• English
  • Հայերեն

Józef Teodorowicz

Advertisement

Wiki.Ormianie

Advertisement

Awedis

Advertisement

Ormiańska Polska

Advertisement

Ormiańska Warszawa

Advertisement

Z przeszłości Armenii

Advertisement
Advertisement

Wartanidzi. Tom 1

Advertisement

Wartanidzi. Tom 2

Advertisement

Ormianie polscy w opisach i obrazach

Advertisement
Start
37. numer "Awedisu" Drukuj
21.12.2018.
Awedis nr 37
Ukazał się trzydziesty siódmy, zimowy numer "Awedisu". W Słowie od redakcji czytamy:
Ostatni kwartał tego roku upłynał w naszym kraju pod znakiem obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Ormianie polscy, zawsze wierni swojej drugiej Ojczyźnie, uczcili tę rocznicę m.in. mszą św. i kilkoma wydarzeniami. W tym samym kwartale mieliśmy jednak też inne rocznice. Na początku grudnia minęło 80 lat od śmierci postaci pomnikowej dla wspólnoty ormiańskiej w Polsce – arcybiskupa Józefa Teodorowicza. Był on niewątpliwie najbardziej sposród Ormian zasłużony dla sprawy polskiej, zarówno przed odzyskaniem niepodległości, jak i w dwudziestoleciu międzywojennym. Prowadził ożywioną działalność duszpasterską, polityczną i społeczną. Z pewnościa kżzdy Ormianin w Polsce powinien zaznajomic się z postacią i działalnością abp. Józefa Teodorowicza.
Druga rocznica jest bardzo tragiczna – 30 lat temu doszło do katastrofalnego dla Armenii trzęsienia ziemi, którego skutki są odczuwane do dziś. Jednak mimo zniszczeń, z których kraj podnosił się przez długie lata, i których skutki zostały dodatkowo spotęgowane przez wojnę i kryzys energetyczny, Armenia powoli dźwigała się z upadku.
A w tym roku dla Armenii zrodziła sie nowa nadzieja – wielki ruch społeczny, który obalił dotychczasową władzę, wprowadził na stanowisko premiera swojego kandydata i wybrał w grudniowych wyborach nowych przedstawicieli do parlamentu. W tej pokojowej rewolucji mieszkańcy Armenii pokładają wielkie nadzieje na nową, lepszą przyszłość, rozprawienie się z wszechobecną korupcją i wyjście z trudnej sytuacji gospodarczej. 
Ormianie w Polsce także z nadzieją patrzą na przemiany w Armenii i liczą, że dzięki nim sytuacja w tymękraju trwale sie polepszy.
Zapraszamy do lektury. Trzydziesty siódmy numer „Awedisu” dostępny jest również na stronie internetowej www.awedis.ormianie.pl .

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich 2019
Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji