• Polski
  • Հայերեն

Armenians in Poland

History and culture
Gallery
Links

Józef Teodorowicz

Advertisement

Wiki.Ormianie

Advertisement

Awedis

Advertisement

Ormiańska Polska

Advertisement

Ormiańska Warszawa

Advertisement

Z przeszłości Armenii

Advertisement
Advertisement

Wartanidzi. Tom 1

Advertisement

Wartanidzi. Tom 2

Advertisement

Ormianie polscy w opisach i obrazach

Advertisement
Start arrow Gallery arrow Podarowano do Archiwum Polskich Ormianarrow Stosunki dawnej Rzeczypospolitej z Persją Safawidów i katolikostaem w Eczmiadzynie w świetle dokumentów archiwalnych.

Podarowano do Archiwum Polskich Ormian > Stosunki dawnej Rzeczypospolitej z Persją Safawidów i katolikostaem w Eczmiadzynie w świetle dokumentów archiwalnych.


Stosunki dawnej Rzeczypospolitej z Persją Safawidów i katolikostaem w Eczmiadzynie w świetle dokumentów archiwalnych.


Name: Stosunki dawnej Rzeczypospolitej z Persją Safawidów i katolikostaem w Eczmiadzynie w świetle dokumentów archiwalnych.
Description:

Ukazała się (2017) dwujęzyczna (polska i angielska) publikacja przygotowana przez dr. Stanisława Jaśkowskiego, prof. Dariusza Kołodziejczyka i dr Piruz Mnatsakanyan pt. Stosunki dawnej Rzeczypospolitej z Persją Safawidów i katolikostaem w Eczmiadzynie w świetle dokumentów archiwalnych. Książkę wydały: Archiwum Główne Akt Dawnych i Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych. Jak czytamy w publikacji: W zbiorze opublikowano 14 dokumentów powstałych w wyniku korespondencji między perskim dworem dynastii Safawidów a polskim dworem królewskim – listy szachów, królów, perskiego wezyra oraz kanclerza koronnego, sporządzone w językach perskim, tureckim i łacińskim. Ponadto w tomie zamieszczono 4 listy ormiańskie wysłane przez katolikosów Eczmiadzyna, będących w owej epoce poddanymi szacha, do króla Władysława IV i do Ormian lwowskich. Treść zgromadzonej korespondencji pomaga zrozumieć kompleksowy charakter stosunków łączących w siedemnastym wieku dwory monarsze w Isfahanie i Warszawie, ormiańskie społeczności kupieckie Lwowa i Nowej Dżulfy, siedzibę katolikosa w Eczmiadzynie oraz kurię papieską w Rzymie.


hits: 65

© Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich 2019
Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji