowanych miejscach polskich miast.
W tym numerze „Awedisu” przenosimy się też w przeszłość. Prezentujemy kilka wywiadów oraz artykułów wspomnieniowych. Niektóre dotyczą czasów odleglejszych – od początku XX w., inne dotykają spraw teraźniejszych, takich jak sytuacja w Armenii w maju tego roku, podczas pokojowej rewolucji, która doprowadziła do zmiany władzy w tym kraju. Mamy nadzieję, że te artykuły zainteresują wszystkich, którym bliskie są skomplikowane losy Ormian w Polsce i na świecie. 
Zapraszamy do lektury. Trzydziesty szósty numer „Awedisu” dostępny jest również na stronie internetowej www.awedis.ormianie.pl .
 
Stowarzyszenie Kultury Ormiańskiej w Szczecinku
05.10.2018.
szczecinek W dniu 01.10.2018 powstało Szczecineckie Stowarzyszenie Kultury Ormiańskiej.
5 października nastąpiło uroczyste odsłonięcie chaczkaru, jak powiedział Narek Kurshudyan, prezes Szczecineckiego Stowarzyszenia, chaczkary poza Armenią przeważnie upamiętniają ludobójstwo na Ormianach (1915), jednak ten w Szczecinku został poświęcony przyjaźni polsko-ormiańskiej.
Ormianie są licznie reprezentowani na Pomorzu Zachodnim. W Szczecinku mieszka ok. 20 rodzin, prawie 80 osób. Autorem monumentu jest ormiański artysta Hovik Minasyan. Chaczkar odsłonił przy kościele pw. Narodzenia NMP, ambasador Republiki Armenii w Polsce Edgar Ghazaryan, modlitwę przy chaczkarze odmówił duszpasterz Ormian w Polsce ks. Nerses Harutyunyan. Na uroczystości obecny był także ks. dr Jacek Lewiński, proboszcz parafii Mariackiej. Zabrzmiała tradycyjna ormiańska melodia zagrana na duduku.
W Centrum Kultury Zamek w Szczecinku otwarta została wystawa "Wielki zapomniany. Arcybiskup ormiański Józef Teodorowicz (1864-1938) - wybitny polski kapłan i mąż stanu" użyczona przez Fundację Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich.
Informacja ze strony:https://koszalin.gosc.pl/doc/5068311.Armenia-w-Szczecinku" target="_blank">"Gość.PL Koszalińsko-Kołobrzeski".
 
"Polscy Ormianie w drodze do niepodległej Polski" - konferencja naukowa
05.10.2018.

„Polscy Ormianie w drodze do niepodległej Polski”

konferencja naukowa
Biblioteka Kraków zaprasza 9-10 października na dwudniową konferencję naukową

„Polscy Ormianie w drodze do niepodległej Polski”,

której celem jest ukazanie wkładu społeczności ormiańskiej w polskie dziedzictwo kulturowe.
Partnerami wydarzenia są Urząd Miasta Krakowa i Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Poza dwudniową sesją naukową planowana jest również publikacja tomu pokonferencyjnego oraz prezentacja czasowej wystawy „Ormianie Semper Fidelis – w drodze ku niepodległości”, udostępnionej przez Muzeum Niepodległości w Warszawie, ukazującej historię polskich Ormian od przybycia do Lwowa, aż po współczesną ich działalność na terenie Rzeczpospolitej. Dużą część wystawy stanowią biogramy sylwetek słynnych polskich Ormian – znamienitych artystów, pisarzy, duchownych, naukowców, a przede wszystkim wielkich patriotów.

Do udziału w konferencji zaproszeni zostali pracownicy naukowi – wybitni specjaliści,
zajmujący się tematyką społeczności ormiańskiej.
Program konferencji i informacja na stronie: "Magiczny Kraków".
 
Wystawa "Drzewo życia, drzewo pamięci 1915-2018"
04.10.2018.

Wystawa w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, 18.10 - 15.11.2018 ulotka_drzewo-zycia-2

 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 109 - 120 z 1348
© Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich 2019
Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji