• English
  • Հայերեն

Józef Teodorowicz

Advertisement

Wiki.Ormianie

Advertisement

Awedis

Advertisement

Ormiańska Polska

Advertisement

Ormiańska Warszawa

Advertisement

Z przeszłości Armenii

Advertisement
Advertisement

Wartanidzi. Tom 1

Advertisement

Wartanidzi. Tom 2

Advertisement

Ormianie polscy w opisach i obrazach

Advertisement
Start
36. numer "Awedisu" Drukuj
05.10.2018.
36_Awedis
Ukazał się trzydziesty szósty, jesienny numer "Awedisu". W Słowie od redakcji czytamy:
Tam gdzie Ormianie, tam i chaczkary – piszemy o tym w tym numerze „Awedisu”. Bez tych kamiennych krzyży inaczej wyglądałaby Armenia oraz cały świat ormiańskiej Diaspory. Krzyż kamienny, a jednak żywy, kwitnący, tak jak kwitnie ormiańska tradycja i kultura w wielu krajach, również w Polsce. Kultywowanie swojej specyficznej kultury i tożsamości jest na szczęście jednym z praw mniejszości narodowych we współczesnych demokracjach. Ale nie zawsze tak było. W przypadku Ormian w Polsce najdobitniej uwidoczniło się to w niechęci do Kościoła ormiańskokatolickiego w czasach PRL-u. Pamiętając o tej smutnej przeszłości, powinniśmy cieszyć się, że obecnie nic nie stoi na przeszkodzie, by organizować wydarzenia takie jak coroczne Dni Ormiańskie, bądź że władze nie utrudniają stawiania symboli religijnych (w formie chaczkarów) w eksponowanych miejscach polskich miast.
W tym numerze „Awedisu” przenosimy się też w przeszłość. Prezentujemy kilka wywiadów oraz artykułów wspomnieniowych. Niektóre dotyczą czasów odleglejszych – od początku XX w., inne dotykają spraw teraźniejszych, takich jak sytuacja w Armenii w maju tego roku, podczas pokojowej rewolucji, która doprowadziła do zmiany władzy w tym kraju. Mamy nadzieję, że te artykuły zainteresują wszystkich, którym bliskie są skomplikowane losy Ormian w Polsce i na świecie. 
Zapraszamy do lektury. Trzydziesty szósty numer „Awedisu” dostępny jest również na stronie internetowej www.awedis.ormianie.pl .
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich 2019
Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji