• English
  • Հայերեն

Józef Teodorowicz

Advertisement

Wiki.Ormianie

Advertisement

Awedis

Advertisement

Ormiańska Polska

Advertisement

Ormiańska Warszawa

Advertisement

Z przeszłości Armenii

Advertisement
Advertisement

Wartanidzi. Tom 1

Advertisement

Wartanidzi. Tom 2

Advertisement

Ormianie polscy w opisach i obrazach

Advertisement
Start
Piotr Barącz w Zachęcie Drukuj
21.05.2019.
Piotr_Baracz W Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, na nowej wystawie „+Polska+ na eksport” pokazano ponad 300 fotografii opublikowanych na łamach popularnego magazynu „Polska” ukazującego się w latach 1954-1989. Na łamach +Polski+ publikowali swoje zdjęcia najlepsi polscy autorzy fotografii, spośród wybranych jedenastu fotografów, jest Piotr Barącz. (Na zdjęciu obok w towarzystwie Gustawa Holoubka, foto: Galeria Sztuki Warszawa, Ewa Hernik)
Potomek sławnego ormiańskiego rodu, uznany i ceniony artysta fotogafik, utrwalił w swoim obiektywie najwybitniejszych przedstwicieli polskiej i zagranicznej kultury, sztuki i polityki.
Piotr i Franciszek to synowie Stanisława - niewidomego, poety, muzyka i tłumacza  wiki.ormianie.  Razem z bratem bliźniakiem Franciszkiem współpracował przez wiele lat z miesięcznikiem "Polska" i wydawnictwem "Polonia".
Na łamach "Polski" zdjęciom wybitnych fotografów towarzyszyły teksty znakomitych autorów: pisywał tu m.in. Stefan Kisielewski, jego tekstowi "A succes for Opole" towarzyszyły fotografie gwiazd piosenki, m.in. Ewy Demarczyk, Heleny Majdaniec i Karin Stanek, autorstwa Piotra Barącza. Na fotografiach Piotra Barącza:  Beata Tyszkiewicz, Zofia Zuchowska-Wajda, Andrzej Wajda, Zbigniew Cybulski, Krzysztof Penderecki, Gustaw Holoubek, Roman Polański, Anna Jantar, Jan Himilsbach, Pola Raksa, Małgorzata Niemen, Tadeusz Kantor, Wanda Koczewska, Margot Fonteyn i Arnold Szyfman, Robert F. Kennedy, John Steinbeck, Artur Rubinstein. W archiwum Barączów złożonym w Bibliotece Jagiellońskiej zachowały się fragmenty czasopism dokumentujące ich twórczość, między innymi broszura wydana na wernisaż wystawy fotograficznej „Artur Rubinstein w fotografii Piotra Barącza”, urządzonej w październiku 1980 roku w Starej Galerii w Warszawie. Jest współautorem artykułu o lwowskich polskich Ormianach.
Więcej o wystawie w Zachęcie: Dzieje.pl

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich 2019
Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji