• English
  • Հայերեն

Józef Teodorowicz

Advertisement

Wiki.Ormianie

Advertisement

Awedis

Advertisement

Ormiańska Polska

Advertisement

Ormiańska Warszawa

Advertisement

Z przeszłości Armenii

Advertisement
Advertisement

Wartanidzi. Tom 1

Advertisement

Wartanidzi. Tom 2

Advertisement

Ormianie polscy w opisach i obrazach

Advertisement
Start
Życzenia świąteczne i noworoczne
21.12.2018.
Życzenia_2018_1
 
Wystawa w Muzeum Archidiecezjalnym w Warszawie
12.12.2018.
Muzeum_Archidie2
10 grudnia, w warszawskim Muzeum Archidiecezjalnym, otwarta została wystawa - „Bogu i Ojczyźnie. Kościół w służbie Niepodległej” prezentująca sylwetki i dokonania przede wszystkim osób duchownych, którzy przyczynili się do kształtowania świadomości patriotycznej i niepodległościowej na terenie dawnej Metropolii Warszawskiej.
Wystawę otwierali dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego, ks. dr Mirosław Nowak i biskup Michał Janocha a obszernie o bohaterach wystawy mówił prof. dr hab. Jan Żaryn.
Jedną z 12 zaprezentowanych na tej wystawie postaci, był arcybiskup Józef Teodorowicz. Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich udostępniła na ekspozycję następujące pozycje ze zbiorów Archiwym Polskich Ormian: list Henryka Sienkiewicza, list syna Adama Mickiewicza – Władysława, obydwa skierowane do Arcybiskupa, rękopis Kazania Sejmowego z 1919 r., rękopis kazania o budowaniu Polski z 1918 r., oraz książkę „Z dziejów chwili” z 1918 roku. Wystawie towarzyszy pozycja książkowa wydana przez Fundację Promocji Sztuk.
 
Msza św. w Parafii Centralnej
11.12.2018.
Serdecznie zapraszam do udziału w mszy św. ormiańskokatolickiej

w niedzielę, 16 grudnia 2018 roku o g. 11.00,

w kaplicy Matki Bożej, przy ul. Łazienkowskiej 14 w Warszawie.
Po mszy św., jak zawsze, spotkanie przy kawie i herbacie.

Zapraszam już na następne msze św. w Warszawie:

- w niedzielę 6 stycznia, godz. 11.00 (ormiańska Liturgia Objawienia i Chrztu Pańskiego z obrzędem poświęcenia wody)
- w niedzielę 27 stycznia, godz. 15.00 ! (po południu, by na naszą liturgię mogli przyjść Siostry i Bracia ze Wspólnoty Jerozolimskiej; spotkanie ze Wspólnotą po mszy)
- w sobotę 9 lutego, godz. 11 msza św. w archikatedrze warszawskiej pod przewodnictwem
kard. Kazimierza Nycza i odsłonięcie tablicy ku czci arcybiskupa Józefa Teodorowicza

Z modlitwą – ks. Józef Naumowicz
Informacje także na stronie Ordynariatu Kościoła Ormiańskokatolickiego w Polsce: www.ordynariat.ormianie.pl
 
Wystawa w Muzeum Archidiecezjalnym
08.12.2018.
Zapraszamy na otwarcie wystawy w Muzeum Archidiecezjalnym, na której m.in., eksponowane będą pamiątki poświęcone arcybiskupowi Józefowi Teodorowiczowi ze zbiorów Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich.
Archidiec_Zproszenie
 
Promocja książki
05.12.2018.
Dar do Archiwum Polskich Ormian 
Kupcy_z_Polski

Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu
zaprasza,
w piątek 7 grudnia 2018 r. o godz. 17:00
na promocję książki Marcina Marynowskiego

"Kupcy z Polski na mołdawskich i siedmiogrodzkich szlakach handlowych w XV-XVIII wieku.
Historiografia i źródła rumuńskojęzyczne".

Spotkanie odbędzie się w sali wykładowej TPN, ul. Kościuszki 7.

Książka napisana została dzięki projektowi sfinansowanemu przez Fundację Lanckorońskich, a wydało ją Wydawnictwo Naukowe Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu.
Książkę tę otrzymaliśmy od autora do zbiorów Archiwum Polskich Ormian. Informacja o spotkaniu na stronie: "Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu".
 
Msza św. w Parafii Centralnej
26.11.2018.
Serdecznie zapraszam do udziału w mszy św. ormiańskokatolickiej

za śp. abpa Józefa Teodorowicza, w 80. rocznicę jego śmierci,

w niedzielę, 2 grudnia 2018 roku o godzinie 11.00

w kaplicy Matki Bożej, przy ul. Łazienkowskiej 14 w Warszawie.

Po mszy św. – spotkanie z dr. hab. Pawłem Skibińskim, autorem publikacji o Arcybiskupie.

Po spotkaniu – przekąski ormiańskie, kawa i herbata.

Wraz z serdeczną pamięcią i modlitwą
ks. Józef Naumowicz
duszpasterz Ormiańskokatolickiej Parafii Centralnej oraz Parafii Południowej

Informacje także na stronie Ordynariatu Kościoła Ormiańskokatolickiego
w Polsce: www.ordynariat.ormianie.pl .

Dr hab. Paweł Skibiński (ur. 1973 r.) – historyk, politolog, wykładowca, publicysta, kierował działem badawczym Muzeum Historii Polski, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w latach 2010–2015. Od 2015 r. ekspert Centrum Myśli Jan Pawła II. Adiunkt w Zakładzie Historii XX wieku na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego.
Był członkiem redakcji "Kwartalnika Konserwatywnego", publikuje także we "Frondzie", "Christianitas" i "W Sieci Historii". Zajmuje się i publikuje artykuły i książki m.in. na temat historii najnowszej Polski i Hiszpanii.

W 2001 r. napisał o homiletyce abpa Józefa Teodorowicza w publikacji "Arcybiskup ormiański Józef Teodorowicz. Wybitny polski kapłan, kaznodzieja i mąż stanu", wydanej przez Fundację Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich (II wydanie – 2013 r.). W 2017 r. wystąpił z referatem "Arcybiskup Józef Teodorowicz – katolik, Polak, Ormian" na konferencji "Ormianie polscy. Siedem wieków istnienia". Napisał wstęp do niedawno wydanej, nakładem Ośrodka Myśli Politycznej, książki "Dwie epoki", zawierającej pisma Józefa Teodorowicza.

"Dwie epoki" (link: "Ośrodek Myśli Politycznej") Tom ukazuje myśl polityczną i rozważania na tematy narodowe jednego z najwybitniejszych duchownych i myślicieli ostatnich dekad okresu zaborów i II RP. Józef Teodorowicz pisze w nich o związkach wiary i polityki. Ukazuje zasady, które jego zdaniem powinny przyświecać polityce polskiej. Analizuje kwestię ruską (ukraińską) i polemizuje z ugodowcami - zwłaszcza z Michałem Bobrzyńskim. Udowadnia zarazem, że określanie go mianem „ormiańskiego Skargi” nie było bezpodstawnym odniesieniem do wielkiego kaznodziei sprzed stuleci, a celnym uchwyceniem znaczenia oraz intelektualnej i duchowej mocy znakomitego myśliciela ze Lwowa.
Książka wydana dzięki współpracy z Narodowym Centrum Kultury.
 
Kolejne cenne obiekty otrzymały właściwe opakowania
20.11.2018.
logo_NDAP_kolor_PL
Cenne objekty ze zbiorów Archiwum Polskich Ormian, sukcesywnie są zabezpieczane w opakowania ze specjalnego bezkwasowego kartonu. Takie działania są możliwe dzięki dofinansowaniu naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.
Projekt "Archiwum Polskich Ormian - archiwizacja i udostępnianie materiałów archiwalnych" został dofinansowany przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych w ramach konkursu "Wspieranie działań archiwalnych 2018. Nabór II"
opakowania1
 
"Gość Niedzielny" dobrym drogowskazem
17.11.2018.
Gosc_logo1
W październikowym numerze tygodnika „Gość Niedzielny”, pojawił się interesujący artykuł Macieja Rajfura, pod tytułem "„Gość” pomógł znaleźć drogę", a dotyczący zgromadzenia sióstr benedyktynek z Wołowa. Autor, oprócz krótkiej historii zakonu, jego ormiańskich korzeni, przytacza wspomnienia kilku sióstr benedyktynek. To, co łączy te wypowiedzi, to droga, jaką trafiły one do zakonu w Wołowie. Bez względu na okres w którym podejmowały decyzję o poświęceniu się życiu monastycznemu, a było to na przestrzeni lat 1963 do -1986, każda z sióstr dokonała wyboru zakonu, czerpiąc informację właśnie z „Gościa Niedzielnego”. To pismo zapewniało zainteresowanym niezbędną wiedzę o różnych zgromadzeniach zakonnych. Siostry Agnieszka, Janina, Brygida i Maria – obecna przełożona, kierując się własną intuicją i odczuciami, wybrały zakon kontemplacyjny - zakon benedyktynek. Mimo pewnych ograniczeń wynikających z reguły, uznały go za najlepszą przystań na dalsze życie, gdzie będą mogły spełniać swoje powołanie.
Cały artykuł na stronie: "Gościa niedzielnego".
 
Ormiańska muzyka w Gliwicach
15.11.2018.
koncert
 
Zaproszenie do Gliwic
15.11.2018.
Gliwice_XIII_Dni
 
Korespondencja do Szwajcarii Bronisławy Wójcik-Keuprulian
09.11.2018.
Dar do Archiwum Polskich Ormian 
Ksiaz_Keuprulian
Staraniem Instytutu Sztuki PAN, w osiemdziesiątą rocznicę śmierci autorki, ukazała się książka Bronisławy Wójcik-Keuprulian "Korespondencja do Szwajcarii. Listy do Henryka Opieńskiego (1925-37) i Ludwika Bronarskiego (1929-38)". Była pierwszym doktorem filozofii ze specjalnością muzykologii wypromowanym na polskiej uczelni (1917 r.) – uniwersytecie we Lwowie. Była też trzecim polskim muzykologiem ze stopniem doktora habilitowanego, przy czym jej habilitacja była pierwszą przeprowadzoną bez wsparcia recenzentów zagranicznych, i jedną z nielicznych wówczas uzyskanych w Polsce przez kobietę. Lwowska muzykolożka, zmarła w kwietniu 1938 r. Jeszcze jako Bronisława Wójcikówna, została pierwszą i wieloletnią asystentką na nowoutworzonej lwowskiej muzykologii.
W swoich badaniach skupiała się przede wszystkim na zagadnieniach z zakresu chopinologii i etnomuzykologii, a na tym polu zwłaszcza muzyki Bliskiego Wschodu, szczególnie ormiańskiej. Odkąd poślubiła Ormianina, Garabeda Keupruliana, zaangażowała się zresztą mocno w działalność na rzecz tej mniejszości na terenie Lwowa. Jednocześnie przez wiele lat pracowała w lwowskich wydawnictwa o profilu naukowym i szkolnym, wspierając swoim doświadczeniem redaktorskim Adolfa Chybińskiego w latach, kiedy prowadził on "Kwartalnik Muzyczny".  Była też współredaktorką "Posłańca św. Grzegorza", miesięcznika Archidiecezjalnego Związku Ormian, w którym aktywnie działała. Stanisław Donigiewicz w 1938 r., po jej przedwczesnej śmierci, przypomniał jej sylwetkę.
Była kobietą niezwykle nowoczesną, niezależną i wyemancypowaną – te cechy bez wątpienia miały wpływ na znaczne oziębienie stosunków między młodą muzykolożką a jej mentorem, Adolfem Chybińskim, na decyzje, jakie w swym życiu naukowym i prywatnym podejmowała, a także na to, jak była postrzegana przez środowisko. Szczęśliwie zachowana do dziś w dwóch archiwach – we Fryburgu i w Marly – korespondencja Bronisławy Wójcik-Keuprulian do Henryka Opieńskiego i Ludwika Bronarskiego, polskich muzykologów w latach 20-tych i 30-tych XX w. stale mieszkających w Szwajcarii, okazała się bezcennym źródłem wiedzy o muzykologii polskiej okresu międzywojennego, oddaje atmosferę intelektualną tych lat i prezentuje różnorodne konteksty tworzenia się ośrodków badań muzykologicznych na trzech polskich uniwersytetach (we Lwowie, Krakowie i Poznaniu), a także w powołanym w 1934 r. Instytucie Fryderyka Chopina w Warszawie.
Dziękujemy wydawcy za przekazanie książki do naszego Archiwum.
 
Msza św. w Parafii Centralnej
06.11.2018.
Serdecznie zapraszam do udziału w mszy św. ormiańskokatolickiej

w niedzielę, 11 listopada 2018 roku, w dniu Narodowego Święta Niepodległości, o godzinie 11.00

w kaplicy Matki Bożej, przy ul. Łazienkowskiej 14 w Warszawie.
Po mszy św., jak zawsze, spotkanie przy kawie i herbacie.

W kolejne niedziele msze św. w obrządku ormiańskim:
- 18 XI, godz. 11.00 w Gliwicach, w kościele Trójcy Świętej
- 25 XI, godz. 16.00 we Wrocławiu, w kościele Bożego Ciała, ul. Bożego Ciała 1
- 2 XII, godz. 11.00 w Warszawie, msza św. za śp. abpa Józefa Teodorowicza,
w 80. rocznicę jego śmierci,
po mszy - spotkanie z dr. hab. Pawłem Skibińskim, autorem kilku publikacji o Arcybiskupie.

Wraz z serdeczną pamięcią i modlitwą
ks. Józef Naumowicz
duszpasterz Ormiańskokatolickiej Parafii Centralnej oraz Parafii Południowej

Informacje także na stronie Ordynariatu Kościoła Ormiańskokatolickiego
w Polsce: www.ordynariat.ormianie.pl .
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 97 - 108 z 1348
© Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich 2019
Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji