• English
  • Հայերեն

Józef Teodorowicz

Advertisement

Wiki.Ormianie

Advertisement

Awedis

Advertisement

Ormiańska Polska

Advertisement

Ormiańska Warszawa

Advertisement

Z przeszłości Armenii

Advertisement
Advertisement

Wartanidzi. Tom 1

Advertisement

Wartanidzi. Tom 2

Advertisement

Ormianie polscy w opisach i obrazach

Advertisement
Start arrow Co obecnie
Co obecnie
Udostępniamy ormiańskie księgi metrykalne z parafii w Stanisławowie Drukuj
04.03.2010.
Ormiański kościół parafialny w StanisławowieDziś oddajemy do Państwa rąk efekt naszej wielomiesięcznej pracy. Cieszącą się dużym zainteresowaniem internetową bazę ormiańskich ksiąg metrykalnych wzbogaciliśmy o księgi parafii ormiańskokatolickiej w Stanisławowie. Są to: księgi urodzonych z lat 1785-1825, księgi małżeństw z lat 1785-1836 oraz księgi zmarłych z lat 1785-1832. Indeksacji dokonał mgr Franciszek Wasyl — historyk młodego pokolenia z UJ, zajmujący się tematyką ormiańską. Pracę zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Ponadto uzupełniliśmy bazę o wpisy do księgi urodzonych parafii w Kutach pochodzące z 1910 roku. W tym miejscu należy się wyjaśnienie. Przechowywana w naszym Archiwum Polskich Ormian ostatnia księga urodzonych parafii ormiańskokatolickiej w Kutach nad Czeremoszem zawiera wpisy nieprzerwanie aż do 19 sierpnia 1953 r. Tym samym stanowi ona świadectwo wielkiego poświęcenia  kuckiego proboszcza, ks. Samuela Manugiewicza, który — sam wiekowy i schorowany — w okresie terroru stalinowskiego nie tylko, jako jedyny duchowny ormiańskokatolicki, pozostał na Kresach, ale i potajemnie udzielał sakramentów.

Niestety, ze względów prawnych, nie możemy udostępniać tych wpisów, od których wytworzenia upłynęło mniej niż 100 lat. Z tego powodu co roku będziemy uzupełniać bazę o rekordy dotyczące kolejnego właściwego rocznika.

Dostęp do bazy ksiąg metrykalnych jest możliwy przez dział "Historia i kultura" na naszej stronie internetowej.
 
Ormianie z Gruzji z wizytą w APO Drukuj
16.01.2010.
W archiwum: ojciec Narek z żoną; pierwsza z prawej - Mariana Balasanyan, obok niej Monika Agopsowicz; po lewej - pani Gohar Azatian z mężem.Ormianie, ojciec Narek Kuszian z żoną i dwojgiem przyjaciół - na stałe mieszkający w Gruzji - przy okazji przyjazdu do Polski na Spotkanie Młodych organizowane w Poznaniu przez braci z Taizé, odwiedzili Archiwum Polskich Ormian. Goście byli pod wrażeniem prac prowadzonych w APO. Ojciec Narek wyraził chęć pomocy przy odczytywaniu tekstów pisanych w języku staroormiańskim grabar. Patrząc na akwarelę przedstawiającą katedrę ormiańską we Lwowie powiedział, że dzięki odwiedzeniu przed laty tego miejsca podążył drogą wiary i przyjął święcenia duchowne, w Ormiańskim Kościele Apostolskim. Gościom z Gruzji towarzyszyli w Warszawie pani Gohar Azatian z mężem. mag
 
Wesołych Świąt! Drukuj
23.12.2009.

Życzenia
 
Można zamawiać kalendarz na 2010 rok Drukuj
21.12.2009.
Kalenadrz 2010Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich przygotowuje kalendarz na 2010 rok podobny do tego z ubiegłych lat, „Rodziny Ormian w Polsce na starych fotografiach”, (16-stronicowy, ścienny, formatu A4), których cały nakład (400 egzemplarzy) został szybko wyczerpany. Tym razem kalendarz jest dwujęzyczny - polsko-ormiański. Zależy nam m.in. na przekazywaniu całemu ormiańskiemu światu, że w Polsce też są Ormianie!
Zachęcamy do nadsyłania do archiwum Fundacji kopii starych fotografii rodzinnych. Jeśli będą sobie Państwo tego życzyli, zamieścimy je w „Pomóż rozpoznać”.
Czytaj całość
 
Zaproszenie na 15 XI 2009 r. Drukuj
13.11.2009.
Dom Spotkań z Historią oraz Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich zapraszają
15 listopada 2009 r.na "Niedzielę ormiańską"
towarzyszącą wystawie "Z widokiem na Ararat. Losy Ormian w Polsce". Dom Spotkań z Historią - Warszawa, ul. Karowa 20.
Czytaj całość
 
Kalendarz ormiański na 2010 rok Drukuj
06.11.2009.
Ponieważ pojawiły się szanse na wydanie kalendarza ormiańskiego na 2010 rok, chcielibyśmy wydać trzeci z serii kalendarz poświęcony rodzinom ormiańskim - najlepiej tym, które jeszcze nie znalazły się w poprzednich edycjach. Zachęcamy Państwa do nadsyłania kopii starych, zbiorowych i opisanych fotografii rodzin ormiańskich i ormiańskiego pochodzenia - do 20 listopada 2009 roku na adres: Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć  
 
Czy ktoś rozpoznaje? Drukuj
23.10.2009.
Majątek pp. Stepanow - Ormian - koło Kiszyniowa, 1916 rokNa otwarcie wystawy "Z widokiem na Ararat. Losy Ormian w Polsce" i dni ormiańskie w Warszawie, o których już wkrótce napiszemy, przyszło bardzo wiele osób. Wśród nich i takie, mające miłe, towarzyskie kontakty z Ormianami. Jedną z nich była p. Barbara Cyzio, która przesłała nam zdjęcie z archiwum rodzinnego.
Czytaj całość
 
Goście z Konstantynopola w Archiwum Polskich Ormian Drukuj
11.09.2009.
Od lewej: Ewa Abgarowicz, abp Aram Ateshian, Julietta Grigorian, o. Zakeos Ohanyan, fot. Monika AgopsowiczArcybiskup Aram Ateshian z patriarchatu konstantynopolitańskiego Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego oraz towarzyszący mu wartaped Zakeos Ohanyan złożyli 9 września 2009 r. prywatną wizytę w Archiwum Polskich Ormian prowadzonym przez naszą Fundację. Zbiory prezentowała prezes Fundacji — Ewa Abgarowicz, z pomocą pani Julietty Grigorian — Ormianki mieszkającej w Polsce. Dostojni goście żywo zainteresowali się archiwaliami, wyrażając zachwyt unikatowością zgromadzonych tam materiałów.

Obaj duchowni przyjechali do Polski na zaproszenie kardynała Stanisława Dziwisza i wzięli udział w Międzynarodowym Kongresie dla Pokoju "Ludzie i Religie" (tzw. "Asyż w Krakowie") w dniach 6-8 września 2009 r. Warto podkreślić, że w Kongresie tym brali udział również dwaj inni biskupi Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego: arcybiskup Paryża Norvan Zakarian oraz arcybiskup Lwowa Grigoris Bunatian.
 
Konkurs plastyczny "Armenia oczami młodych" Drukuj
01.09.2009.
Szkoły dla dzieci ormiańskich w Krakowie przy Ormiańskim Towarzystwie Kulturalnym i w Warszawie przy Kole Zainteresowań Kulturą Ormian, Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich oraz Dom Spotkań z Historią zapraszają do udziału w konkursie plastycznym „Armenia oczami młodych”. Technika prac jest dowolna na papierze formatu nie większego niż A3. Prace oceniane będą przez jury powołane przez organizatorów konkursu. Konkurs odbywa się na terenie Polski w trzech kategoriach wiekowych: do 7 lat, 8-14 lat i 15-18 lat. Wyniki ogłoszone zostaną w sobotę 17 października 2009 roku w Warszawie w Domu Spotkań z Historią podczas uroczystości otwarcia wystawy poświęconej Ormianom w Polsce. Dla trzech najlepszych prac przewidziane są nagrody.

Prace podpisane imieniem, nazwiskiem, wiekiem i dokładnym adresem zamieszkania prosimy nadsyłać do Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20, 00-324 Warszawa) do dnia 1 października (decyduje data stempla pocztowego) z dopiskiem „Armenia oczami młodych”.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie!
Organizatorzy
 
"Moja Armenia" - otwarcie Drukuj
29.06.2009.
Na naszej stronie interentowej utworzyliśmy galerię zdjęć "Moja Armenia". Jest to miejsce dla wszystkich osób, które odwiedziły Armenię i chciałyby się podzielić fotografiami z podróży. W tym miejscu będziemy też prezentować artystyczne impresje dotyczące Armenii. Zachęcamy do nadsyłania zdjęć lub prac. Debiutujemy galerią fotografii nadesłanych przez Armena Jaworskiego z Warszawy.
 
Unikatowe zdjęcia duchowieństwa ormiańskiego w Galicji! Drukuj
18.06.2009.
Dzięki trwającym pracom nad digitalizacją roczników Posłańca św. Grzegorza, natrafiliśmy na unikatowe zdjęcia przedstawiające duchowieństwo ormiańskie w Galicji w latach 1874 i 1892. Co ważne, zdjęcia są opisane. W wielu przypadkach są to jedyne znane wizerunki zasłużonych księży archidiecezji lwowskiej obrządku ormiańskiego.

Pierwotnie zostały opublikowane w Posłańcu św. Grzegorza, nr 8/9 z 1928 r. Dowiadujemy się z niego, że zdjęcie z 1874 r. było uważane za unikalne już w 1928 r.  Jest tam też wyjaśnienie, że nie wszyscy księża archidiecezji znaleźli się na fotografiach, np. na zdjęciu z 1874 r. brakuje m.in. ówczesnego arcybiskupa lwowskiego obrządku ormiańskiego, Grzegorza Michała Szymonowicza (1804-1875). Fotografie zamieszczamy poniżej, aby je powiększyć, wystarczy na nie kliknąć.

Duchowieństwo archidiecezji lwowskiej obrządku ormiańskiego w 1874 r.

Duchowieństwo archidiecezji lwowskiej obrządku ormiańskiego w 1892 r.
 
Referat mgr Piruzy Mnacakanian Drukuj
16.06.2009.
Publikujemy nagranie referatu wygłoszonego przez mgr Piruzę Mnacakanian podczas niedawnej konferencji naukowej "Armenica Cracoviensia".

 
Zmiany personalne we władzach Fundacji Drukuj
04.06.2009.
Dekret JE Abp. Kazimierza NyczaW dniu 28 maja 2009 r. JE Abp Kazimierz Nycz, ordynariusz wiernych obrządku ormiańskiego w Polsce i fundator Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich, zatwierdził decyzje personalne podjęte na posiedzeniu Rady Fundacji w dniu 24 marca 2009 r.

W ich wyniku przewodniczącym Rady Fundacji został wybrany dr hab. Krzysztof Stopka, a w skład Rady Fundacji, w miejsce pani Moniki Agopsowicz, której kadencja wygasła i która nie kandydowała ponownie, została powołana pani Romana Obrocka (z rodziny Manugiewiczów). Ks. prałat Cezary Annusewicz pozostał w składzie Rady Fundacji na kolejną kadencję.

Zarząd Fundacji został powołany na II kadencję w niezmienionym składzie.

Zobacz aktualny skład władz Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich
.
 
Słownik bp. Deodata Nersesowicza w OBC Drukuj
04.06.2009.
Dictionarium latino-armenumSensacyjny nabytek Ormiańskiej Biblioteki Cyfrowej FKiDOP. Jest to słownik łacińsko-ormiański wydany w roku 1695 w Rzymie, a napisany przez ks. Deodata Nersesowicza, biskupa tytularnego Trajanopolis (Rhodope) i biskupa-koadiutora archidiecezji lwowskiej obrządku ormiańskiego w latach 1695-1709.

Bp Deodat Nersesowicz cieszył się wielką estymą wśród Ormian lwowskich oraz sympatią Rzymu. Położył wielkie zasługi w dziele unii Ormian Polskich z Kościołem katolickim. Był lojalnym współpracownikiem abp. Wartana Hunaniana, następcy abp. Mikołaja Torosowicza. Jego siostra, Marianna Nersesowiczówna, była pierwszą ksienią zakonu Benedyktynek Ormiańskich we Lwowie.
art
 
Z życia naszego archiwum - cz. 1. Drukuj
02.06.2009.
Oprawianie w fastykuły Rozpoczynamy cykl artykułów "Z życia naszego archiwum". Co kilka tygodni będziemy w nim przedstawiać dotąd anonimową i często żmudną pracę wykonywaną codziennie przez współpracowników i wolontariuszy naszej Fundacji w Archiwum Polskich Ormian. W pierwszym odcinku prezentujemy zabezpieczanie starodruków.
Czytaj całość
 
Utworzyliśmy Ormiańską Bibliotekę Cyfrową FKiDOP Drukuj
29.05.2009.
Jan Bołoz Antoniewicz Dział "Bibliografia" na naszej stronie internetowej rozrasta się w szybkim tempie. Przybywa zdigitalizowanych materiałów lub linków do nich. Duża w tym zasługa pana Eustachego Łazarskiego, członka Zarządu Ormiańskiego Towarzystwa Kulturalnego w Krakowie, który nadesłał niemal 100 linków do armeników porozrzucanych w różnych bibliotekach cyfrowych. Serdecznie dziękujemy!

Z tego względu zdecydowaliśmy się przekształcić "Bibliografię" w "Ormiańską Bibliotekę Cyfrową FKiDOP". Zachęcamy do zapoznania się z nowościami i obiecujemy, że będzie ich wciąż przybywać.

Redakcja
 
Poszukujemy informacji nt. grobu Karola Mikulego Drukuj
12.05.2009.
Karol MikuliFundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich poszukuje wszelkich materiałów ikonograficznych i wszelkich informacji na temat grobu Karola Mikulego (1819-1897), ormiańskiego kompozytora i pianisty, ucznia Fryderyka Chopina. Karol Mikuli zmarł we Lwowie i został pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim. Prosimy o nadsyłanie wszelkich materiałów, nawet tych które mogą się wydawać nieistotne, na adres Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
 
Sylwetki polskich Ormian - prośba o wsparcie Drukuj
16.04.2009.
Drodzy Państwo! Systematycznie rozbudowujemy dział "Sylwetki polskich Ormian", który stanowi część działu "Historia i kultura". Prezentujemy tam biogramy osób szczególnie zasłużonych dla naszej społeczności, które w miarę możliwości opatrujemy fotografiami.

W pierwszym etapie planujemy przedstawić sylwetki wszystkich ksieży archidiecezji lwowskiej obrządku ormiańskiego których fotografie zachowały się. Korzystając ze zbiorów Fundacji przygotowaliśmy dotychczas opublikowane biogramy. Aby prace mogły postępować, niezbędna jest Państwa pomoc. Prosimy o nadsyłanie fotografii księży ormiańskokatolickich,  innych materiałów związanych z ich postaciami, uzupełnień, poprawek i wszelkich propozycji na adres Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć Będziemy wdzięczni za każdą pomoc.

Redakcja
 
List od katolikosa Nersesa Bedrosa XIX Drukuj
21.02.2009.
Jego Świątobliwość Nerses Bedros XIXJego Świątobliwość Nerses Bedros XIX, katolikos-patriarcha Cylicji i zwierzchnik Kościoła katolickiego obrządku ormiańskiego otrzymał w darze od Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich kalendarz na rok 2009 Rodziny Ormian Polskich na starych fotografiach. W odpowiedzi Jego Świątobliwość skierował list z podziękowaniem i błogosławieństwem, który publikujemy wraz z tłumaczeniem. art
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 141 - 160 z 189
© Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich 2019
Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji