• English
  • Հայերեն

Józef Teodorowicz

Advertisement

Wiki.Ormianie

Advertisement

Awedis

Advertisement

Ormiańska Polska

Advertisement

Ormiańska Warszawa

Advertisement

Z przeszłości Armenii

Advertisement
Advertisement

Wartanidzi. Tom 1

Advertisement

Wartanidzi. Tom 2

Advertisement

Ormianie polscy w opisach i obrazach

Advertisement
Start arrow Co obecnie
Co obecnie
Powstały nowe drzewa genealogiczne Drukuj
31.12.2015.
Publikujemy kolejne, cztery drzewa genealogiczne rodów ormiańskich: Harandon Łukasiewiczów (od Jana Łukasiewicza), Ohanowiczów (od Jana Ohanowicza), Teodorowiczów (od Manuga [Samuela] Teodorowicza) i Teodorowiczów de Kamienczanul (od Kirkora Teodorowicza).
Drzewo genealogiczne Harandon Łukasiewiczów (od Jana Łukasiewicza)
Drzewo genealogiczne Ohanowiczów (od Jana Ohanowicza)
Drzewo genealogiczne Teodorowiczów de Kamienczanul (od Kirkora Teodorowicza)
Zostały one przygotowane przez Hannę Kopczyńską-Kłos z Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich jako część projektu Od indeksacji ormiańskokatolickich ksiąg metrykalnych do poznania historycznych społeczności ormiańskich, zrealizowanego dzięki dotacji Ministra Administracji i Cyfryzacji. Wszystkie materiały są udostępnieniu na licencji CC BY-SA. Informację tę, wraz z linkami można też znaleźć na stronie Skarbnicy wiedzy o polskich Ormianch. Wszelkie zapytania i informacje kierować prosimy na adres mail: Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
 
Księgi metrykalne i zapowiedzi z Kut Drukuj
02.12.2015.
W Wirtualnym Archiwum Polskich Ormian (WAPO) w dziale "Rękopisy" znajdują się w formie plików pdf wszystkie dostępne nam księgi metrykalne i zapowiedzi parafii ormiańskokatolickiej z Kut. Są to księgi: urodzeń z lat 1779-1804 i 1896-1912, zapowiedzi ślubnych z lat 1860-1892 i 1893-1953, ślubów z lat 1780-1848 i zgonów z lat 1780-1818. Wszystkie z tych ksiąg, poza księga zapowiedzi z lat 1860-1892 są już w formie zindeksowanej, również w WAPO. Zachęcamy do korzystania! Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich
 
24. numer "Awedisu" Drukuj
20.11.2015.
 



Ukazał się dwudziesty czwarty, jesienny numer "Awedisu". W Słowie od redakcji czytamy:

Rok szczególnego upamiętniania ludobójstwa Ormian w Imperium Osmańskim powoli dobiega końca. W tym czasie odbyła się niezliczona liczba marszów pamięci, imprez kulturalnych, edukacyjnych, konferencji naukowych i sympozjów poświęconych tej tematyce. Odsłonięto wiele pomników, modlono się za ofiary, Apostolski Kościół Ormiański kanonizował męczenników ludobójstwa, wydano liczne książki i prace zbiorowe, a wszystko po to, żeby należycie upamiętnić tamte wydarzenia i rozpowszechnić na świecie wiedzę o ich przebiegu.

W Polsce również upamiętniono ludobójstwo na mszach św., spotkaniach i marszach. Tematyką ormiańską znacznie bardziej niż w poprzednich latach zainteresowały się festiwale kulturalne – ostatnio w Kazimierzu Dolnym, Szczecinie, Lublinie, Białymstoku. Z pewnością to jeszcze nie koniec obchodów, a tymczasem w „Awedisie” publikujemy jak zwykle sprawozdania z bieżących wydarzeń, recenzje najnowszych książek, artykuły historyczno-biograficzne oraz wiadomości ze świata Diaspory ormiańskiej. W tym ostatnim zakresie niestety wciąż musimy informować o zatrważających wydarzeniach w Iraku i Syrii, dotykających także wielu Ormian, gdzie na oczach świata popełniane są zbrodnie przeciwko ludzkości, a efekty tej wojny odczuwalne są także w Europie. Być może dopiero gdy Zachód odczuje bezpośrednie skutki wojny w postaci ogromnego napływu uchodźców, władze państw Unii podejmą bardziej stanowcze kroki w celu przeciwdziałania tej bliskowschodniej tragedii.

Zapraszamy do lektury. Dwudziesty czwarty numer „Awedisu” dostępny jest również na stronie internetowej www.awedis.ormianie.pl.

 
Archiwum Polskich Ormian na I Kongresie Archiwów Społecznych Drukuj
16.10.2015.
Plakat Archiwum Polskich OrmianArchiwum Polskich Ormian prowadzone przez Fundację Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich weźmie udział w I Kongresie Archiwów Społecznych i jako jedno z jedenastu zaprezentuje się na swoim stoisku. Jak czytamy na stronie AS-ów:
24 października 2015 w Warszawie odbędzie się I Kongres Archiwów Społecznych (AS-ów). Będzie to pierwsze tego typu wydarzenie, które zgromadzi środowisko archiwistyki społecznej z całej Polski i zakreśli drogi rozwoju dziedziny. Zapadną na nim kluczowe dla AS-ów decyzje, ważne dla ich stabilizacji i współpracy z innymi podmiotami.
Na Kongresie: 
  • zaprezentują się archiwa społeczne z różnych regionów, o różnorodnych zainteresowaniach i pomysłach na własną aktywność – będzie można także poznać ich twórców;
  • przedstawione zostaną założenia nowego sposobu finansowania archiwów społecznych, a zarazem obecność AS-ów w nowym prawie archiwalnym;
  • zaprezentowana zostanie koncepcja wzmocnienia i integracji AS-ów z całej Polski poprzez zawiązanie ich sieci oraz tworzenia grupy ekspertów wspierających ten ruch;
  • środowisko AS-ów przyjmie wypracowaną wspólnie Kartę Zasad Archiwów Społecznych;
  • udostępniony zostanie darmowy program do opracowywania zbiorów – Otwarty System Archiwizacji (OSA);
  • przedstawieni i uhonorowani zostaną ofiarodawcy zbiorów archiwalnych – zaprezentowana idea Dnia Darczyńcy Pamięci.
Czytaj całość
 
Ormiańskie badania genealogiczne i historyczne Drukuj
07.10.2015.
WAPO
Dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich realizuje kolejne zadanie genealogiczno-historyczne pod tytułem „Od indeksacji ormiańkokatolickich ksiąg metrykalnych do poznania historycznych społeczności ormiańskich”. 
W ramach projektu zostało zindeksowanych i zweryfikowanych kolejnych sześć  ksiąg metrykalnych pochodzących z dawnych parafii ormiańkokatolickich na Kresach: księga chrztów 1703-1783, księga zgonów 1715-1829, księgi małżeństw 1700-1813 i 1813-1830 i księga urodzeń 1826-1837 z parafii w Stanisławowie oraz księga zgonów 1785-1942 z parafii w Tyśmienicy (druga część). Sięgnęliśmy też do wcześniejszych zindeksowanych ksiąg i zweryfikowaliśmy wpisy. 
Budujemy drzewa genealogiczne czterech  rodów ormiańskich: Teodorowiczów, Theodorowiczów de Kamienczanul, Ohanowiczów i Łukasiewiczów, zamieszczając w drzewach odnalezione informacje, ciekawostki historyczne i fotografie. 
Indeksy ksiąg metrykalnych są zamieszczane w Wirtualnym Archiwum Polskich Ormian , a do każdego rekordu indeksu dołączany jest odpowiedni fragment cyfrowy księgi). Na stronie www.skarbnica.ormianie.pl opublikowane zostaną drzewa genealogiczne, a w portalu Wiki.Ormianie.pl  przybędzie pięć nowych biogramów postaci ze świata ormiańskiego.
Poszukiwania genealogiczne są otwarte dla każdego. Nasze drzewa są tylko początkiem wielkiej ormiańskiej układanki genealogicznej, dlatego liczymy na Państwa pomoc i zapraszamy do współpracy. 
 
Archiwum Polskich Ormian - 10 lat tradycji Drukuj
25.09.2015.
Logo Targów
Pod takim tytułem jest prezentacja, która przedstawiana będzie przez Fundację Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich podczas II Targów Konserwacji i Restauracji Zabytków oraz Ochrony, Wyposażenia Archiwów, Muzeów i Bibliotek DZIEDZICTWO w Warszawie 8 października 2015 r. w godz. między 10.30 a 13.00 w ramach wystąpień pt. „Archiwistyka społeczna – porządkowanie i zabezpieczanie zbiorów”. Organizatorem tej części Targów jest Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych. W programie będą:
  • „Narodowy zasób archiwalny”; Władysław Stępniak - Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych
  • „Archiwum Polskich Ormian – 10 lat tradycji”; Monika Agopsowicz
  • „Jak skanować aby nie uszkodzić – problemy konserwatorskie w programach digitalizacji”; Katarzyna Kwaśniewicz
  • „Dobre praktyki w porządkowaniu archiwów prywatnych”; Bartosz Nowożycki.
Wystąpienia te będą miały miejsce w sali konferencyjnej A na I piętrze Centrum MT Polska (Warszawa, ul. Marsa 56/62).
Targi trwają od 7 do 9 października. Cały program Targów .
 
Opowieść jak podróż - poruszająca Drukuj
21.09.2015.
Rodzinne zdjęcie uczestników spotkania. Armen Babajanian - w środku w różowej koszuli. Fot. Władysław Deńca
W sobotę, 19 września 2015 roku Armen Babajanian przedstawił swoje wrażenia ilustrowane zdjęciami pt. "Zachodnia Armenia. Relacja z podróży". Była to pełna wzruszeń opowieść o 10-dniowej wyprawie do historycznej Zachodniej Armenii (obecna Turcja), którą odbył autokarem wspólnie z Ormianami z dispory latem tego roku. Uczestnicy wyprawy, prócz zwiedzania zabytków, poświęcali czas na wczuwanie się w ducha miejsc, które odwiedzali - ruiny miasta Ani, widok góry Ararat od strony Turcji, spotkania z "ukrytymi Ormianami" mieszkającymi na tych terenach. I Armen przekazywał słuchaczom te emocje, które były także jego udziałem podcza wyprawy. Pod koniec wspomniał o organizacjach społecznych, które pracują w Armenii, w tym Birthright Armenia (www.birthrightarmenia.org), z którą współpracuje.
Po pokazie była okazja do rozmów przy stole ze smakołykami. Spotkanie zorganizowała Fundacja Kultury i Dziedzictwa ormian Polskich.
 
Zachodnia Armenia. Relacja z podróży Drukuj
16.09.2015.
Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich zaprasza na spotkanie

Zachodnia Armenia. Relacja z podróży  

Swoimi obserwacjami, refleksjami, a także fotografiami z 10-dniowej wyprawy do historycznej Zachodniej Armenii (obecnie wschodnia Turcja) podzieli się

Armen Babajanian  

Spotkanie odbędzie się 19 września (sobota) o godz. 13:00 w lokalu Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich (ul. Zgoda 4/16, Warszawa)  

Armen Babajanian pracuje i mieszka w Polsce, jest też współpracownikiem organizacji Birthright Armenia (www.birthrightarmenia.org), która zachęca ochotników z diaspory ormiańskiej na świecie do pracy społecznej w Armenii.
 
23. numer "Awedisu" Drukuj
27.08.2015.
 


Ukazał się dwudziesty trzeci, letni numer "Awedisu". W Słowie od redakcji czytamy: 
 
Zgodnie z zapowiedzią niniejszy, letni numer „Awedisu” poświęcamy również smutnej rocznicy stulecia ludobójstwa Ormian w Imperium Osmańskim. Już wiemy, że obchody symbolicznej daty 24 kwietnia miały niespotykany dotąd zasięg i odbywały się na całym świecie. Temat ludobójstwa został przypomniany przez wiele światowych osobistości, z papieżem Franciszkiem na czele, a liczne państwa i gremia międzynarodowe potwierdziły, że uznają wydarzenia w Imperium Osmańskim za ludobójstwo. Niezliczone materiały w mediach szczegółowo relacjonowały obchody. 

Wszystkie te uroczystości przebiegały w kontekście ponownie rosnących antagonizmów turecko-ormiańskich. Niestety partia AKP i wywodzący się z niej prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan zatrzymali się w pół kroku na drodze do ocieplenia stosunków z Armenią i diasporą. To, co obserwowaliśmy w bieżącym roku ze strony władz tureckich, w tym ostre reakcje na upamiętnianie ludobójstwa przez państwa czy jednostki, niestety nie wróży dobrze na przyszłość. Miejmy nadzieję, że wobec trwania władz tureckich przy polityce negacjonizmu urosną w siłę przynajmniej oddolne ruchy społeczne domagające się szacunku dla prawdy historycznej. 

Z naszej strony w tym rocznicowym 2015 roku staramy się sprzyjać szerzeniu wiedzy na temat ludobójstwa, z jednej strony informując o bieżących wydarzeniach, z drugiej podając do wiadomości fakty być może mniej znane szerokiej publiczności. Mamy nadzieję, że lekturę naszych artykułów uznają Państwo za czas dobrze spędzony.
 
Zapraszamy do lektury. Dwudziesty trzeci numer „Awedisu” dostępny jest również na stronie internetowej www.awedis.ormianie.pl.
 
Ormianie - tematem podczas Pardes Festival Drukuj
24.08.2015.
Program Dnia ormiańskiego podczas Pardes Festival
W niedzielę 23 sierpnia 2015 zakończyła się trzecia edycja Pardes Festival - Spotkania z Kulturą Żydowską Kazimierz Dolny organizowanego przez Aleksandrę Markiewicz w ramach Fundacji Spichlerz Kultury. Jeden z festiwalowych dni poświęcony był Ormianom, a zorganizowany był przy współudziale Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich (FKiDOP). 
otwarciu imprezy uczestniczył Jan Abgarowicz, prezes FKiDOP, który powiedział m.in.: Dopóki naród polski sprawował jurysdykcję nad tymi ziemiami, znajdowaliśmy tutaj warunki do przetrwania i rozwoju. Wspólna historia Polaków, Ormian i Żydów to opowieść o tolerancji, akceptacji ludzi i narodów wyznających inne niż nasze wartości w myśl tego, co powiedział król Zygmunt August: "nie jestem panem sumień waszych”
Czytaj całość
 
Ormiański program w ramach Pardes Festival Drukuj
03.07.2015.
Plakat Pardes Festival
Każdego roku Pardes Festival  – Spotkania z Kulturą Żydowską w Kazimierzu Dolnym podejmują także tematykę innej mniejszości narodowej lub etnicznej zamieszkującej Polskę. W 2015 roku będzie to podróż śladami dziedzictwa ormiańskiego w Polsce.

Fundacja Spichlerz Kultury, organizator Pardes Festival, zaprasza od 18 do 23 sierpnia 2015 roku na 3. edycję Pardes Festival w Kazimierzu Dolnym. 

Ormiański program w ramach Pardes Festival:
21 sierpnia piątek 
wstęp wolny na wszystkie spotkania w KOKPiT

11.00 Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki ul. Lubelska 12
Dialog dwóch kultur. Ormianie polscy w historii i współcześnie - prezentacja multimedialna 
Paweł Grzesik (Muzeum Narodowe w Kielcach)  
Czytaj całość
 
22. numer "Awedisu" Drukuj
22.04.2015.


Ukazał się dwudziesty drugi, wiosenny numer "Awedisu". W Słowie od redakcji czytamy: 

Głównym tematem tego i następnego numeru „Awedisu” jest smutna rocznica stulecia ludobójstwa Ormian w Imperium Osmańskim. Z optymizmem zauważamy, że nasza gazeta jest jednym z tysięcy mediów, tradycyjnych i internetowych, rozpowszechniających wiedzę o tamtych tragicznych wydarzeniach. Jesteśmy przekonani, że dzięki ogromnemu wzrostowi zainteresowania tą tematyką, dzień 24 kwietnia na świecie nie przejdzie bez echa. 

Hołd ofiarom ludobójstwa można oddawać na wiele sposobów. Jednym z nich jest walka o uznanie prawdy historycznej. Pogłębianie wiedzy pozwala uzbroić się w argumenty do dyskusji, w której niestety zbyt często przeważają emocje. Każdy Ormianin zna fakty związane z wydarzeniami sprzed stu lat i wie, kto był odpowiedzialny za tę zbrodnię. Nasze artykuły mają jedynie na celu poszerzyć tę wiedzę i umożliwić łatwiejsze dotarcie do źródeł historycznych. Temu m.in. ma służyć przegląd książek (s. 9) i pierwsza część kalendarium (s. 16). Przypominamy też o 50. rocznicy ludobójstwa (1965) w kontekście postaci katolikosa Wazgena I (s. 6). To wtedy zaczęła się walka Ormian o godność i uznanie prawdy historycznej. Jednocześnie monitorujemy przebieg teraźniejszych wydarzeń rocznicowych. Zachęcamy Państwa do udziału w tych obchodach, które na taką skalę prawdopodobnie za naszego życia już się nie powtórzą. 

Zapraszamy do lektury. Dwudziesty drugi numer „Awedisu” dostępny jest również na stronie internetowej www.awedis.ormianie.pl.
 
Uroczysta liturgia ormiańskokatolicka w 100. rocznicę Ludobójstwa Ormian Drukuj
20.03.2015.
W niedzielę 15 marca 2015 r. w kościele pw. św. Ducha w Warszawie sprawowana była uroczysta Msza Święta ormiańskokatolicka za pokój dusz ofiar ludobójstwa Ormian w 100. rocznicę zbrodni. 
Liturgii przewodniczył J.E. Abp Rafael Minassian, Ordynariusz Armenii, Gruzji, Rosji i Europy Wschodniej dla Ormian-katolików, zaś homilię wygłosił J.E. Kardynał Kazimierz Nycz, Ordynariusz katolików obrządku ormiańskiego w Polsce. Koncelebransami byli: ks. Rafał Krawczyk, proboszcz ormiańskokatolickiej parafii centralnej z siedzibą w Warszawie, ks. Grigor Mkrtchyan, ekonom Ordynariatu Europy Wschodniej dla Ormian-katolików z Giumri w Armenii oraz o. Vahan Hovagimian CAM, delegat opata klasztoru Ojców Mechitarystów z Wiednia. 
W litugii uczestniczył również J.E. Edgar Ghazaryan, Ambasador Republiki Armenii w Polsce, Wielebny Ojciec Dajad Tsaturyan z Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego w Polsce, senator Łukasz Abgarowicz, przewodniczący Polsko-Armeńskiej Grupy Parlamentarnej oraz liczne grono członków korpusu dyplomatycznego, przedstawicieli administracji państwowej i samorządowej, przedstawicieli organizacji ormiańskich, Ormian i ich polskich sympatyków.
Miejsce celebracji nie było przypadkowe - warszawski kościół św. Ducha związany jest z duszpasterstwem Ormian od XVII w.
Na zakończenie Mszy św. ks. dr Janusz Bodzon, kanclerz Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, ogłosił dekret Ks. Kardynała Kazimierza Nycza o nadaniu ormiańskokatolickiej parafii centralnej z siedzibą w Warszawie wezwania św. Grzegorza z Nareku.

 
Uroczystości upamiętniające 100. rocznicę Ludobójstwa Ormian Drukuj
18.03.2015.
Uroczystości rozpoczęło spotkanie pt. „Ormianie 2015. Naród odradzający się z popiołów zagłady” zorganizowane w sobotę 14 marca 2015 roku w Warszawie wspólnie z Domem Spotkań z Historią. 

Następnego dnia, w niedzielę 15 marca Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich oraz Ormiańskokatolicka parafia centralna z siedzibą w Warszawie zaprosiły na uroczystą Msza św. ormiańskokatolicką za ofiary ludobójstwa Ormian 1915 roku sprawowaną pod przewodnictwem J.E. Abpa Rafaela Minassiana – Ordynariusza Armenii, Gruzji, Rosji i Europy Wschodniej dla Ormian katolików, z homilią J.E. Kard. Kazimierza Nycza – Ordynariusza katolików obrządku ormiańskiego w Polsce, w kościele ojców paulinów pw. św. Ducha. 

Szczegółowa relacja - wkrótce.
Fotoreportaż z uroczystości

Uroczystości 14 i 15 marca 2015 rokuUroczystości 14 i 15 marca 2015 rokuUroczystości 14 i 15 marca 2015 roku
Uroczystości 14 i 15 marca 2015 rokuUroczystości 14 i 15 marca 2015 rokuUroczystości 14 i 15 marca 2015 roku
Uroczystości 14 i 15 marca 2015 rokuUroczystości 14 i 15 marca 2015 rokuUroczystości 14 i 15 marca 2015 roku
Uroczystości 14 i 15 marca 2015 rokuUroczystości 14 i 15 marca 2015 rokuUroczystości 14 i 15 marca 2015 roku
 
13 marca konferencja prasowa przed 100. rocznicą ludobójstwa Ormian Drukuj
12.03.2015.

Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich oraz Katolicka Agencja Informacyjna zapraszają 13 marca na konferencję prasową poświęconą obchodom "100. rocznicy ludobójstwa Ormian", jakie będą miały miejsce w Polsce. Spotkanie z dziennikarzami odbędzie się 13 marca br. o godz. 11.00 w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

W konferencji wezmą udział: Jego Ekscelencja Edgar Ghazaryan - ambasador Republiki Armenii w Polsce, Edward Mier-Jędrzejowicz - przedstawiciel mniejszości ormiańskiej w Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych, Łukasz Abgarowicz - senator RP, przewodniczący Polsko-Armeńskiej Grupy Parlamentarnej oraz Armen Artwich – wiceprezes Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich.

Konferencję poprowadzi Krzysztof Tomasik z KAI.

Czytaj całość
 
Uroczystości w 100. rocznicę Ludobójstwa Ormian (Warszawa, 14-15.03.2015) Drukuj
24.02.2015.
 
21. numer "Awedisu" Drukuj
27.12.2014.


Ukazał się dwudziesty pierwszy, zimowy numer "Awedisu". W Słowie od redakcji czytamy:

Koniec roku to czas podsumowań i porządków. Zadajemy sobie pytania, jak spędziliśmy mijający rok, czy udało nam się osiągnąć postawione sobie cele i czy po prostu możemy powiedzieć, że był to spełniony czas. Myślimy też o przyszłości, o nadchodzących wydarzeniach i planach na 2015 rok. W tym kontekście dla wspólnot ormiańskich najważniejsze są przygotowania do smutnej rocznicy – stulecia ludobójstwa Ormian z 1915 roku. Możemy Was już teraz zapewnić, że „Awedis” będzie towarzyszył wszystkim wydarzeniom związanym z obchodami rocznicowymi i znajdzie miejsce, by poruszyć najistotniejsze tematy dotyczące tamtych tragicznych wydarzeń.

Mając w pamięci zbliżającą się rocznicę, skupiamy się też na radosnych chwilach związanych ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia. Z tej okazji pragniemy Wam, drodzy Czytelnicy, złożyć najserdeczniejsze życzenia, by wspólnota Ormian w Polsce nie ustawała na drodze do jedności i zgody oraz żeby każde święto czy rocznica były okazją do udowodnienia, że Ormianie w Polsce potrafią mówić jednym głosem.

Zapraszamy do lektury. Dwudziesty pierwszy numer „Awedisu” dostępny jest również na stronie internetowej www.awedis.ormianie.pl.
 
Spotkanie wigilijne z przedstawicielami mniejszości narodowych i etnicznych z woj. mazowieckiego Drukuj
17.12.2014.
Spotkanie wigilijne z przedstawicielami mniejszości narodowych i etnicznych z województwa mazowieckiego
Przedstawiciele Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich uczestniczyli w spotkaniu wigililnym dla mniejszości narodowych u wojewody mazowieckiego. Jak czytamy na stronie internetowej wojewody : Podczas spotkania wigilijnego wojewoda złożył świąteczne życzenia reprezentantom mniejszości żydowskiej, romskiej, rosyjskiej, ukraińskiej, tatarskiej, karaimskiej, ormiańskiej oraz białoruskiej. Agnieszka Zawadzka, pełnomocnik ds. mniejszości narodowych i etnicznych oraz równego traktowania zapoznała gości z realizowaną przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji kampanią informacyjną, dotyczącą promocji używania języków narodowych i etnicznych.
 
Prof. Claude Mutafian w Polsce Drukuj
02.11.2014.
Prof. Claude Mutafian
Od 6 do 14 listopada 2014 roku gości w Polsce prof. Claude Mutafian, wybitny historyk i popularyzator historii i kultury Armenii, zwłaszcza okresu XI–XIV wieku i Armenii Cylicyjskiej. W związku z tym organizowane są dwa otwarte wykłady prof. Mutafiana - w Krakowie i w Warszawie, na które zapraszamy.





Komisja Wschodnioeuropejska Polskiej Akademii Umiejętności 
wraz z Seminarium Historiae Byzantinae przy Zakładzie Historii Bizancjum 
Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego 
zapraszają na wspólne posiedzenie, na którym prof. Claude Mutafian z Paryża 
wygłosi odczyt pt. The last Kingdom of Armenia (Cilicia, 11th-14th c.), w języku angielskim. 
Posiedzenie odbędzie się 7 listopada (piątek) w Małej Auli Polskiej Akademii Umiejętności 
przy ul. Sławkowskiej 17 (1 piętro) o godzinie 15
Po wykładzie planowana jest dyskusja.

Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich 
wraz z Instytutem Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk
zapraszają na ilustrowany fotografiami odczyt prof. Claude’a Mutafiana 
pt. Medieval Armenia and the last Kingdom (11th–14th c.), w języku angielskim.
Odczyt odbędzie się 12 listopada (środa) 2014 roku o godz. 17.00 w sali im. Tadeusza Kościuszki
Instytutu Historii PAN (Warszawa, Rynek Starego Miasta 29/31, II piętro).
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 61 - 80 z 189
© Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich 2019
Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji