• Polski
  • Հայերեն

Armenians in Poland

History and culture
Gallery
Links

Józef Teodorowicz

Advertisement

Wiki.Ormianie

Advertisement

Awedis

Advertisement

Ormiańska Polska

Advertisement

Ormiańska Warszawa

Advertisement

Z przeszłości Armenii

Advertisement
Advertisement

Wartanidzi. Tom 1

Advertisement

Wartanidzi. Tom 2

Advertisement

Ormianie polscy w opisach i obrazach

Advertisement
Start arrow News
News
Powstały nowe drzewa genealogiczne Drukuj
31.12.2015.
Publikujemy kolejne, cztery drzewa genealogiczne rodów ormiańskich: Harandon Łukasiewiczów (od Jana Łukasiewicza), Ohanowiczów (od Jana Ohanowicza), Teodorowiczów (od Manuga [Samuela] Teodorowicza) i Teodorowiczów de Kamienczanul (od Kirkora Teodorowicza).
Drzewo genealogiczne Harandon Łukasiewiczów (od Jana Łukasiewicza)
Drzewo genealogiczne Ohanowiczów (od Jana Ohanowicza)
Drzewo genealogiczne Teodorowiczów de Kamienczanul (od Kirkora Teodorowicza)
Zostały one przygotowane przez Hannę Kopczyńską-Kłos z Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich jako część projektu Od indeksacji ormiańskokatolickich ksiąg metrykalnych do poznania historycznych społeczności ormiańskich, zrealizowanego dzięki dotacji Ministra Administracji i Cyfryzacji. Wszystkie materiały są udostępnieniu na licencji CC BY-SA. Informację tę, wraz z linkami można też znaleźć na stronie Skarbnicy wiedzy o polskich Ormianch. Wszelkie zapytania i informacje kierować prosimy na adres mail: Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
 
Księgi metrykalne i zapowiedzi z Kut Drukuj
02.12.2015.
W Wirtualnym Archiwum Polskich Ormian (WAPO) w dziale "Rękopisy" znajdują się w formie plików pdf wszystkie dostępne nam księgi metrykalne i zapowiedzi parafii ormiańskokatolickiej z Kut. Są to księgi: urodzeń z lat 1779-1804 i 1896-1912, zapowiedzi ślubnych z lat 1860-1892 i 1893-1953, ślubów z lat 1780-1848 i zgonów z lat 1780-1818. Wszystkie z tych ksiąg, poza księga zapowiedzi z lat 1860-1892 są już w formie zindeksowanej, również w WAPO. Zachęcamy do korzystania! Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich
 
The 24th issue of "Awedis" Drukuj
20.11.2015.

>The year of special commemoration of the Genocide on Armenians by the Ottoman Empire is slowly coming to an end. Through the year countless memorial marches, cultural, educational, scientific conferences and symposia were organized on the occasion. Many monuments were unveiled, many prayers for the victims were said, the Armenian Apostolic Church canonized the martyrs of Genocide, there have been numerous books and collective printed works issued, and all this was intended to properly commemorate the genocide crimes and to allow the world learn about their detailed circumstances.

Also in Poland the Genocide was commemorated with Holy Mass services, with meetings and memorial marches. The Armenian subject became much more present, than in previous years, in cultural festivals, like in Kazimierz Dolny, Szczecin, Lublin, Białystok. Certainly, this is not the end of the celebrations, while as usual, "Awedis" publishes reports on current events, reviews of the latest books, historical-biographical articles and news from the world of the Armenian Diaspora. Unfortunately, regarding Diaspora subject, we still have to inform about the appalling events in Iraq and Syria, which harm many Armenians, where the crimes against humanity are committed in sight of the world, and the effects of the war are also reaching Europe. Perhaps only when the West will feel the direct effects of the war in the form of a massive influx of refugees, the authorities of EU Member States take more decisive steps to tackle the Middle East tragedy.

We invite you to read this 24 issue of "Awedis", which is also available on the website www.awedis.ormianie.pl .

 
Archiwum Polskich Ormian na I Kongresie Archiwów Społecznych Drukuj
16.10.2015.
Plakat Archiwum Polskich OrmianArchiwum Polskich Ormian prowadzone przez Fundację Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich weźmie udział w I Kongresie Archiwów Społecznych i jako jedno z jedenastu zaprezentuje się na swoim stoisku. Jak czytamy na stronie AS-ów:
24 października 2015 w Warszawie odbędzie się I Kongres Archiwów Społecznych (AS-ów). Będzie to pierwsze tego typu wydarzenie, które zgromadzi środowisko archiwistyki społecznej z całej Polski i zakreśli drogi rozwoju dziedziny. Zapadną na nim kluczowe dla AS-ów decyzje, ważne dla ich stabilizacji i współpracy z innymi podmiotami.
Na Kongresie: 
  • zaprezentują się archiwa społeczne z różnych regionów, o różnorodnych zainteresowaniach i pomysłach na własną aktywność – będzie można także poznać ich twórców;
  • przedstawione zostaną założenia nowego sposobu finansowania archiwów społecznych, a zarazem obecność AS-ów w nowym prawie archiwalnym;
  • zaprezentowana zostanie koncepcja wzmocnienia i integracji AS-ów z całej Polski poprzez zawiązanie ich sieci oraz tworzenia grupy ekspertów wspierających ten ruch;
  • środowisko AS-ów przyjmie wypracowaną wspólnie Kartę Zasad Archiwów Społecznych;
  • udostępniony zostanie darmowy program do opracowywania zbiorów – Otwarty System Archiwizacji (OSA);
  • przedstawieni i uhonorowani zostaną ofiarodawcy zbiorów archiwalnych – zaprezentowana idea Dnia Darczyńcy Pamięci.
Read more
 
Ormiańskie badania genealogiczne i historyczne Drukuj
07.10.2015.
WAPO
Dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich realizuje kolejne zadanie genealogiczno-historyczne pod tytułem „Od indeksacji ormiańkokatolickich ksiąg metrykalnych do poznania historycznych społeczności ormiańskich”. 
W ramach projektu zostało zindeksowanych i zweryfikowanych kolejnych sześć  ksiąg metrykalnych pochodzących z dawnych parafii ormiańkokatolickich na Kresach: księga chrztów 1703-1783, księga zgonów 1715-1829, księgi małżeństw 1700-1813 i 1813-1830 i księga urodzeń 1826-1837 z parafii w Stanisławowie oraz księga zgonów 1785-1942 z parafii w Tyśmienicy (druga część). Sięgnęliśmy też do wcześniejszych zindeksowanych ksiąg i zweryfikowaliśmy wpisy. 
Budujemy drzewa genealogiczne czterech  rodów ormiańskich: Teodorowiczów, Theodorowiczów de Kamienczanul, Ohanowiczów i Łukasiewiczów, zamieszczając w drzewach odnalezione informacje, ciekawostki historyczne i fotografie. 
Indeksy ksiąg metrykalnych są zamieszczane w Wirtualnym Archiwum Polskich Ormian , a do każdego rekordu indeksu dołączany jest odpowiedni fragment cyfrowy księgi). Na stronie www.skarbnica.ormianie.pl opublikowane zostaną drzewa genealogiczne, a w portalu Wiki.Ormianie.pl  przybędzie pięć nowych biogramów postaci ze świata ormiańskiego.
Poszukiwania genealogiczne są otwarte dla każdego. Nasze drzewa są tylko początkiem wielkiej ormiańskiej układanki genealogicznej, dlatego liczymy na Państwa pomoc i zapraszamy do współpracy. 
 
Archiwum Polskich Ormian - 10 lat tradycji Drukuj
25.09.2015.
Logo Targów
Pod takim tytułem jest prezentacja, która przedstawiana będzie przez Fundację Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich podczas II Targów Konserwacji i Restauracji Zabytków oraz Ochrony, Wyposażenia Archiwów, Muzeów i Bibliotek DZIEDZICTWO w Warszawie 8 października 2015 r. w godz. między 10.30 a 13.00 w ramach wystąpień pt. „Archiwistyka społeczna – porządkowanie i zabezpieczanie zbiorów”. Organizatorem tej części Targów jest Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych. W programie będą:
  • „Narodowy zasób archiwalny”; Władysław Stępniak - Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych
  • „Archiwum Polskich Ormian – 10 lat tradycji”; Monika Agopsowicz
  • „Jak skanować aby nie uszkodzić – problemy konserwatorskie w programach digitalizacji”; Katarzyna Kwaśniewicz
  • „Dobre praktyki w porządkowaniu archiwów prywatnych”; Bartosz Nowożycki.
Wystąpienia te będą miały miejsce w sali konferencyjnej A na I piętrze Centrum MT Polska (Warszawa, ul. Marsa 56/62).
Targi trwają od 7 do 9 października. Cały program Targów .
 
Opowieść jak podróż - poruszająca Drukuj
21.09.2015.
Rodzinne zdjęcie uczestników spotkania. Armen Babajanian - w środku w różowej koszuli. Fot. Władysław Deńca
W sobotę, 19 września 2015 roku Armen Babajanian przedstawił swoje wrażenia ilustrowane zdjęciami pt. "Zachodnia Armenia. Relacja z podróży". Była to pełna wzruszeń opowieść o 10-dniowej wyprawie do historycznej Zachodniej Armenii (obecna Turcja), którą odbył autokarem wspólnie z Ormianami z dispory latem tego roku. Uczestnicy wyprawy, prócz zwiedzania zabytków, poświęcali czas na wczuwanie się w ducha miejsc, które odwiedzali - ruiny miasta Ani, widok góry Ararat od strony Turcji, spotkania z "ukrytymi Ormianami" mieszkającymi na tych terenach. I Armen przekazywał słuchaczom te emocje, które były także jego udziałem podcza wyprawy. Pod koniec wspomniał o organizacjach społecznych, które pracują w Armenii, w tym Birthright Armenia (www.birthrightarmenia.org), z którą współpracuje.
Po pokazie była okazja do rozmów przy stole ze smakołykami. Spotkanie zorganizowała Fundacja Kultury i Dziedzictwa ormian Polskich.
 
Zachodnia Armenia. Relacja z podróży Drukuj
16.09.2015.
Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich zaprasza na spotkanie

Zachodnia Armenia. Relacja z podróży  

Swoimi obserwacjami, refleksjami, a także fotografiami z 10-dniowej wyprawy do historycznej Zachodniej Armenii (obecnie wschodnia Turcja) podzieli się

Armen Babajanian  

Spotkanie odbędzie się 19 września (sobota) o godz. 13:00 w lokalu Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich (ul. Zgoda 4/16, Warszawa)  

Armen Babajanian pracuje i mieszka w Polsce, jest też współpracownikiem organizacji Birthright Armenia (www.birthrightarmenia.org), która zachęca ochotników z diaspory ormiańskiej na świecie do pracy społecznej w Armenii.
 
The 23rd issue of "Awedis" Drukuj
27.08.2015.
 


The twenty-third, summer issue of "Awedis" appeared. The editorial says:

The summer edition of "Awedis" continues the coverage of events commemorating the Armenian genocide’s sorrowful centennial. We already know that the celebrations of the symbolic date of April 24 had unprecedented range and were held around the world. The genocide was commemorated by many world figures, starting from the most important Pope Francis, and numerous other state and international representatives who have confirmed that they consider the events in the Ottoman Empire as genocide. Countless media coverage have provided detailed reports on the celebrations.

All these events took place in the context of re-growing Turkish-Armenian antagonism. Unfortunately, AKP and the Turkish President Mr. Recep Tayyip Erdoğan, who comes from this party, stopped halfway in the move to normalize relations with Armenia and the Diaspora. Acute reaction of Turkish authorities to commemoration of the genocide by the states or individuals, unfortunately, does not bode well for the future. Let us hope that the duration of denial policy by the Turkish authorities will cause at least grow in strength grassroots of social movements, who demand respect for historical truth.

From our side, in this 2015 year of genocide centennial, we are trying to foster knowledge on genocide informing, on the one hand, about current events, on the other presenting facts, which probably are less known to the general public. We hope that reading our articles would make you feel that you spent well your leisure time.

 We invite you to read our printed copy. The twenty-third issue of "Awedis" is also available on the website www.awedis.ormianie.pl.

 
Ormianie - tematem podczas Pardes Festival Drukuj
24.08.2015.
Program Dnia ormiańskiego podczas Pardes Festival
W niedzielę 23 sierpnia 2015 zakończyła się trzecia edycja Pardes Festival - Spotkania z Kulturą Żydowską Kazimierz Dolny organizowanego przez Aleksandrę Markiewicz w ramach Fundacji Spichlerz Kultury. Jeden z festiwalowych dni poświęcony był Ormianom, a zorganizowany był przy współudziale Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich (FKiDOP). 
otwarciu imprezy uczestniczył Jan Abgarowicz, prezes FKiDOP, który powiedział m.in.: Dopóki naród polski sprawował jurysdykcję nad tymi ziemiami, znajdowaliśmy tutaj warunki do przetrwania i rozwoju. Wspólna historia Polaków, Ormian i Żydów to opowieść o tolerancji, akceptacji ludzi i narodów wyznających inne niż nasze wartości w myśl tego, co powiedział król Zygmunt August: "nie jestem panem sumień waszych”
Read more
 
Ormiański program w ramach Pardes Festival Drukuj
03.07.2015.
Plakat Pardes Festival
Każdego roku Pardes Festival  – Spotkania z Kulturą Żydowską w Kazimierzu Dolnym podejmują także tematykę innej mniejszości narodowej lub etnicznej zamieszkującej Polskę. W 2015 roku będzie to podróż śladami dziedzictwa ormiańskiego w Polsce.

Fundacja Spichlerz Kultury, organizator Pardes Festival, zaprasza od 18 do 23 sierpnia 2015 roku na 3. edycję Pardes Festival w Kazimierzu Dolnym. 

Ormiański program w ramach Pardes Festival:
21 sierpnia piątek 
wstęp wolny na wszystkie spotkania w KOKPiT

11.00 Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki ul. Lubelska 12
Dialog dwóch kultur. Ormianie polscy w historii i współcześnie - prezentacja multimedialna 
Paweł Grzesik (Muzeum Narodowe w Kielcach)  
Read more
 
The twenty-second, spring issue of "Awedis" Drukuj
22.04.2015.


In the Editorial we read:
The main focus of this and the next issue of "Awedis" is the sad anniversary – centenary of the Armenian Genocide in the Ottoman Empire. With optimism we note that our newspaper is one of the thousands of media, traditional and online, disseminating knowledge about those tragic events. We are convinced that thanks to the huge growth of interest in this subject, the April 24 will not pass unnoticed in the world.
Tribute to the victims of the Genocide can be paid in many ways. One of them is to fight for the recognition of historical truth. Acquiring and deepening one’s knowledge can provide him with arguments in the discussion in which, unfortunately, all too often is dominated by emotions. Every Armenian knows the facts related to the events which took place a hundred years ago and knows who was responsible for this crime. Our articles are only to expand this knowledge and allow for easier access to historical sources. Overview of books (p. 9) and the first part of the calendar (p. 16) serve this aim. We also remind the 50th anniversary of the genocide (1965) in the context of the personage of Catholicos Vazgen I (p. 6). That's when Armenians began to struggle for dignity and recognition of historical truth. At the same time we monitor the progress of present events referring to the anniversary. We encourage you to participate in these celebrations, which on this scale will probably not be repeated in our lifetime.
We invite you to read the twenty-second issue of "Awedis" which is also available on the website www.awedis.ormianie.pl.
 
The solemn Armenian Catholic liturgy on the 100th anniversary of Armenian Genocide Drukuj
20.03.2015.
On Sunday 15 March 2015 a solemn Armenian Catholic Holy Mass was celebrated in the church of Saint Spirit (św. Ducha) in Warsaw was the for the peace of souls of the victims of the Armenian genocide on the 100th anniversary of the crime.
The liturgy was presided over by His Excellency Archbishop Raphael Minassian, Ordinary of Armenia, Georgia, Russia and Eastern Europe for Armenian Catholics. The homily was presented by His Eminence Cardinal Kazimierz Nycz, the Ordinary for Catholics of the Armenian rite in Poland. Concelebrants were: Fr. Rafal Krawczyk, priest of the Armenian Catholic central parish, based in Warsaw, Father Grigor Mkrtchyan, econom of the East European Ordinariate for Armenians Catholics from Gyumri in Armenia and Father Vahan Hovagimian, delegate of the abbot of the monastery of Fathers Mekchitarists from Vienna.
The liturgy was also attended by His Excellency Edgar Ghazaryan, Ambassador of the Republic of Armenia in Poland, Father Dajad Tsaturyan of the Armenian Apostolic Church in Poland, senator Lukasz Abgarowicz, President of the Polish-Armenian Parliamentary Group and a large group of members of the diplomatic corps, representatives of state and local administration, representatives of Armenian organizations, Armenians and their Polish supporters.
The place of celebration was not accidental - the Warsaw-based church of Saint Spirit is associated with the pastoral care of Armenians since the seventeenth century.
At the end of the Mass, Msgn Janusz Bodzoń, chancellor of the Warsaw Metropolitan Curia, announced the decree of  Cardinal Kazimierz Nycz of granting to the Armenian Catholic central parish, located in Warsaw the name after St. Gregory of Narek.

 
Uroczystości upamiętniające 100. rocznicę Ludobójstwa Ormian Drukuj
18.03.2015.
Uroczystości rozpoczęło spotkanie pt. „Ormianie 2015. Naród odradzający się z popiołów zagłady” zorganizowane w sobotę 14 marca 2015 roku w Warszawie wspólnie z Domem Spotkań z Historią. 

Następnego dnia, w niedzielę 15 marca Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich oraz Ormiańskokatolicka parafia centralna z siedzibą w Warszawie zaprosiły na uroczystą Msza św. ormiańskokatolicką za ofiary ludobójstwa Ormian 1915 roku sprawowaną pod przewodnictwem J.E. Abpa Rafaela Minassiana – Ordynariusza Armenii, Gruzji, Rosji i Europy Wschodniej dla Ormian katolików, z homilią J.E. Kard. Kazimierza Nycza – Ordynariusza katolików obrządku ormiańskiego w Polsce, w kościele ojców paulinów pw. św. Ducha. 

Szczegółowa relacja - wkrótce.
Fotoreportaż z uroczystości

Uroczystości 14 i 15 marca 2015 rokuUroczystości 14 i 15 marca 2015 rokuUroczystości 14 i 15 marca 2015 roku
Uroczystości 14 i 15 marca 2015 rokuUroczystości 14 i 15 marca 2015 rokuUroczystości 14 i 15 marca 2015 roku
Uroczystości 14 i 15 marca 2015 rokuUroczystości 14 i 15 marca 2015 rokuUroczystości 14 i 15 marca 2015 roku
Uroczystości 14 i 15 marca 2015 rokuUroczystości 14 i 15 marca 2015 rokuUroczystości 14 i 15 marca 2015 roku
 
13 marca konferencja prasowa przed 100. rocznicą ludobójstwa Ormian Drukuj
12.03.2015.

Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich oraz Katolicka Agencja Informacyjna zapraszają 13 marca na konferencję prasową poświęconą obchodom "100. rocznicy ludobójstwa Ormian", jakie będą miały miejsce w Polsce. Spotkanie z dziennikarzami odbędzie się 13 marca br. o godz. 11.00 w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

W konferencji wezmą udział: Jego Ekscelencja Edgar Ghazaryan - ambasador Republiki Armenii w Polsce, Edward Mier-Jędrzejowicz - przedstawiciel mniejszości ormiańskiej w Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych, Łukasz Abgarowicz - senator RP, przewodniczący Polsko-Armeńskiej Grupy Parlamentarnej oraz Armen Artwich – wiceprezes Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich.

Konferencję poprowadzi Krzysztof Tomasik z KAI.

Read more
 
Celebrations on the 100th Anniversary of the Armenian Genocide (Warsaw, March 14-15, 2015) Drukuj
24.02.2015.
Invitation
 
The 21st issue of “Awedis” Drukuj
27.12.2014.


The 21st, winter issue of “Awedis” has been published. In “The word from the editor” column we read:

The end of the year is the time for evaluations and gathering things in order. We ask ourselves how we spent the passing year, did we succeeded in our resolutions and can we say that it was a fulfilling time. We think about the future, oncoming events and plans for 2015. The most important event for the Armenian community is the sad, 100th anniversary of the Armenian Genocide which took place in 1915. We can assure you that “Awedis” is going to follow all events related to this anniversary and find space to cover the most important subjects of those tragic events.

Keeping in mind the oncoming anniversary we also focus on the joyful moments related to the upcoming Christmas time. We would like to take this opportunity to wish all of our dear readers all the best, that the Armenian community will keep growing in unity and peace and that every anniversary or holiday will be an evidence that the Armenians in Poland can speak with one voice.

Enjoy the read. 21st issue of “Awedis” is also available on our website www.awedis.ormianie.pl.
 
Spotkanie wigilijne z przedstawicielami mniejszości narodowych i etnicznych z woj. mazowieckiego Drukuj
17.12.2014.
Spotkanie wigilijne z przedstawicielami mniejszości narodowych i etnicznych z województwa mazowieckiego
Przedstawiciele Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich uczestniczyli w spotkaniu wigililnym dla mniejszości narodowych u wojewody mazowieckiego. Jak czytamy na stronie internetowej wojewody : Podczas spotkania wigilijnego wojewoda złożył świąteczne życzenia reprezentantom mniejszości żydowskiej, romskiej, rosyjskiej, ukraińskiej, tatarskiej, karaimskiej, ormiańskiej oraz białoruskiej. Agnieszka Zawadzka, pełnomocnik ds. mniejszości narodowych i etnicznych oraz równego traktowania zapoznała gości z realizowaną przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji kampanią informacyjną, dotyczącą promocji używania języków narodowych i etnicznych.
 
Professor Claude Mutafian in Poland Drukuj
02.11.2014.
Prof. Claude Mutafian
From the 6th to 14th of November 2014 Professor Claude Mutafian will be visiting Poland. Professor Claude Mutafian is a notable historian and a popularizer of the Armenian history and culture, specializes in the 11th-14th century and the Cilician Armenia. We would like to invite to two lectures that will be given by professor Mutafian - in Cracow and in Warsaw. 

The Commission on Eastern Europe of The Polish Academy of Arts and Sciences
and the Seminarium Historiae Byzantinae of the Institute of History of the Jagiellonian University
invites to a meeting with Professor Claude Mutafian from Paris
and his reading: “The last Kingdom of Armenia (Cilicia, 11th-14th c.)”. 

The meeting will take place on the 7th of November (Friday) 
in the Smaller Auditorium of the Polish Academy of Arts and Science 
on 17. Sławkowskiej street (1st floor) at 15:00
After the lecture a debate will take place.

The Foundation of Culture and Heritage of Polish Armenians 
and the Tadeusz Manteuffel Institute of History of Polish Academy of Science
invites to a reading by professor Claude Mutafian 
“Medieval Armenia and the last Kingdom (11th–14th c.)”, 
the reading will be in English. 
The reading will take place on the 12th of November (Wednesday) 2014 at 17:00 in the Taduesz Kościuszko Auditorium of the Institute of History of Polish Academy of Science
(Warsaw, Rynek Starego Miasta 29/31, 2nd floor)
Read more
 
««  start « previous 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next  » end »»

Results :: 61 - 80 of 189
© Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich 2019
Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji