• Polski
  • English

Józef Teodorowicz

Advertisement

Wiki.Ormianie

Advertisement

Awedis

Advertisement

Ormiańska Polska

Advertisement

Ormiańska Warszawa

Advertisement

Z przeszłości Armenii

Advertisement
Advertisement

Wartanidzi. Tom 1

Advertisement

Wartanidzi. Tom 2

Advertisement

Ormianie polscy w opisach i obrazach

Advertisement
Սկիզբ arrow Ներկայումս
Ներկայումս
Powstały nowe drzewa genealogiczne Drukuj
31.12.2015.
Publikujemy kolejne, cztery drzewa genealogiczne rodów ormiańskich: Harandon Łukasiewiczów (od Jana Łukasiewicza), Ohanowiczów (od Jana Ohanowicza), Teodorowiczów (od Manuga [Samuela] Teodorowicza) i Teodorowiczów de Kamienczanul (od Kirkora Teodorowicza).
Drzewo genealogiczne Harandon Łukasiewiczów (od Jana Łukasiewicza)
Drzewo genealogiczne Ohanowiczów (od Jana Ohanowicza)
Drzewo genealogiczne Teodorowiczów de Kamienczanul (od Kirkora Teodorowicza)
Zostały one przygotowane przez Hannę Kopczyńską-Kłos z Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich jako część projektu Od indeksacji ormiańskokatolickich ksiąg metrykalnych do poznania historycznych społeczności ormiańskich, zrealizowanego dzięki dotacji Ministra Administracji i Cyfryzacji. Wszystkie materiały są udostępnieniu na licencji CC BY-SA. Informację tę, wraz z linkami można też znaleźć na stronie Skarbnicy wiedzy o polskich Ormianch. Wszelkie zapytania i informacje kierować prosimy na adres mail: Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
 
Księgi metrykalne i zapowiedzi z Kut Drukuj
02.12.2015.
W Wirtualnym Archiwum Polskich Ormian (WAPO) w dziale "Rękopisy" znajdują się w formie plików pdf wszystkie dostępne nam księgi metrykalne i zapowiedzi parafii ormiańskokatolickiej z Kut. Są to księgi: urodzeń z lat 1779-1804 i 1896-1912, zapowiedzi ślubnych z lat 1860-1892 i 1893-1953, ślubów z lat 1780-1848 i zgonów z lat 1780-1818. Wszystkie z tych ksiąg, poza księga zapowiedzi z lat 1860-1892 są już w formie zindeksowanej, również w WAPO. Zachęcamy do korzystania! Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich
 
«Աւետիսի» 24-րդ համարը Drukuj
20.11.2015.

 


 

Լույս է տեսել «Աւետիսի» քսանչորսերորդ աշնանային համարը: Խմբագրական կազմի ուղերձում ասված է.

Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության հիշատակման միջոցառումների տարին կամաց-կամաց մոտենում է ավարտին: Այս ընթացքում կազմակերպվեցին հիշատակման բազմաթիվ երթեր, տեղի ունեցան մշակութային, կրթական միջոցառումներ, թեմատիկ գիտաժողովներ եւ միջազգային գիտական համախորհրդակցություններ: Բազմաթիվ հուշարձաններ բացվեցին, աղոթք բարձրացվեց զոհերի համար, իսկ Հայ Առաքելական եկեղեցին սրբադասեց ցեղասպանության նահատակներին: Լույս տեսան բազմաթիվ գրքեր եւ ժողովածուներ, որոնք նպատակ ունեին պատշաճ կերպով հիշատակելու այդ իրադարձությունները եւ աշխարհում տարածելու դրանց մասին տեղեկությունը:

Հայոց ցեղասպանության տարելիցը հիշատակեցին նաեւ Լեհաստանում պատարագների, հանդիպումների եւ երթերի ժամանակ: Ի տարբերություն նախորդ տարիների՝ հայկական թեմայի նկատմամբ ավելի մեծ հետաքրքրություն էին դրսեւորում մշակութային փառատոնները, դրանց թվում վերջերս Դոլնի Կաժիմիեժում, Շչեցինում, Լուբլինում, Բիալիստոկում կազմակերպված միջոցառումները: Անշուշտ, սա դեռեւս հիշատակման միջոցառումների ավարտը չէ, այնինչ «Աւետիսում» ավանդույթի համաձայն հրապարակում ենք ընթացիկ իրադարձությունների մասին հաշվետվություններ, գրախոսականներ վերջերս լույս տեսած գրքերի մասին, պատմա-կենսագրական հոդվածներ եւ հայկական Սփյուռքի մասին լուրեր: Ցավով ենք տեղեկացնում Իրաքում եւ Սիրիայում տագնապալի իրադարձությունների մասին, ուր մարդկության դեմ ոճիր է իրականացվում եւ որին առնչվում են բազմաթիվ հայեր: Այդ գործողությունների հետեւանքները զգացվում են նաեւ Եվրոպայում: Թերեւս միայն այն ժամանակ, երբ Արեւմուտքը կզգա պատերազմի անմիջական հետեւանքները փախստականների զանգվածային ներհոսքի ձեւով, ԵՄ անդամ պետությունների իշխանությունները առավել վճռական քայլեր կձեռնարկեն հակազդելու մերձավորարեւելյան այդ ողբերգությանը:

Հրավիրում ենք ընթերցանության: «Աւետիսի» քսանչորսերորդ համարը հասանելի է նաև www.awedis.ormianie.pl  կայքում:

 
Archiwum Polskich Ormian na I Kongresie Archiwów Społecznych Drukuj
16.10.2015.
Plakat Archiwum Polskich OrmianArchiwum Polskich Ormian prowadzone przez Fundację Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich weźmie udział w I Kongresie Archiwów Społecznych i jako jedno z jedenastu zaprezentuje się na swoim stoisku. Jak czytamy na stronie AS-ów:
24 października 2015 w Warszawie odbędzie się I Kongres Archiwów Społecznych (AS-ów). Będzie to pierwsze tego typu wydarzenie, które zgromadzi środowisko archiwistyki społecznej z całej Polski i zakreśli drogi rozwoju dziedziny. Zapadną na nim kluczowe dla AS-ów decyzje, ważne dla ich stabilizacji i współpracy z innymi podmiotami.
Na Kongresie: 
  • zaprezentują się archiwa społeczne z różnych regionów, o różnorodnych zainteresowaniach i pomysłach na własną aktywność – będzie można także poznać ich twórców;
  • przedstawione zostaną założenia nowego sposobu finansowania archiwów społecznych, a zarazem obecność AS-ów w nowym prawie archiwalnym;
  • zaprezentowana zostanie koncepcja wzmocnienia i integracji AS-ów z całej Polski poprzez zawiązanie ich sieci oraz tworzenia grupy ekspertów wspierających ten ruch;
  • środowisko AS-ów przyjmie wypracowaną wspólnie Kartę Zasad Archiwów Społecznych;
  • udostępniony zostanie darmowy program do opracowywania zbiorów – Otwarty System Archiwizacji (OSA);
  • przedstawieni i uhonorowani zostaną ofiarodawcy zbiorów archiwalnych – zaprezentowana idea Dnia Darczyńcy Pamięci.
Czytaj całość
 
Ormiańskie badania genealogiczne i historyczne Drukuj
07.10.2015.
WAPO
Dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich realizuje kolejne zadanie genealogiczno-historyczne pod tytułem „Od indeksacji ormiańkokatolickich ksiąg metrykalnych do poznania historycznych społeczności ormiańskich”. 
W ramach projektu zostało zindeksowanych i zweryfikowanych kolejnych sześć  ksiąg metrykalnych pochodzących z dawnych parafii ormiańkokatolickich na Kresach: księga chrztów 1703-1783, księga zgonów 1715-1829, księgi małżeństw 1700-1813 i 1813-1830 i księga urodzeń 1826-1837 z parafii w Stanisławowie oraz księga zgonów 1785-1942 z parafii w Tyśmienicy (druga część). Sięgnęliśmy też do wcześniejszych zindeksowanych ksiąg i zweryfikowaliśmy wpisy. 
Budujemy drzewa genealogiczne czterech  rodów ormiańskich: Teodorowiczów, Theodorowiczów de Kamienczanul, Ohanowiczów i Łukasiewiczów, zamieszczając w drzewach odnalezione informacje, ciekawostki historyczne i fotografie. 
Indeksy ksiąg metrykalnych są zamieszczane w Wirtualnym Archiwum Polskich Ormian , a do każdego rekordu indeksu dołączany jest odpowiedni fragment cyfrowy księgi). Na stronie www.skarbnica.ormianie.pl opublikowane zostaną drzewa genealogiczne, a w portalu Wiki.Ormianie.pl  przybędzie pięć nowych biogramów postaci ze świata ormiańskiego.
Poszukiwania genealogiczne są otwarte dla każdego. Nasze drzewa są tylko początkiem wielkiej ormiańskiej układanki genealogicznej, dlatego liczymy na Państwa pomoc i zapraszamy do współpracy. 
 
Archiwum Polskich Ormian - 10 lat tradycji Drukuj
25.09.2015.
Logo Targów
Pod takim tytułem jest prezentacja, która przedstawiana będzie przez Fundację Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich podczas II Targów Konserwacji i Restauracji Zabytków oraz Ochrony, Wyposażenia Archiwów, Muzeów i Bibliotek DZIEDZICTWO w Warszawie 8 października 2015 r. w godz. między 10.30 a 13.00 w ramach wystąpień pt. „Archiwistyka społeczna – porządkowanie i zabezpieczanie zbiorów”. Organizatorem tej części Targów jest Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych. W programie będą:
  • „Narodowy zasób archiwalny”; Władysław Stępniak - Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych
  • „Archiwum Polskich Ormian – 10 lat tradycji”; Monika Agopsowicz
  • „Jak skanować aby nie uszkodzić – problemy konserwatorskie w programach digitalizacji”; Katarzyna Kwaśniewicz
  • „Dobre praktyki w porządkowaniu archiwów prywatnych”; Bartosz Nowożycki.
Wystąpienia te będą miały miejsce w sali konferencyjnej A na I piętrze Centrum MT Polska (Warszawa, ul. Marsa 56/62).
Targi trwają od 7 do 9 października. Cały program Targów .
 
Opowieść jak podróż - poruszająca Drukuj
21.09.2015.
Rodzinne zdjęcie uczestników spotkania. Armen Babajanian - w środku w różowej koszuli. Fot. Władysław Deńca
W sobotę, 19 września 2015 roku Armen Babajanian przedstawił swoje wrażenia ilustrowane zdjęciami pt. "Zachodnia Armenia. Relacja z podróży". Była to pełna wzruszeń opowieść o 10-dniowej wyprawie do historycznej Zachodniej Armenii (obecna Turcja), którą odbył autokarem wspólnie z Ormianami z dispory latem tego roku. Uczestnicy wyprawy, prócz zwiedzania zabytków, poświęcali czas na wczuwanie się w ducha miejsc, które odwiedzali - ruiny miasta Ani, widok góry Ararat od strony Turcji, spotkania z "ukrytymi Ormianami" mieszkającymi na tych terenach. I Armen przekazywał słuchaczom te emocje, które były także jego udziałem podcza wyprawy. Pod koniec wspomniał o organizacjach społecznych, które pracują w Armenii, w tym Birthright Armenia (www.birthrightarmenia.org), z którą współpracuje.
Po pokazie była okazja do rozmów przy stole ze smakołykami. Spotkanie zorganizowała Fundacja Kultury i Dziedzictwa ormian Polskich.
 
Zachodnia Armenia. Relacja z podróży Drukuj
16.09.2015.
Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich zaprasza na spotkanie

Zachodnia Armenia. Relacja z podróży  

Swoimi obserwacjami, refleksjami, a także fotografiami z 10-dniowej wyprawy do historycznej Zachodniej Armenii (obecnie wschodnia Turcja) podzieli się

Armen Babajanian  

Spotkanie odbędzie się 19 września (sobota) o godz. 13:00 w lokalu Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich (ul. Zgoda 4/16, Warszawa)  

Armen Babajanian pracuje i mieszka w Polsce, jest też współpracownikiem organizacji Birthright Armenia (www.birthrightarmenia.org), która zachęca ochotników z diaspory ormiańskiej na świecie do pracy społecznej w Armenii.
 
«Աւետիսի» 23-րդ համարը Drukuj
27.08.2015.
 


Լույս է տեսել «Աւետիսի» ամառային քսաներեքերորդ համարը: Խմբագրական կազմի ուղերձում ասված է. 
 
Համաձայն հայտարարված ծրագրի` «Աւետիսի» ներկա՝ ամառային համարը նվիրված է Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության հարյուրերորդ տարելիցին: Այժմ գիտենք, որ խորհրդանշական ապրիլի 24-ի միջոցառումները ունեցան աննախադեպ ընդգրկում՝ նշվելով ամբողջ աշխարհով մեկ: Ցեղասպանության թեման արծարծվեց աշխարհի շատ գործիչների կողմից, այդ թվում Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի, իսկ բազմաթիվ պետական եւ միջազգային մարմիններ հաստատեցին, որ Օսմանյան կայսրությունում կատարվածը ճանաչում են որպես ցեղասպանություն: Մամուլում եղան միջոցառումների անհամար ու մանրամասն լուսաբանումներ:
Այս բոլոր իրադարձությունները տեղի ունեցան թուրք-հայկական աճող ժխտողականության համատեքստում: Ցավոք, «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությունը ու այդ կուսակցության ներկայացուցիչ, Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը կանգ առան Հայաստանի եւ Սփյուռքի հետ հարաբերությունները կարգավորելու կես ճամփին: Այն, ինչին ականատես եղանք ընթացիկ տարում թուրքական իշխանությունների կողմից, այդ թվում այն սուր արձագանքը առ ցեղասպանության հիշատակման միջոցառումներին մասնակից պետությունները կամ ֆիզիկական անձինք, ցավոք, լավ ապագա չեն կանխատեսում: Հուսանք, որ ի տարբերություն թուրքական իշխանությունների տևական ժխտողական քաղաքականության՝ թափ կառնեն առնվազն պարզ հասարակական շարժումներ, որոնք հարգանք կպահանջեն դեպի պատմական ճշմարտությունը:
Մեր կողմից տարելիցի այս 2015 թվականին փորձում ենք խթանել ցեղասպանության վերաբերյալ անկողմնակալ տեղեկացվածությունը՝ մի կողմից հաղորդելով ընթացիկ իրադարձությունների մասին, իսկ մյուս կողմից լայն հանրությանը տրամադրելով փաստեր, որոնք միգուցե քիչ հայտնի են: Հուսով ենք, որ սույն համարի ընթերցանությունը մեր ընթերցողը կգնահատի որպես ժամանակի ճիշտ օգտագործում:
 
Հրավիրում ենք ընթերցանության: «Աւետիսի» քսաներեքերորդ համարը հասանելի է նաև www.awedis.ormianie.pl այքում:
 
Ormianie - tematem podczas Pardes Festival Drukuj
24.08.2015.
Program Dnia ormiańskiego podczas Pardes Festival
W niedzielę 23 sierpnia 2015 zakończyła się trzecia edycja Pardes Festival - Spotkania z Kulturą Żydowską Kazimierz Dolny organizowanego przez Aleksandrę Markiewicz w ramach Fundacji Spichlerz Kultury. Jeden z festiwalowych dni poświęcony był Ormianom, a zorganizowany był przy współudziale Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich (FKiDOP). 
otwarciu imprezy uczestniczył Jan Abgarowicz, prezes FKiDOP, który powiedział m.in.: Dopóki naród polski sprawował jurysdykcję nad tymi ziemiami, znajdowaliśmy tutaj warunki do przetrwania i rozwoju. Wspólna historia Polaków, Ormian i Żydów to opowieść o tolerancji, akceptacji ludzi i narodów wyznających inne niż nasze wartości w myśl tego, co powiedział król Zygmunt August: "nie jestem panem sumień waszych”
Czytaj całość
 
Ormiański program w ramach Pardes Festival Drukuj
03.07.2015.
Plakat Pardes Festival
Każdego roku Pardes Festival  – Spotkania z Kulturą Żydowską w Kazimierzu Dolnym podejmują także tematykę innej mniejszości narodowej lub etnicznej zamieszkującej Polskę. W 2015 roku będzie to podróż śladami dziedzictwa ormiańskiego w Polsce.

Fundacja Spichlerz Kultury, organizator Pardes Festival, zaprasza od 18 do 23 sierpnia 2015 roku na 3. edycję Pardes Festival w Kazimierzu Dolnym. 

Ormiański program w ramach Pardes Festival:
21 sierpnia piątek 
wstęp wolny na wszystkie spotkania w KOKPiT

11.00 Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki ul. Lubelska 12
Dialog dwóch kultur. Ormianie polscy w historii i współcześnie - prezentacja multimedialna 
Paweł Grzesik (Muzeum Narodowe w Kielcach)  
Czytaj całość
 
«Աւետիսի» 22-րդ համարը Drukuj
22.04.2015.



Լույս է տեսել «Աւետիսի» գարնանային քսաներկուերորդ համարը: Խմբագրական կազմի ուղերձում ասված է.
«Աւետիսի» այս և հաջորդ համարների գլխավոր թեման Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության հարյուրերորդ տարելիցն է: Լավատեսությամբ ենք նշում, որ մեր պարբերականը մեկն է ավանդական և առցանց հազարավոր այն լրատվամիջոցներից, որոնք տեղեկություն են տարածում այդ ողբերգական իրադարձությունների մասին: Համոզված ենք, որ այդ թեմայի նկատմամբ ահռելի հետաքրքրության աճի շնորհիվ, ապրիլի 24-ն աշխարհում անարձագանք չի անցնի:
Ցեղասպանության զոհերին հարգանքի տուրք մատուցել կարելի է շատ ձևերով: Դրանցից մեկը պայքարն է հանուն պատմական ճշմարտության ճանաչման: Գիտելիքի խորացումը թույլ է տալիս զինվել բանավիճելու համար անհրաժեշտ փաստարկներով, որոնցում, ցավոք, շատ հաճախ գերակշռում են հույզերը: Յուրաքանչյուր հայ գիտի փաստեր կապված հարյուր տարի առաջ տեղի ունեցած իրադարձությունների հետ և գիտի, թե ով է պատասխանատու այդ հանցագործության համար: Մեր հոդվածները միայն նպատակ ունեն ընդլայնել այդ գիտելիքները և առավել մատչելի դարձնել պատմական աղբյուրներին հասնելը: Օրինակ, այդ նպատակին է ծառայում թեմատիկ գրականության ակնարկը (էջ 9) և օրացույցի առաջին մասը (էջ 16): Վազգեն Ա կաթողիկոսի կերպարի համատեքստում հիշեցնում ենք Ցեղասպանության 50-րդ ամյակի մասին (1965) (էջ 6): Հենց այդ ժամանակ է, որ հայերը սկսեցին պայքարել արժանապատվության և պատմական ճշմարտության ճանաչման համար: Միևնույն ժամանակ հետևում ենք ներկա տարելիցի միջոցառումների ընթացքին: Կոչ ենք անում Ձեզ մասնակցելու այդ միջոցառումներին, որոնք հավանաբար այս մասշտաբով մեր կյանքի ընթացքում այլևս չեն կրկնվի:
Հրավիրում ենք ընթերցանության: «Աւետիսի» քսաներկուերորդ համարը հասանելի է նաև www.awedis.ormianie.pl կայքում:
 
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի հայ-կաթողիկե ծեսով հանդիսավոր պատարագ Drukuj
20.03.2015.
2015 թ.-ի մարտի 15-ին՝ կիրակի օրը, Վարշավայի Սուրբ Հոգու եկեղեցում հանդիսավորությամբ մատուցվեց սուրբ պատարագ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հոգիների հանգստության համար՝ հանդիսապետությամբ Հայաստանի, Վրաստանի, Ռուսաստանի և Արևելյան Եվրոպայի հայ կաթոլիկների առաջնորդ Գերշն. Տ. Ռաֆայել Արքեպս. Մինասյանի և Լեհաստանի հայ-կաթողիկե ծիսակարգի հավատացյալների առաջնորդ կարդինալ Կաժիմիեժ Նիչի քարոզով՝ աջակցությամբ քհն ժողովրդապետ Ռաֆալ Կրավչիկի՝ Հայ-կաթողիկե կենտրոնական ժողովրդապետություն՝ Վարշավա նստավայրով, Գյումրիի հայ Կաթողիկե եկեղեցու ժողովրդապետ Տեր Գրիգոր քահանա Մկրտչյանի եւ Վիեննայի մխիթարյան միաբանության աբբահոր ներկայացուցիչ հայր Վահան Հովակիմյանի:
Պատարագին ներկա էին Լեհաստանում ՀՀ դեսպան Էդգար Ղազարյանը, Հայ Առաքելական եկեղեցու լեհահայոց հոգևոր հովիվ Տաճատ աբեղա Ծատուրյանը, Լեհաստան-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամության խմբի ղեկավար սենատոր Լուկաշ Աբգարովիչը, ինչպես նաեւ դիվանագիտական կորպուսի բազմաթիվ անդամներ, պետական ու տեղական կառավարման եւ հայկական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, լեհ համակիրներ:
Պատարագի անցկացման վայրը պատահական չէր ընտրված: Վարշավայի Սուրբ Հոգու եկեղեցու կապերը հայ հովվապետության հետ սկսվել են դեռեւս 17-րդ դարում:
Սուրբ պատարագի ավարտին Վարշավայի Առաջնորդական Կուրիայի ատենադպիր Յանուշ Բոձոնը ընթերցեց Լեհաստանի հայ-կաթողիկե ծիսակարգի հավատացյալների առաջնորդ կարդինալ Կաժիմիեժ Նիչի հռչակագիրը՝ այսուհետ Վարշավա նստավայրով հայ-կաթողիկե կենտրոնական ժողովրդապետությունը սբ. Գրիգոր Նարեկացու անվամբ կոչելու մասին:
 
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի հիշատակման միջոցառումներ Drukuj
18.03.2015.
Միջոցառումների սկիզբը ազդարարեց 2015 թ.-ի մարտի 14-ին՝ շաբաթ օրը, Վարշավայի «Պատմության հետ հանդիպման տանը» կազմակերպված հանդիպումը, որը տեղի ունեցավ «Հայեր 2015. Եղեռնի մոխիրներից վեր հառնող ժողովուրդ» խորագրի ներքո:
Հաջորդ օրը՝ մարտի 15-ին, կիրակի, պաուլինների Սուրբ Հոգու եկեղեցում հանդիսավորությամբ մատուցվեց հայ-կաթողիկե ծիսակարգով սուրբ պատարագ Հայաստանի, Վրաստանի, Ռուսաստանի և Արևելյան Եվրոպայի հայ կաթոլիկների առաջնորդ Ռաֆայել արքեպիսկոպոս Մինասյանի հանդիսապետությամբ և Լեհաստանի հայ-կաթողիկե ծիսակարգի հավատացյալների առաջնորդ կարդինալ Կաժիմիեժ Նիչի քարոզով՝ ի հիշատակ 1915 թ. Հայոց ցեղասպանության զոհերի: Միջոցառումը կազմակերպել էին Լեհահայոց Մշակույթի և Ժառանգության հիմնադրամն ու Հայ-կաթողիկե կենտրոնական ժողովրդապետությունը, նստավայրը՝ Վարշավա: 
Մանրամասները՝ շուտով

Միջոցառման լուսանկարներ
Uroczystości 14 i 15 marca 2015 rokuUroczystości 14 i 15 marca 2015 rokuUroczystości 14 i 15 marca 2015 roku
Uroczystości 14 i 15 marca 2015 rokuUroczystości 14 i 15 marca 2015 rokuUroczystości 14 i 15 marca 2015 roku
Uroczystości 14 i 15 marca 2015 rokuUroczystości 14 i 15 marca 2015 rokuUroczystości 14 i 15 marca 2015 roku
Uroczystości 14 i 15 marca 2015 rokuUroczystości 14 i 15 marca 2015 rokuUroczystości 14 i 15 marca 2015 roku
 
13 marca konferencja prasowa przed 100. rocznicą ludobójstwa Ormian Drukuj
12.03.2015.

Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich oraz Katolicka Agencja Informacyjna zapraszają 13 marca na konferencję prasową poświęconą obchodom "100. rocznicy ludobójstwa Ormian", jakie będą miały miejsce w Polsce. Spotkanie z dziennikarzami odbędzie się 13 marca br. o godz. 11.00 w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

W konferencji wezmą udział: Jego Ekscelencja Edgar Ghazaryan - ambasador Republiki Armenii w Polsce, Edward Mier-Jędrzejowicz - przedstawiciel mniejszości ormiańskiej w Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych, Łukasz Abgarowicz - senator RP, przewodniczący Polsko-Armeńskiej Grupy Parlamentarnej oraz Armen Artwich – wiceprezes Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich.

Konferencję poprowadzi Krzysztof Tomasik z KAI.

Czytaj całość
 
Uroczystości w 100. rocznicę Ludobójstwa Ormian (Warszawa, 14-15.03.2015) Drukuj
24.02.2015.
 
«Աւետիսի» 21-րդ համարը Drukuj
27.12.2014.
Լույս է տեսել «Աւետիսի» ձմեռային քսանմեկերորդ համարը: Խմբագրական կազմի ուղերձում ասված է.
Տարվա ավարտը ամփոփումների եւ գործերը կարգի բերելու ժամանակ է: Հարց է առաջանում, թե ինչպես անցկացրեցինք հեռացող տարին, արդյ՞ոք հաջողվեց հասնել մեր նպատակներին, եւ պարզապես կարո՞ղ ենք ասել, որ տարին հաջողված էր: Մտածում ենք նաեւ ապագայի՝ գալիք միջոցառումների եւ 2015 թ. ծրագրերի մասին: Այս համատեքստում հայ համայնքների համար ամենակարեւորը դա տխուր հոբելյանին՝ 1915 թ. Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակին նախապատրաստվելն է: Հավատացնում ենք, որ «Աւետիսը» կուղեկցի բոլոր իրադարձությունները՝ կապված միջոցառման իրականացման հետ եւ տեղ կհատկացնի լուսաբանելու կարեւորագույն թեմաները՝ նվիրված այդ ողբերգական իրադարձություններին:
Չմոռանալով այդ հոբելյանը՝ հիշում ենք նաեւ ուրախ պահերի մասին՝ կապված գալիք Սուրբ Ծննդյան տոնի հետ: Այդ առթիվ ցանկանում ենք Ձեզ՝ սիրելի ընթերցողներ, հղել մեր լավագույն մաղթանքները, որպեսզի Լեհաստանի հայ համայնքը չդադարի իր ընթացքը միասնության եւ ներդաշնակության ճանապարհին, ինչպես նաեւ, որ ցանկացած տոն կամ հոբելյան առիթ հանդիսանա ապացուցելու, որ Լեհաստանի հայերը կարող են հանդես գալ միասնաբար:
Հրավիրում ենք ընթերցանության: «Աւետիսի» քսանմեկերորդ համարը հասանելի է նաև www.awedis.ormianie.plկայքերում:
 
Spotkanie wigilijne z przedstawicielami mniejszości narodowych i etnicznych z woj. mazowieckiego Drukuj
17.12.2014.
Spotkanie wigilijne z przedstawicielami mniejszości narodowych i etnicznych z województwa mazowieckiego
Przedstawiciele Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich uczestniczyli w spotkaniu wigililnym dla mniejszości narodowych u wojewody mazowieckiego. Jak czytamy na stronie internetowej wojewody : Podczas spotkania wigilijnego wojewoda złożył świąteczne życzenia reprezentantom mniejszości żydowskiej, romskiej, rosyjskiej, ukraińskiej, tatarskiej, karaimskiej, ormiańskiej oraz białoruskiej. Agnieszka Zawadzka, pełnomocnik ds. mniejszości narodowych i etnicznych oraz równego traktowania zapoznała gości z realizowaną przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji kampanią informacyjną, dotyczącą promocji używania języków narodowych i etnicznych.
 
Prof. Claude Mutafian w Polsce Drukuj
02.11.2014.
Prof. Claude Mutafian
Od 6 do 14 listopada 2014 roku gości w Polsce prof. Claude Mutafian, wybitny historyk i popularyzator historii i kultury Armenii, zwłaszcza okresu XI–XIV wieku i Armenii Cylicyjskiej. W związku z tym organizowane są dwa otwarte wykłady prof. Mutafiana - w Krakowie i w Warszawie, na które zapraszamy.





Komisja Wschodnioeuropejska Polskiej Akademii Umiejętności 
wraz z Seminarium Historiae Byzantinae przy Zakładzie Historii Bizancjum 
Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego 
zapraszają na wspólne posiedzenie, na którym prof. Claude Mutafian z Paryża 
wygłosi odczyt pt. The last Kingdom of Armenia (Cilicia, 11th-14th c.), w języku angielskim. 
Posiedzenie odbędzie się 7 listopada (piątek) w Małej Auli Polskiej Akademii Umiejętności 
przy ul. Sławkowskiej 17 (1 piętro) o godzinie 15
Po wykładzie planowana jest dyskusja.

Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich 
wraz z Instytutem Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk
zapraszają na ilustrowany fotografiami odczyt prof. Claude’a Mutafiana 
pt. Medieval Armenia and the last Kingdom (11th–14th c.), w języku angielskim.
Odczyt odbędzie się 12 listopada (środa) 2014 roku o godz. 17.00 w sali im. Tadeusza Kościuszki
Instytutu Historii PAN (Warszawa, Rynek Starego Miasta 29/31, II piętro).
Czytaj całość
 
««  Սկիզբ « Նախորդ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Հաջորդ  » Վերջ »»

Արդյունք :: 61 - 80 ից 189
© Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich 2019
Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji