• English
  • Հայերեն

Józef Teodorowicz

Advertisement

Wiki.Ormianie

Advertisement

Awedis

Advertisement

Ormiańska Polska

Advertisement

Ormiańska Warszawa

Advertisement

Z przeszłości Armenii

Advertisement
Advertisement

Wartanidzi. Tom 1

Advertisement

Wartanidzi. Tom 2

Advertisement

Ormianie polscy w opisach i obrazach

Advertisement
Start
Minął kolejny rok... Drukuj
18.01.2019.
logo_fkidop= Szanowni czytelnicy,
Minął kolejny, trzynasty rok działalności Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich. Pragniemy przedstawić, a zarazem pochwalić się niektórymi naszymi działaniami, zwłaszcza tymi dotyczącymi porządkowania dokumentów naszych przodków, czyli Archiwum Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich.
Zindeksowane zostały kolejne księgi metrykalne: księga chrztów z parafii w Czerniowcach z lat 1836–1895, księga zgonów z parafii w Brzeżanach z lat 1829–1906,  księga zgonów z parafii w Kutach z lat 1780–1818 oraz księga chrztów z parafii w Horodence z lat 1852–1885, które udostępniamy w wyszukiwarce ksiąg metrykalnych w Wirtualnym Archiwum Polskich Ormian.
W wyszukiwarce „Pochowani na cmentarzach” znalazła się kolejna część indeksu osób pochodzenia ormiańskiego pochowanych na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie, a w wyszukiwarce „Duchowni” –  następna część danych osób duchownych obrządku ormiańskokatolickiego. Dane te pochodzą ze szematyzmów archidiecezji lwowskiej obrządku ormiańskiego. 
Inwentarze opracowanych archiwaliów dostępne są w ogólnopolskim serwisie 
www.szukajwarchiwach.pl.
Porządkowane były archiwa rodzinne i dary przekazywane do Archiwum. Prowadzono prace porządkujące księgozbiór z lat 1801–1945.
Przełumaczona została II część umów przedślubnych (z dokładnym wyliczaniem posagów) ze Stanisławowa, z lat 1693–1784 (Biblioteka Książąt Czartoryskich – Muzeum Narodowe w Krakowie, sygn. 3543), spisanych literami ormiańskimi w językowej mieszaninie ormiańskiego, tureckiego, z dodatkiem łaciny i polskiego. Tłumaczenie takie wymaga wyjątkowego specjalisty w tej dziedzinie, którego znaleźliśmy za granicą i jest nim pani Tatewik Sargsjan. Pierwsza część tłumaczenia, wykonanego w zeszłym roku została skonsultowana pod względem armenistycznym przez prof. Andrzeja Pisowicza. Prace będą kontynuowane w 2019 roku i w latach następnych, w miarę pozyskiwania środków.
Wydany został album "Ormiańska Polska" - drugi z serii po "Ormiańskiej Warszawie"- autorstwa prof. Krzysztofa Stopki i prof. Andrzeja A. Zięby. 
Nasze działania spotkały się z uznaniem wielu odbiorców w tym przedstawicieli znaczących instytucji. Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych z okazji 12. rocznicy powołania Fundacji, wystosował następujące pismo: list_NDAP
Podobne słowa uznania otrzymaliśmy od Dyrekcji Narodowego Archiwum Cyfrowego:  list_NAC
Jeszcze jednym dowodem uznania dla działalności naszej Fundacji, była nominacja przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, do Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora, która jest przyznawana – „...za specjalne osiągnięcia w działalności mającej na celu ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego "Fundacja Kronenberga".
Otrzymujemy bardzo dużo listów z prośbą o informacje i pomoc w odnalezieniu dokumentów niezbędnych w trakcie poszukiwań korzeni rodzinnych. Odbieramy podziękowania za udostępniane informacje, które są pomocne przy pisaniu artykułów, prac naukowych i tworzeniu rodzinnych drzew genealogicznych. Poniżej kilka fragmentów z tych listów: ->>podziekowania
Z równie dobrym odbiorem spotkał się nasz tegoroczny kalendarz o „Sztuce polskich Ormian”: ->>gratulacje
Prezentowane działania zrealizowano dzięki dotacjom Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.
Przedstawiliśmy tylko wybrane działania naszego zespołu w minionym roku, więcej szczegółów w  sprawozdaniu Fundacji, które ukaże się lada dzień: Sprawozdanie z działalności Fundacji w 2018 roku
Zespół Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich 2019
Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji