• English
  • Հայերեն

Józef Teodorowicz

Advertisement

Wiki.Ormianie

Advertisement

Awedis

Advertisement

Ormiańska Polska

Advertisement

Ormiańska Warszawa

Advertisement

Z przeszłości Armenii

Advertisement
Advertisement

Wartanidzi. Tom 1

Advertisement

Wartanidzi. Tom 2

Advertisement

Ormianie polscy w opisach i obrazach

Advertisement
Start
38. numer "Awedisu" Drukuj
15.04.2019.
Ukazał się trzydziesty ósmy, wiosenny numer "Awedisu". W Słowie od redakcji czytamy:
38_Awedis
Wciąż żyjemy tym, co wydarzyło się 100 lat temu, gdy zarówno Polska, jak i Armenia, wyłoniły się z politycznego niebytu (I Republika Armenii jedynie na 2 lata, II Rzeczpospolita Polska na 20). W tych dynamicznych miesiącach i latach, pełnych powojennego chaosu, a w przypadku Polski i Armenii wręcz dalej toczących się wojen, te dwa narody, podobnie jak wiele innych, walczyły o wolność i prawo do samostanowienia. Na początku 1919 roku granice wielu państw były wciąż zmienne i niepewne. Do głosu dochodziły ruchy rewolucyjne, a oczy całego świata zwrócone były w stronę Paryża, gdzie właśnie rozpoczęła się konferencja pokojowa. 
To w takich warunkach zaczynał obrady pierwszy polski Sejm, mający na celu uchwalenie konstytucji. Dla wszystkich było oczywiste, że obrady Sejmu należy poprzedzić uroczystą mszą świętą, na której nie powinno zabraknąć równie uroczystego kazania wygłoszonego przez któregoś z najbardziej znanych i cenionych kaznodziejów. Wybór padł na arcybiskupa ormiańskiego Józefa Teodorowicza, znanego w całej Polsce duszpasterza, polityka i działacza społecznego. Niewątpliwe wyróżnienie ks. arcybiskup przyjął, dzięki czemu na trwałe zapisał się w polskiej historii. A my dzięki temu w tym roku możemy obchodzić setną rocznicę kazania sejmowego i cieszyć się z upamiętnienia tego doniosłego wydarzenia w warszawskiej archikatedrze. Przywracanie pamięci o wkładzie abp Teodorowicza w odzyskanie niepodległości to jedno z ważnych zadań środowisk ormiańskich w Polsce.
Zapraszamy do lektury. Trzydziesty ósmyy numer „Awedisu” dostępny jest również na stronie internetowej www.awedis.ormianie.pl.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich 2019
Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji