• English
  • Հայերեն

Józef Teodorowicz

Advertisement

Wiki.Ormianie

Advertisement

Awedis

Advertisement

Ormiańska Polska

Advertisement

Ormiańska Warszawa

Advertisement

Z przeszłości Armenii

Advertisement
Advertisement

Wartanidzi. Tom 1

Advertisement

Wartanidzi. Tom 2

Advertisement

Ormianie polscy w opisach i obrazach

Advertisement
Start
Skrótowe sprawozdanie z działalności Fundacji
28.02.2008.
Skrótowe sprawozdanie z działalności Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich od powstania, czyli kwietnia 2006 roku

Dotychczasowa działalność Fundacji

  • spis z natury powierzonego mienia
  • dokumentacja fotograficzną całego księgozbioru, szat i przedmiotów liturgicznych oraz obrazów
  • opinie o księgozbiorze
  • raport stanu zachowania:
    1. ekspertyza historyczno archiwalna zasobów
    2. ekspertyza rękopisów
    3. ekspertyza bibliofilska
    4. opis księgozbioru i rękopisów w języku  ormiańskim
  • po zasięgnięciu opinii fachowców przeprowadziliśmy fachową dezynfekcję całego księgozbioru i dokumentów zapewniliśmy odpowiednie warunki przechowywania zbioru – wynajęliśmy pomieszczenie w Archiwum Archidiecezjalnym w Warszawie
  • przeprowadziliśmy konserwację dwóch ksiąg metrykalnych
  • wyposażyliśmy archiwum w sprzęt komputerowy (komputer i laptop) drukarkę, skaner, aparat fotograficzny i niezbędne meble
  • zdigitalizowaliśmy i opracowaliśmy zbiór 560 fotografii
  • uporządkowaliśmy księgozbiór wg zaleceń  archiwistów
  • zabezpieczyliśmy 200 starodruków
  • zdigitalizowaliśmy 23 księgi metrykalne, 7 ksiąg zapowiedzi, 23 księgi parafialne  (razem około 20 000 stron)
  • opracowaliśmy bazę danych zbiorów Fundacji
  • odtworzyliśmy nagrania kazań abp. Józefa Teodorowicza i wydaliśmy płytę wraz z książką


Prace te przeprowadzone zostały dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Czytaj całość
 
Spotkanie 23 lutego
26.02.2008.
Prezes Ewa Abgarowicz prezentuje dokonania FKiDOPDziękuję osobom, które mogły przybyć na spotkanie naszej Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich w sobotę 23 lutego. Było nas około 60 osób - z Warszawy i z różnych stron Polski - między innymi z Gdańska, Gliwic, Krakowa, Obornik Śląskich, Wrocławia.
Przedstawiliśmy prace, które zostały wykonane od początku istnienia Fundacji, czyli od kwietnia 2006 roku. Sprawozdaniu towarzyszył pokaz ilustracji.
Druga cześć spotkania poświęcona była jednemu ze zrealizowanych projektów - publikacji nagrań oryginalnych kazań abp. Józefa Teodorowicza i książeczki z jego biogramem. dzięki uprzejmości TVP przedstawiony został dokumentalny film z cyklu "Notacje" o abp. Teodorowiczu. Głos zabrali - pan Stefan Kruczkowski, który zgrał głos z płyt "decelitowych" i autorzy książeczki: ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski oraz panowie: Michał Zarychta i Marek Jurek.
Pozostałe dwie godziny spotkania przeznaczone były na rozmowy przy kawie, herbacie i domowych wypiekach.
Niedługo zamieścimy sprawozdanie
Ewa Abgarowicz, prezes Fundacji
 
Uroczystość 2 marca w Krakowie
18.02.2008.
Pragnę zaprosić do wzięcia udziału w uroczystości z okazji 20-lecia pogromu Ormian w Sumgaicie.
O godzinie 12.00 w kościele Miłosierdzia Bożego przy ul. Felicjanek w Krakowie, w dniu 2 marca (niedziela) będzie sprawowana uroczysta liturgia przez ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Po mszy św. przejdziemy pod Chaczkar gdzie zostaną odprawione modlitwy, złożone kwiaty i zapalone znicze.
Serdecznie zapraszam, Adam Terlecki - prezez Ormiańskiego Towarzystwa Kulturalnego
 
Spotkanie w Krakowie 25 II
15.02.2008.
Szanowni Państwo,
Ormiańskie Towarzystwo Kulturalne wspólnie z Kołem Zainteresowania Kulturą Ormian przy Krakowskim Oddziale Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego uprzejmie zapraszają na spotkanie, które odbędzie się w odbędzie się w dniu 25 lutego 2008 (poniedziałek), o godz. 17.00 w siedzibie Muzeum Etnograficznego przy placu Wolnica 1 w Krakowie.
Czytaj całość
 
ZAPROSZENIE na spotkanie
05.02.2008.
Zarząd Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich zaprasza w sobotę 23 lutego o godz. 11 do sali Stowarzyszenia Wolnego Słowa, Warszawa ul. Marszałkowska 7 (blisko Pl. Unii Lubelskiej, wejście od ul. Emila Zoli), na spotkanie, którego celem jest przedstawienie działalności Fundacji od początku jej działania i planów na przyszłość. Przypuszczamy, że spotkanie może potrwać do g. 14.
Liczymy na Państwa rady i uwagi – tak dotyczące podjętych już zadań, jak i pomysłów na przyszłość.
Czytaj całość
 
Informacje Ormiańskiego Towarzystwa Kulturalnego w Krakowie
19.01.2008.
Ormiańskie Towarzystwo Kulturalne wspólnie z Kołem Zainteresowania Kulturą Ormian przy Krakowskim Oddziale Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego uprzejmie zapraszają na spotkanie opłatkowe, które odbędzie się w dniu 28 stycznia 2008 (poniedziałek), o godz. 17.00 w siedzibie Muzeum Etnograficznego przy placu Wolnica 1. Po życzeniach pan Jacek Nikorowicz wygłosi referat „Najważniejsi z moich przodków. Ród Nikorowiczów w dziejach Polski”.
Czytaj całość
 
Spotkanie opłatkowe
08.01.2008.
Koło Zainteresowań Kulturą Ormian w Warszawie zaprasza serdecznie na coroczne spotkanie opłatkowe naszej ormiańskiej diaspory, które odbędzie się w niedzielę, 20 stycznia.
  • godz. 16.00 w kaplicy Res Sacra Miser - uroczysta Msza Św. ormiańska z tradycyjnym święceniem wody - prosimy o zabranie naczyń na wodę święconą
  • godz. 18.00 po mszy przechodzimy na ul. Kredytową 1, do Muzeum Etnograficznego i rozpoczynamy spotkanie opłatkowe
Serdecznie zapraszamy, 
Prezes KZKO - Maciej Bohosiewicz tel. 504 310 309

PS. Wstęp płatny - 10 zł. Prosimy o potwierdzenie przybycia na spotkanie drogą Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć lub sms-em. Dziekujemy.
 
Rodziny rozdzielone przez historię
19.12.2007.
Muzeum Historii PolskiMuzeum Historii Polski zapoczątkowuje projekt „Rodziny rozdzielone przez historię”, który dotyczyć może wielu rodzin polskich Ormian. Jego celem jest pokazanie poprzez losy rodzin, które zostały rozdzielone na skutek wydarzeń historycznych dzieje Polski w okresie ostatnich kilkudziesięciu lat (wojna, przesiedlenia, wywózki, prześladowania polityczne) i vice versa – jak dramatyczne dzieje Polski wpłynęły na losy i często dramaty ludzkie.
Na podstawie zebranych opowieści rozdzielonych rodzin Muzeum zorganizuje wystawę, na której zostaną opowiedziane losy indywidualnych rodzin; przedstawione zostaną fotografie, listy, dokumenty i pamiątki. Za pomocą tego projektu chcemy zbudować pomost między przeszłością  i przyszłością -  zachować pamięć o doświadczeniach rodzin i ich członków, a wśród młodych ludzi obudzić zainteresowanie historią i zbudować związek emocjonalny z przeszłością.

Więcej : www.muzhp.pl
 
Kongres Nauki i Biznesu Ormiańskiego w Polsce
19.12.2007.
Centrum Badań OrmiańskichCentrum Badań Ormiańskich UMK infomuje o planach zorganizowania jesienią 2008 roku w Toruniu Kongresu Nauki i Biznesu Ormiańskiego w Polsce. Celem ma być wzajemne poznanie się i integracja rozproszonego po uczelniach i firmach Ormian oraz koordynacja działań. W planach jest również sesja referatów dla naukowców zajmujących się tematyką ormiańską. Osoby zainteresowane proszone są o kontakt.
Czytaj całość
 
Konferencja "Diaspora Ormiańska w Centralnej Europie"
05.12.2007.
Nieczęsto poza Armenią zdarzają się spotkania naukowe poświęcone tematyce jedynie tego kraju i narodu. W Armenii miałem okazję uczestniczyć we wielkich i spektakularnych konferencjach Armenia-Diaspora a samemu organizować niewielkie i o niewielkim zasięgu seminaria z okazji pięciu już edycji Toruńskich Dwudni Ormiańskich. Tak więc zorganizowana przez Pázmány Péter Catholic University w dniach 26-27 września 2007 roku w małym miasteczku Piliscsaba, 25 km od Budapesztu konferencja Örmény Diaszpóra Közép Európán (Diaspora Ormiańska w Centralnej Europie) jest czymś wyjątkowym dla zajmującego się ta problematyką od kilkunastu lat piszącego te słowa.
Czytaj całość
 
Nowości z Gdańska
19.11.2007.
Obraz Św. KajetanaW niedzielę 6 stycznia 2008 roku o godz. 12 w kościele św. Piotra i Pawła w Gdańsku (ul. Żabi Kruk) odprawiona zostanie ormiańska msza św. w Święto Epifanii, czyli Objawienia Pańskiego, którą odprawi ks. Artur Awdalian.
W sobotę 10 listopada ten kościół związany z Ormianami odwiedził ordynariusz obrządku ormiańskiego w Polsce, metropolita warszawski, abp Kazimierz Nycz wraz z metropolitą gdańskim, abp Tadeuszem Gocłowskim.
W kościele św. Piotra i Pawła, w którym znajduje się Cudowny Obraz Matki Bożej Łaskawej z kościoła ormiańskiego ze Stanisławowa, ma powstać ołtarz ormiański św. Kajetana (obraz św. Kajetana, który bedzie w ołtarzu - obok). W planach jest też salka muzealna, w której prezentowane będą zabytki pochodzące z kościołów ormiańskich z Kresów.
W kościele jest do nabycia (po uprzednim zamówieniu) zestaw zdjęć z sierpnia 2007 roku z uroczystości przeniesienia Cudownego Obrazu do głównego ołtarza i ustanowienia Sanktuarium Diecezjalnego.
 
Konferencja na Węgrzech
21.09.2007.
W dniach 26-27 września 2007 r. odbywa się na Katolickim Uniwersytecie Petera Pazmany'ego w Piliscsaba konferencja "Ormiańska diaspora w Europie Środkowej". Z Polski przewidziane są referaty dr. hab. Waldemara Delugi z UKSW, Longina Graczyka z PAN (Warszawa) i dr. Tomasza Marciniaka z Centrum Badań Ormiańskich przy UMK (Toruń). Więcej w programie .
 
««  start « poprz. 111 112 113 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1333 - 1344 z 1348
© Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich 2019
Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji