• English
  • Հայերեն

Józef Teodorowicz

Advertisement

Wiki.Ormianie

Advertisement

Awedis

Advertisement

Ormiańska Polska

Advertisement

Ormiańska Warszawa

Advertisement

Z przeszłości Armenii

Advertisement
Advertisement

Wartanidzi. Tom 1

Advertisement

Wartanidzi. Tom 2

Advertisement

Ormianie polscy w opisach i obrazach

Advertisement
Start arrow Co obecnie
Co obecnie
Informacja o usuwaniu skutków zalania archiwum Drukuj
31.03.2008.
Część zalanych zbiorówOd 3 do 22 marca trwała akcja ratowania zalanej części księgozbioru. Woda dostała się z góry szczeliną dylatacyjną. Warto nadmienić, że tam, gdzie w archiwum są pod sufitem rury, tam nie ma pod nimi książek. Szczelina była niewidoczna i nie wiadomo było, że tam istnieje. W przeciwnym razie w miejscu tym również nie byłyby umieszczane zbiory.
Działania prowadzone przy udziale i pod nadzorem specjalistki konserwatora Iwony Kotali polegały na suszeniu księgozbioru przy pomocy bibuły, gazet (codzienne przekładanie kartek zalanych książek suchymi gazetami lub bibułą) wietrzeniu pomieszczenia, dezynfekcji pomieszczenia olejkami antyseptycznymi, osuszanie powietrza silicagelem szerokotorowym, regeneracji środka suszącego oraz suszeniem przy pomocy termowentylatorów. W pracach uczestniczyły następujące osoby: Krystyna Ohanowicz-Adamska, Jan, Ewa i Andrzej Abgarowicz, Monika Agopsowicz, Kuba Kopczyński, Armen Artwich, Helena Stejgwiłło-Laudańska oraz Iwona Kotala i Sławomir Skiba. Według wstępnych badań mykologicznych udało się zapobiec uaktywnieniu grzybów i pleśni. Książki zostały jednak uszkodzone. Obecnie przygotowywany jest raport o stanie zniszczenia przez Annę Thommee z Polskich Pracowni Konserwacji Zabytków w Toruniu, która w 2006 r. wykonała ocenę stanu zachowania przejętego przez Fundację księgozbioru. Trwają również rozmowy z PZU w sprawie ewentualnego odszkodowania za szkody. Księgozbiór nasz nie był ubezpieczony ale Archiwum Archidiecezjalne było ubezpieczone od zalania. Wszystkim uczestnikom akcji ratowania książek bardzo serdecznie dziękuję. Ewa Abgarowicz
 
Prosimy o pomoc Drukuj
06.03.2008.
Z przykrością zawiadamiamy, że w poniedziałek 3 marca w wyniku awarii instalacji wodnej w budynku Archiwum Archidiecezjalnego nastąpiło zamoczenie części księgozbioru przechowywanego w wynajmowanym przez Fundację Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich pomieszczeniu. Ucierpiały książki z dziewiętnastego wieku. Od poniedziałku prowadzimy intensywne prace pod nadzorem i przy udziale specjalisty-konserwatora, polegające na suszeniu zamoczonych obiektów.
Osoby, które dysponują czasem, szczególnie w godzinach przedpołudniowych, a chciałyby nam pomóc w pracach związanych z suszeniem księgozbioru prosimy o kontakt z Ewą Abgarowicz tel. kom. 0 606 784 928 i stacjonarny w godz. 8-9 i po godz. 20 – 0 22 794 80 80.
Zarząd Fundacji
 
Skrótowe sprawozdanie z działalności Fundacji Drukuj
28.02.2008.
Skrótowe sprawozdanie z działalności Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich od powstania, czyli kwietnia 2006 roku

Dotychczasowa działalność Fundacji

  • spis z natury powierzonego mienia
  • dokumentacja fotograficzną całego księgozbioru, szat i przedmiotów liturgicznych oraz obrazów
  • opinie o księgozbiorze
  • raport stanu zachowania:
    1. ekspertyza historyczno archiwalna zasobów
    2. ekspertyza rękopisów
    3. ekspertyza bibliofilska
    4. opis księgozbioru i rękopisów w języku  ormiańskim
  • po zasięgnięciu opinii fachowców przeprowadziliśmy fachową dezynfekcję całego księgozbioru i dokumentów zapewniliśmy odpowiednie warunki przechowywania zbioru – wynajęliśmy pomieszczenie w Archiwum Archidiecezjalnym w Warszawie
  • przeprowadziliśmy konserwację dwóch ksiąg metrykalnych
  • wyposażyliśmy archiwum w sprzęt komputerowy (komputer i laptop) drukarkę, skaner, aparat fotograficzny i niezbędne meble
  • zdigitalizowaliśmy i opracowaliśmy zbiór 560 fotografii
  • uporządkowaliśmy księgozbiór wg zaleceń  archiwistów
  • zabezpieczyliśmy 200 starodruków
  • zdigitalizowaliśmy 23 księgi metrykalne, 7 ksiąg zapowiedzi, 23 księgi parafialne  (razem około 20 000 stron)
  • opracowaliśmy bazę danych zbiorów Fundacji
  • odtworzyliśmy nagrania kazań abp. Józefa Teodorowicza i wydaliśmy płytę wraz z książką


Prace te przeprowadzone zostały dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Czytaj całość
 
Spotkanie 23 lutego Drukuj
26.02.2008.
Prezes Ewa Abgarowicz prezentuje dokonania FKiDOPDziękuję osobom, które mogły przybyć na spotkanie naszej Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich w sobotę 23 lutego. Było nas około 60 osób - z Warszawy i z różnych stron Polski - między innymi z Gdańska, Gliwic, Krakowa, Obornik Śląskich, Wrocławia.
Przedstawiliśmy prace, które zostały wykonane od początku istnienia Fundacji, czyli od kwietnia 2006 roku. Sprawozdaniu towarzyszył pokaz ilustracji.
Druga cześć spotkania poświęcona była jednemu ze zrealizowanych projektów - publikacji nagrań oryginalnych kazań abp. Józefa Teodorowicza i książeczki z jego biogramem. dzięki uprzejmości TVP przedstawiony został dokumentalny film z cyklu "Notacje" o abp. Teodorowiczu. Głos zabrali - pan Stefan Kruczkowski, który zgrał głos z płyt "decelitowych" i autorzy książeczki: ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski oraz panowie: Michał Zarychta i Marek Jurek.
Pozostałe dwie godziny spotkania przeznaczone były na rozmowy przy kawie, herbacie i domowych wypiekach.
Niedługo zamieścimy sprawozdanie
Ewa Abgarowicz, prezes Fundacji
 
ZAPROSZENIE na spotkanie Drukuj
05.02.2008.
Zarząd Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich zaprasza w sobotę 23 lutego o godz. 11 do sali Stowarzyszenia Wolnego Słowa, Warszawa ul. Marszałkowska 7 (blisko Pl. Unii Lubelskiej, wejście od ul. Emila Zoli), na spotkanie, którego celem jest przedstawienie działalności Fundacji od początku jej działania i planów na przyszłość. Przypuszczamy, że spotkanie może potrwać do g. 14.
Liczymy na Państwa rady i uwagi – tak dotyczące podjętych już zadań, jak i pomysłów na przyszłość.
Czytaj całość
 
Apele Drukuj
01.08.2007.
Szanowni Państwo,
Jednym z celów Fundacji jest udostępnianie zbiorów do celów genealogicznych, dlatego prosimy o powiększanie tych zbiorów. Proponujemy różne formy przekazywania przedmiotów – książek, fotografii i innych pamiątek mających związek z Ormianami polskimi. Są to: dar, depozyt oraz – dla fotografii i dokumentów – kopia. Fundacja dysponuje odpowiednim sprzętem, a osoby wykonujące kopie są przeszkolone. Kopie możemy wykonać więc we własnym zakresie – w archiwum albo – w niektórych wypadku możemy dojechać. Co ważne, takie unikalne fotografie lub dokumenty będą miały odtąd stworzoną kopię bezpieczeństwa!
Czytaj całość
 
Sprawozdanie z działań dotyczących zbiorów przejętych od ks. Józefa Kowalczyka Drukuj
16.04.2007.
Zbiory dziedzictwa Ormian Polskich przejęte od ks. Józefa Kowalczyka, byłego Duszpasterza Ormian zostały przewiezione najpierw w całości z Paradyża do Gdańska, a następnie część przewieziona została do Warszawy. Nie były one spisane. Przekazanie nastąpiło na podstawie protokołu, w którym wymienione zostały głównie numery pudeł. W Gdańsku znajdują się: kapy i ornaty oraz sprzęty liturgiczne. Do Warszawy w sierpniu 2005 r. przywieziony został zbiór, który obejmuje: starodruki, rękopisy, książki, czasopisma, fotografie oraz zbiór dokumentów w teczkach częściowo opisanych. Wszystko w kartonach ponumerowanych. Do zbioru należy też 60 obrazów. Początkowo zbiór ten umieszczony został w wynajętym tymczasowo, strzeżonym lokalu na ulicy Marymonckiej 5.
Czytaj całość
 
Dni otwarte w archiwum Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich Drukuj
15.04.2007.
Zarząd Fundacji zaprasza w każdy trzeci poniedziałek miesiąca w godzinach 16-18 na Dzień Otwarty archiwum, które mieści się w Warszawie w pomieszczeniach Archiwum Archidiecezjalnego przy ul. Dewajtis 3. Celem Dni Otwartych jest przedstawienie etapu prac nad zgromadzonymi zbiorami i zachęcenie jak największej liczby wolontariuszy do pomocy w pracach archiwum. Choć nie ma jeszcze warunków do korzystania ze zbiorów, to przy większej liczbie rąk do pracy zasoby będą szybciej dostępne.

Uprzejmie prosimy o kontakt telefoniczny z Ewą Abgarowicz co najmniej dzień przed przybyciem do archiwum, tel. 022 794 80 80 lub 0 606 784 928.

Zapraszamy
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 181 - 189 z 189
© Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich 2019
Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji