• English
  • Հայերեն

Józef Teodorowicz

Advertisement

Wiki.Ormianie

Advertisement

Awedis

Advertisement

Ormiańska Polska

Advertisement

Ormiańska Warszawa

Advertisement

Z przeszłości Armenii

Advertisement
Advertisement

Wartanidzi. Tom 1

Advertisement

Wartanidzi. Tom 2

Advertisement

Ormianie polscy w opisach i obrazach

Advertisement
Start
Warszawscy Ormianie - upamiętnieni Drukuj
19.09.2017.
Zaulek_1INT.jpg
18 września, w kościele oo. Dominikanów pw. św. Jacka, przy ul. Freta w Warszawie, odbyła się uroczysta msza w obrządku ormiańskokatolickim. Przed rozpoczęciem mszy, na ścianie przed kościołem Dominikanów, odsłonięto tablicę pod nazwą Zaułek Ormiański. Była to bardzo doniosła chwila dla środowiska Ormian polskich. Tą tablicą podtrzymujemy tradycję zaułków ormiańskich z których pierwszy, to Zaułek Ormiański we Lwowie, kolejny pojawił się w Gdańsku, a od dzisiejszego dnia jest również Zaułek Ormiański w Warszawie. Tablica o tej nazwie przywołuje swą treścią pamięć o Ormianach zamieszkujących Warszawę już od XV wieku. 
Przypomina znane postaci, które na stałe zapisały się w historii Polski i Warszawy – prezydentów, poetów, reformatora edukacji, biskupów, bo któż nie zna nazwisk takich jak Grzegorz Piramowicz, Paschalis Jakubowicz czy Józef Dionizy Minasowicz. Są to nazwiska powszechnie znane, jednak mało kto wie, że byli to polscy Ormianie. Takich postaci jest w historii znacznie więcej, nasza tablica z powodu ograniczeń formatowych odnotowuje jedynie kilka z nich.  Jej treść przytacza również ważne fakty potwierdzające związki Ormian z zakonem Dominikanów i kościołem św. Jacka. Namacalnym dowodem, jest istniejące w kościele św. Jacka, epitafium w języku storoormiańskim. W XVII wieku, tu właśnie złożono doczesne szczątki pary Ormian, niewątpliwie zasłużonych, ich nagrobne płyty znajdowały się do II wojny światowej w nawie głównej kościoła. Dzisiaj, po zniszczeniach wojennych, zachowało się jedynie jedno z epitafiów, które umieszczone jest na lewej ścianie prezbiterium. Przed dwoma laty, staraniem Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich, pod tym epitafium umieszczono tablicę z tłumaczeniem jego tekstu, ponieważ dla większości zwiedzających było całkowicie niezrozumiałe. Prócz tablicy umieszczonej przed kościołem, jeszcze w tym roku nad zachowanym epitafium, dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, umieszczona zostanie replika drugiego, zniszczonego wojną. W ten oto sposób staramy się zachować pamięć o ludziach i miejscach z Ormianami związanych. 

Mszę św. celebrował ks. prof. Józef Naumowicz z udziałem ks. Henryka Błaszczyka i ojca dominikanina Marka Miławickiego. Ksiądz Henryk Błaszczyk w kazaniu przywoływał związki Ormian z Kościołem, mówił o postaciach w historii Polski, ich zasługach dla kultury i historii narodu polskiego. Mszę uświetnił wspaniały, 6-osobowy chór męski pod dyrekcją Jakuba Kopczyńskiego. Dzięki uprzejmości ojców dominikanów mieliśmy okazję do spotkania po mszy, na której gościliśmy wiele znakomitości ze świata naukowego, i Ormian z całej Polski którzy zjechali do Warszawy na konferencję naukową „Ormianie polscy. Siedem wieków istnienia”,  organizowaną przez Senat RP we współpracy z Polską Akademią Umiejętności i Ormiańskim Towarzystwem Kulturalnym. 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich 2019
Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji