• English
  • Հայերեն

Józef Teodorowicz

Advertisement

Wiki.Ormianie

Advertisement

Awedis

Advertisement

Ormiańska Polska

Advertisement

Ormiańska Warszawa

Advertisement

Z przeszłości Armenii

Advertisement
Advertisement

Wartanidzi. Tom 1

Advertisement

Wartanidzi. Tom 2

Advertisement

Ormianie polscy w opisach i obrazach

Advertisement
Start arrow Co obecnie
Co obecnie
31. numer "Awedisu" Drukuj
13.07.2017.
Ukazał się trzydziesty pierwszy, letni numer "Awedisu". W Słowie od redakcji czytamy:

To już pół roku wielkich obchodów 650-lecia obecności Ormian w Polsce (1367–2017) i 25-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Republiką Armenii i Rzecząpospolitą Polską (1992–2017). Wydarzeń zorganizowanych w ramach tych obchodów jest naprawdę dużo, a przecież przed nami jeszcze druga połowa roku. Oczywiście na łamach naszego czasopisma niemożliwe jest pomieszczenie sprawozdań ze wszystkich wydarzeń i zawsze prezentujemy tylko niektóre z nich, niemniej nawet ten wybór pokazuje rozmach terytorialny i organizacyjny uroczystości rocznicowych. Mamy do czynienia z wydarzeniami w wielu miastach Polski, a nawet w Armenii. Podczas tych radosnych obchodów rocznicowych nie możemy jednak zapomnieć i o smutnych rocznicach – a taką jest kwietniowa 102. rocznica Ludobójstwa Ormian. Jak co roku wszyscy Ormianie w Polsce i na świecie zebrali się, by modlić się i upamiętnić ofiary tamtych tragicznych wypadków.
Patrząc w przeszłość, i tę radosną, i tę bolesną, myślmy też o przyszłości. To od nas zależy, jak będzie się pisać o polskich Ormianach za kolejne 650 lat.

Zapraszamy do lektury. Trzydziesty pierwszy numer „Awedisu” dostępny jest również na stronie internetowej www.awedis.ormianie.pl .
 
Msza św. w Warszawie i spotkanie ormiańskimi śladami po Ziemi Świętej Drukuj
21.06.2017.
Zapraszam na najbliższe msze św. ormiańskokatolickie:
25 czerwca 2017 r., godz. 11.00 – kaplica św. Barbary w Warszawie
9 lipca 2017 r., godz. 11.00 – kaplica św. Barbary w Warszawie
Z modlitwą – ks. Józef Naumowicz

Fot. Maria Ohanowicz-Tarasiuk
Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich zaprasza na spotkanie 25 czerwca po mszy św. (około g. 13.00) do siedziby Fundacji przy ul. Zgoda 4 lok. 16 (III p.) na pokaz zdjęć z pielgrzymki do Ziemi Świętej, jaką w marcu tego roku odbyła jedna z parafianek. Swój uzupełniający komentarz obiecał ks. Józef Naumowicz. 

Na zdjęciach uwiecznione są napotkane ormiańskie ślady, jakich w Ziemi Świętej wiele. Tradycyjnie spotkamy się przy herbatce i słodkim "co nieco".
 
Ormiańskie Stare Powązki Drukuj
11.04.2017.
Powązki Augustynowicz
Z przyjemnością informujemy, że nasza Fundacja przystępuje w tym roku do projektu dofinansowanego przez Miasto Stołeczne Warszawa, związanego z identyfikacją jak największej liczby Ormian lub osób o korzeniach ormiańskich, które zostały pochowane na Starych Powązkach w Warszawie. Ponieważ po wydaniu książki „Ormiańska Warszawa” – gdzie zidentyfikowano 18 nagrobków i pomników takich osób – napłynęły do nas nowe uzupełnienia, pragniemy wspólnym wysiłkiem doprowadzić do zlokalizowania około 100 miejsc pochówku. Docelowo zamierzamy opublikować plan Starych Powązek z zaznaczeniem interesujących nas kwater wraz z dokładnym opisem ich lokalizacji, a nawet podaniem koordynat GPS. Wzbogacimy także naszą stronę internetową Wirtualne Archiwum Ormian Polskich o nową wyszukiwarkę umożliwiającą odnalezienie informacji oraz obejrzenie fotografii nagrobków. Na www.Wiki.Ormianie powstaną także nowe biogramy niektórych zmarłych spoczywających na Powązkach. Bardzo liczymy na Państwa wsparcie i prosimy o nadsyłanie wszystkich informacji, które pomogłyby nam zidentyfikować jak największą ilość osób pochowanych na warszawskim cmentarzu. 
Kontakt: Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
 
30. numer "Awedisu" Drukuj
06.04.2017.

Ukazał się trzydziesty, wiosenny numer "Awedisu". W Słowie od redakcji czytamy:
W 2017 r. mamy dwie ważne dla społeczności ormiańskiej w Polsce rocznice: 650-lecie obecności Ormian w Polsce, którego symbolem jest przywilej wydany przez Kazimierza Wielkiego dla biskupa ormiańskiego Grzegorza w 1367 r., oraz 25-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Armenii. Te dwie rocznice wspominane były i będą na wielu spotkaniach i uroczystościach przygotowywanych przez różne organizacje ormiańskie w Polsce i Ambasadę Armenii. W niniejszym numerze „Awedisu” chcemy poruszyć tematy rocznicowe, takie jak okolicznościowe spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą oraz początek obchodów 650-lecia we Wrocławiu i Krakowie i w innych miastach. Zapowiadamy też niektóre uroczystości rocznicowe w dalszej części roku. 
To już trzydziesty numer „Awedisu”. Nasze pismo ukazuje się już prawie osiem lat dzięki wytężonej pracy wielu osób. Mamy nadzieję, że te starania opłacają się, bo wzrasta wiedza o polskich Ormianach i polepsza się obieg informacji o wydarzeniach związanych ze społecznością ormiańską w Polsce. Pragniemy, by wiadomości te docierały do jak najszerszego grona odbiorców. Dlatego liczy się każdy przeczytany artykuł i każda przekazana dalej informacja. Dziękujemy, że są Państwo z nami, i liczymy na to, że będą Państwo z nami, gdy ukazywać się będą kolejne numery „Awedisu”.
Zapraszamy do lektury. Trzydziesty numer „Awedisu” dostępny jest również na stronie internetowej www.awedis.ormianie.pl.
 
Wszystkie księgi metrykalne z Archiwum Polskich Ormian online! Drukuj
05.04.2017.
Logo Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych
Dzięki temu, że Archiwum Polskich Ormian może korzystać ze Zintegrowanego Systemu Informacji Archiwalnej (ZoSIA) Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych – który stworzony został przez Narodowe Archiwum Cyfrowe dla, przede wszystkim, archiwów państwowych w Polsce - to może też prezentować swoje ewidencje i zasoby na portalu www.szukajwarchiwach.pl
Warunkiem prezentowania skanów jest przygotowanie ich w odpowiednim standardzie. Dzięki dotacji Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych zeskanowane zostały, zgodnie z obowiązującymi standardami, wszystkie księgi metrykalne i księgi zapowiedzi przedślubnych z ormiańskich parafii na Kresach, przechowywane w Archiwum Polskich Ormian, nad którym pieczę sprawuje Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich. Przed skanowaniem wszystkie księgi zostały przygotowane przez konserwatora.
Obecnie wszystkie te księgi można czytać na stronie Archiwum Polskich Ormian w portalu www.szukajwarchiwach.pl.
Czytaj całość
 
Podsumowanie prac historycznych, indeksacyjnych i archiwistycznych w 2016 roku Drukuj
31.12.2016.
Logo Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich
W 2016 r. Fundacja zrealizowała szereg prac o charakterze historycznym, genealogicznym i archiwistycznym, m.in.:
  • zostały zindeksowane dwie księgi metrykalne pochodzące z dawnych parafii ormiańskokatolickich na Kresach: księga chrztów 1783-1834 z parafii w Stanisławowie oraz księga zapowiedzi 1861-1915 z parafii w Czerniowcach. Indeksy ksiąg zostały zamieszczone w wyszukiwarce Wirtualnym Archiwum Polskich Ormian w zakładce "Księgi metrykalne". Do każdego rekordu indeksu dołączony został odpowiedni fragment cyfrowy księgi, tak, że każdy użytkownik może osobiście zapoznać się z oryginałem wpisu. 
  • zweryfikowano także indeksy kilku ksiąg pochodzących ze Stanisławowa, dodając w indeksach transkrypcję oryginalnych tekstów łacińskich, które obecnie pojawiają się w wyszukiwarce obok tłumaczenia na język polski. 
  • na stronie www.skarbnica.ormianie.pl pojawiły się drzewa trzech rodów ormiańskich: Romaszkanów, Krzysztofowiczów i Jakubowiczów.
  • na stronie www.skarbnica.ormianie.pl dostępna jest mapa szematyzmów kościoła ormiańskokatolickiego w Polsce z lat 1843-1941
  • kontynuowano prace archiwistyczne oraz ewidencyjne w Zintegrowanym Systemie Informacji Archiwalnej (ZoSIA –ogólnopaństwowy system ewidencji archiwaliów); inwentarze niektórych zespołów akt przechowywanych w Archiwum Polskich Ormian dostępne są na www.szukajwarchiwach.pl
  • wszystkie księgi metrykalne i zapowiedzi znajdujące się pod opieką Fundacji, zostały profesjonalnie zdigitalizowane w standardzie pozwalającym na dołączenie fotografii na stronie www.szukajwarchiwach.pl
  • zdigitalizowano i zewidencjonowano w ZoSIA wszystkie obrazy, znajdujące się pod opieką Fundacji; inwentarz „Zbioru obrazów” dostępny jest na www.szukajwarchiwach.pl, wizerunki dzieł na stronach Fundacji w zakładce Galeria obrazów
  • opracowano, opisano i zewidencjonowano kolejną część fotografii (kilkaset)
  • księgi metrykalne i zapowiedzi zostały poddane konserwacji zabezpieczającej, wykonano pełną konserwację rękopisu pochodzącego z połowy XVII wieku
  • scalono zbiory pozostające pod pieczą Fundacji – z Gdańska została przetransportowana, przechowywana tam do tej pory, dalsza część tzw. Biblioteki Stanisławowskiej; zbiory zostały poddane fumigacji oraz zewidencjonowane w systemie ZoSIA
  • zakupiono niezbędne materiały archiwizacyjne (teczki, pudła)
  • pozyskano m.in. kopie zachowanych ksiąg metrykalnych z ormiańskokatolickiej parafii w Śniatynie
  • trwają starania mające na celu wpisanie „Ewangeliarza ze Skewry” na listę Programu UNESCO Pamięć Świata – przygotowano wniosek merytoryczny
Wszystkie prace zostały wykonane dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych.
 
Kolejna księga metrykalna Kościoła ormiańskokatolickiego przetłumaczona Drukuj
31.12.2016.
Liber tertius baptizatorum et confirmatorum
Dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji publikujemy tłumaczenie kolejnej księgi chrztów i bierzmowanych z ormiańskokatolickiej parafii w Stanisławowie z lat 1783-1834 (Liber tertius baptizatorum et confirmatorum) . Jest to jedna z dwóch zachowanych do dzisiaj narracyjnych ksiąg urodzonych, przechowywana w Archiwum Polskich Ormian, prowadzonym przez Fundację Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich. Księga ta jest już zindeksowana , czyli można posługiwać się wyszukiwarką. 
Mamy nadzieję, że tłumaczenie pomoże w poszukiwaniach genealogicznych i odkrywaniu rodzinnych historii. 
Materiały udostępniamy na licencji CC BY-SA.
 
Powstały kolejne drzewa genealogiczne Drukuj
30.12.2016.
Publikujemy kolejne, trzy drzewa genealogiczne rodów ormiańskich: Krzysztofowiczów i Jakubowiczów: Krzysztofowiczów i Jakubowiczów .
Zostały one przygotowane przez Hannę Kopczyńską-Kłos z Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich jako część projektu Od indeksacji ormiańskokatolickich ksiąg metrykalnych do poznania historycznych społeczności ormiańskich, zrealizowanego dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. 
Prócz tego, powstały trzy biogramy: barona Jakuba Romaszkana (1843-1922), właściciela Horodenki, Heleny Romaszkanowej z Petrowiczów 2v. Cieńskiej (1850-1938) i Romana Krzysztofowicza (1909-1991).
Wszystkie materiały są udostępnieniu na licencji CC BY-SA. Wszelkie zapytania i informacje kierować prosimy na adres mail: Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
 
29. numer "Awedisu" Drukuj
18.12.2016.
 

Ukazał się dwudziesty dziewiąty, zimowy numer "Awedisu". W Słowie od redakcji czytamy:

2016 rok powoli zbliża się do końca. Nie sposób wymienić wszystkich imprez i uroczystości o tematyce ormiańskiej  zorganizowanych w tych dwunastu miesiącach, a liczba tych wydarzeń, co wciąż powtarzamy, wzrasta z roku na rok. Mamy coraz więcej koncertów, spotkań, wykładów, wizyt, wydarzeń religijnych… Z tego roku z pewnością w naszej pamięci pozostaną (w kolejności chronologicznej): pierwsze Forum Ormian w Polsce (maj) i 10-lecie Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich (również maj), wizyta papieża Franciszka w Armenii (czerwiec) i jego przybycie na Światowe Dni Młodzieży do Polski (lipiec; dodajmy, że z tej okazji przyjechało do Polski ponad 300 Ormian!), a także 25-lecie niepodległości Armenii (wrzesień).

Patrząc już w przyszłość, pamiętajmy, że na rok 2017 planowane są m.in. obchody 650-lecia diaspory ormiańskiej w Polsce. Symbolem tej rocznicy jest dokument dla ormiańskiego arcybiskupa wystawiony w 1367 r. przez króla Kazimierza Wielkiego. Ale czy 650 lat temu Ormianie przybyli do Polski? Można powiedzieć, że to raczej Polska przyszła do nich. Dwadzieścia kilka lat wcześniej, w 1340 r., w sytuacji politycznej próżni, Kazimierz Wielki zdecydował się na niezwykle istotny z punktu widzenia polskiej historii krok: podbój Rusi Czerwonej ze Lwowem, Haliczem itd. To terytorium zamieszkiwali już wtedy Ormianie. Polskie rządy były zresztą chwiejne na początku i ustabilizowały się dopiero pod koniec XIV wieku, ale to właśnie z czasów panowania Kazimierza Wielkiego pochodzą najstarsze dokumenty polskie wystawione dla Ormian. W 2017 r. z pewnością nie raz jeszcze spojrzymy na łamach „Awedisu” w tę polsko-ormiańską przeszłość.

Zapraszamy do lektury. Dwudziesty dziewiąty numer „Awedisu” dostępny jest również na stronie internetowej www.awedis.ormianie.pl  .
 
Polsko-Armeńska Grupa Parlamentarna z wizytą w Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich Drukuj
03.12.2016.
Wspólna fotografia
Działalnością Fundacji zainteresowali się posłowie i senatorowie z Polsko-Armeńskiej Grupy Parlamentarnej, którzy odwiedzili siedzibę Fundacji 1 grudnia 2016 roku:
poseł Tadeusz Woźniak (przewodniczący), senator Kazimierz Kleina (wiceprzewodniczący) i posłowie: Antoni Duda, Krzysztof Ostrowski oraz Andrzej Matusiewicz. Zaproszenie na spotkanie przyjął również Edward Mier-Jędrzejowicz, przedstawiciel mniejszości ormiańskiej w Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych.
Prezes Fundacji, Jan Abgarowicz, przedstawił różnorodne dziedziny pracy swego zespołu i zaprezentował kilka z cennych obiektów przechowywanych w Archiwum Polskich Ormian, nad którym pieczę sprawuje Fundacja. Spore wrażenie zrobił 12-metrowej długości wydruk drzewa genealogicznego obejmującego siedem pokoleń Ormian wywodzących się od Stefana Roszki. Podane na zakończenie wizyty przysmaki ormiańskie spotkały się także z uznaniem gości. Paralmentarzyści otrzymali po kilka publikacji wydanych przez Fundację. Goście zrewanżowali się akwarelą przedstawiającą gmach Sejmu RP.
Na zdjęciu od prawej: Edward Mier-Jędrzejowicz, Maria Ohanowicz-Tarasiuk, Antoni Duda, Krystyna Ohanowicz-Adamska, Kazimierz Kleina, Andrzej Matusiewicz, Tadeusz Woźniak, Jan Abgarowicz, Krzysztof Ostrowski, Wiola Khondkarian, Hanna Kopczyńska-Kłos. Fot. Monika Agopsowicz
mag
 
Mapa szematyzmów Kościoła ormiańskokatolickiego w Polsce 1843-1941 Drukuj
09.11.2016.
Udostępniamy zebraną przez nas informację na temat dostępności szematyzmów Kościoła ormiańskokatolickiego w Polsce z lat 1843-1941. Mamy nadzieję, że ułatwi ona korzystanie z tych źródeł informacji zarówno naukowcom, jak i historykom-pasjonatom. Chcielibyśmy już w 2017 roku zindeksować pierwszą część (15) tych tych szematyzmów pod kątem nazwisk osób duchownych i nazw geograficznych, i udostępnić je w nowej wyszukiwarce w Wirtualnym Archiwum Polskich Ormian (WAPO). Niezależnie od tego planujemy systematycznie digitalizować te szematyzmy i również zamieszczać je w WAPO.
Informacja dostępna również na stronie www.skarbnica.ormianie.pl
Zespół Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich 
 
Kolejne księgi z Tyśmienicy i Horodenki online w Wirtualnym Archiwum Polskich Ormian Drukuj
25.10.2016.
Kolejne księgi online
Pięć kolejnych ksiąg metrykalnych i spisy parafian z parafii ormiańskokatolickich znajdujących się w Archiwum Polskich Ormian, nad którym pieczę sprawuje Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich, zostało udostępnionych w formie rękopisów w Wirtualnym Archiwum Polskich Ormian (WAPO). Są to księgi z Tyśmienicy (urodzeń i zapowiedzi) i z Horodenki (chrztów, ślubów i spisy parafian). Księgi są systematycznie indeksowane i udostępniane w WAPO, by ułatwić poszukiwania genealogiczne. Zachęcamy do korzystania i kontaktowania się z nami:  Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
 
28. numer "Awedisu" Drukuj
13.10.2016.

Ukazał się dwudziesty ósmy, jesienny numer "Awedisu". W Słowie od redakcji czytamy:
Można powiedzieć, że ostatnie numery „Awedisu” najczęściej na pierwszej stronie opisywały różnego typu rocznice. W zeszłym roku była to zwłaszcza smutna rocznica stulecia ludobójstwa Ormian. Wspominaliśmy w artykułach również o jubileuszach ważnych dla Ormian polskich organizacji: 25-leciu krakowskiego Ormiańskiego Towarzystwa Kulturalnego w 2015 roku i tegorocznym dziesięcioleciu Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich, której jednym z projektów jest m.in. niniejsze czasopismo. Ale jeśli można szczególnie wyróżnić jedną rocznicę w 2016 roku, który byłaby ważna dla Ormian na całym świecie, to z pewnością jest to 25-lecie niepodległości Republiki Armenii.
W Polsce każdy uczeń zna symboliczną liczbę „123 lat niewoli”, która chociaż nie do końca zgodna z prawdą, doskonale zapada w pamięć jako metafora długiego okresu nieistnienia polskiej państwowości między końcem XVIII a początkiem XX wieku. Dla Ormian jednak nawet 123 lata zaborów to niewiele, gdyż ich ostatnie niepodległe państwo przed XX wiekiem upadło w 1375 roku! I nie było to państwo położone w Armenii właściwej, lecz Królestwo Armenii Cylicyjskiej. Dla Wyżyny Armeńskiej okres „zaborów” trwał znacznie dłużej. Licząc jednak nawet od XIV wieku, minęło ponad 600 lat, nim odrodziła się niepodległa Armenia w dzisiejszym kształcie (mamy w pamięci oczywiście też I Republikę Armenii, która istniała jednak tylko w latach 1918–1920). Gdy w ten sposób nabierzemy perspektywy, możemy zastanowić się, jak droga jest niepodległość dla niektórych narodów. Oby ta cenna niepodległość była wykorzystywana dla polepszania dobrobytu obywateli i nie była tylko pustym hasłem.
Zapraszamy do lektury. Dwudziesty ósmy numer „Awedisu” dostępny jest również na stronie internetowej www.awedis.ormianie.pl .
 
Ormiańskie badania genealogiczne Drukuj
11.09.2016.
Trwa indeksacja ksiąg metrykalnych i zapowiedzi z zasobu Archiwum Polskich Ormian oraz zasobów innych archiwów.
Dzieki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich realizuje kolejne prace indeksacyjne, genealogiczne i historyczne. 
W ramach projektu zostały zindeksowane dwie księgi metrykalne pochodzące z dawnych parafii ormiańkokatolickich na Kresach: księga chrztów 1783-1834 z parafii w Stanisławowie oraz księga zapowiedzi 1861-1915 z parafii w Czerniowcach. Indeksy ksiąg zostały zamieszczone w wyszukiwarce Wirtualnym Archiwum Polskich Ormian w zakładce Księgi metrykalne. Księga zapowiedzi z Czerniowiec jest pierwszą zindeksowaną księgą z tej parafii.  Do każdego rekordu indeksu dołączony został odpowiedni fragment cyfrowy księgi, tak, że każdy użytkownik może osobiście zapoznać się z oryginałem wpisu. Zweryfikowano także indeksy kilku ksiąg pochodzących ze Stanisławowa, dodając w indeksach trankrypcję oryginalnych tekstów łacińskich, które obecnie pojawiają się w wyszukiwarce obok tłumaczenia na jezyk polski.
Budujemy drzewa genealogiczne trzech  rodów ormiańskich: Romaszkanów, Krzysztofowiczów i Jakubowiczów, zamieszczając w drzewach, w miarę możliwości,  odnalezione informacje, ciekawostki historyczne i fotografie, które niebawem ukażą się na stronie www.skarbnica.ormianie.pl.
Poszukiwania genealogiczne są otwarte dla każdego. Nasze drzewa są tylko początkiem wielkiej ormiańskiej układanki genealogicznej, dlatego liczymy na Państwa pomoc i zapraszamy do współpracy. 
 
27. numer "Awedisu" Drukuj
16.07.2016.
Ukazał się dwudziesty siódmy, letni numer "Awedisu". W Słowie od redakcji czytamy:
Kolejna ważna dla społeczności Ormian polskich rocznica, po zeszłorocznym 25-leciu założenia krakowskiego Ormiańskiego Towarzystwa Kulturalnego, tym razem dotyczy powstałej dziesięć lat temu warszawskiej Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich. Fundacja, dzięki której ukazuje się m.in. niniejsze czasopismo, jest prężnym ośrodkiem kulturalnym prowadzącym na wielu płaszczyznach projekty związane z ormiańskim dziedzictwem i propagowaniem wiedzy o Ormianach. Fundacja skupia środowisko osób zaangażowanych, często zupełnie bezinteresownie, w ochronę i archiwizowanie spuścizny materialnej Ormian polskich, wydawanie publikacji, organizację wydarzeń itp. Fundacja poprzez swoją dziesięcioletnią działalność wydatnie przyczyniła się do wzrostu wiedzy o Armenii i Ormianach w Polsce, co łatwo jest prześledzić, czytając literaturę, nawet naukową, z początku XXI wieku i porównując ją z obecnym stanem badań i wiedzy przeciętnych Polaków na ten temat.  W naszym odczuciu jest to ogromny skok naprzód, na który złożyła się ciężka praca wielu osób zarówno z Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich, jak i z innych organizacji ormiańskich w Polsce, naukowców, działaczy społecznych, zwykłych, przyjaznych ludzi. Życzymy z całego serca kolejnych dziesiątek lat owocnej pracy! 
Zapraszamy do lektury. Dwudziesty siódmy numer „Awedisu” dostępny jest również na stronie internetowej www.awedis.ormianie.pl .
 
10 lat Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich Drukuj
17.05.2016.
Uroczystości 10-lecia Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich rozpoczęły się mszą św. ormiańskokatolicką sprawowaną w intencji dalszej, pożytecznej działalności Fundacji przez ks. Józefa Naumowicza w asyście Jakuba Kopczyńskiego, Jakuba Szyszko i Krzysztofa Jabłonki w kościele sióstr wizytek.
Dalsza część obchodów odbywała się w pobliskim Domu Spotkań z Historią (DSH) i rozpoczęta została przez dyrektora DSH, Piotra Jakubowskiego. Po powitaniach gości przez prezesa FKiDOP, Jana Abgarowicza, przewodniczący rady Fundacji, prof. dr hab. Krzysztof Stopka wręczył mu pamiątkowy dyplom od zespołu Fundacji. Ze specjalnym listem zwrócił się do władz i współpracowników Fundacji ambasador Armenii w Polsce - Edgar Ghazaryan. Przedstawiciel Marszałka Województwa Mazowieckiego, dyrektor Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Paweł Cukrowski, wręczył 10 okolicznościowych dyplomów uznania, z podziękowaniem za  zaangażowanie w propagowanie ormiańskiej historii, kultury i sztuki oraz wieloletnią pracę na rzecz organizacji: Ewie Abgarowicz, Monice Agopsowicz i Władysławowi Deńcy, ks. prałatowi Cezaremu Annusewiczowi, Armenowi Artwichowi, Elżbiecie Łysakowskiej, Piruzie Mnacakanian, Romanie Obrockiej, Krystynie Ohanowicz-Adamskiej, prof. dr. hab. Krzysztofowi Stopce i dr. hab. Andrzejowi A. Ziębie. Dyrektor Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych (NDAP), dr Wojciech Woźniak, niezwykle sympatycznie odniósł się do współpracy  Fundacji z Narodowych Archiwum Cyfrowym w korzystaniu ze Zintegrowanego Systemu Informacji Archiwalnej. Przyjął też prośbę Fundacji o zamieszczenie na stronie NDAP (www.szukajwarchiwach.pl) pierwszych inwentarzy Fundacji. Miłą niespodzianką było wystąpienie Gagika Parsamiana, prezesa Zawiązku Ormian w Gdańsku, który wprost z Armenii przywiózł list gratulacyjny dla Fundacji od dyrektora Matenadaranu i wręczył także życzenia od gdańskiego związku. Wśród gości znaleźli się również (w porządku alfabetycznym): ks. prałat Janusz Bodzon – Kanclerz Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, Jan Malicki - dyrektor Studium Europy Wschodniej UW, Edward Mier-Jędrzejowicz – przedstawiciel mniejszości ormiańskiej w Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych, Małgorzata Naimska - wicedyrektor Biura Kultury m.st. Warszawy, Hanna Staszewska - naczelnik Wydziału ds. archiwów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W związku z 10-leciem Fundacji, ukazała się specjalna publikacja pt. Ormianie polscy: kultura i dziedzictwo. Studia i materiały źródłowe zebrane dla uczczenia jubileuszu dziesięciolecia Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich pod redakcją dr. hab. Andrzeja A. Zięby. Przedstawiając książkę, Monika Agopsowicz powiedziała: "Jubilatka ma dopiero 10 lat, ale marzyła, by sprawić jej prezent, jaki dostaje dostojny jubilat ze świata naukowego. Zwyczajowo, prezentem takim jest publikacja, zawierającą artykuły naukowe napisane specjalnie z okazji jubileuszu, na tematy bliskie sercu jubilata." Marzenie to spełnił dr hab. Andrzej Zięba, kierownik Zakładu Stosunków Etnicznych w Europie Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego, sekretarz Komisji Wschodnioeuropejskiej Polskiej Akademii Umiejętności, który zebrał artykuły, zredagował całość, znalazł dużą część środków na wydanie publikacji. Jedenastu autorów napisało artykuły naukowe, również, podobnie jak redaktor, nie pobierając honorariów. Projekt graficzny, skład i łamanie przygotowała Monika Sutryk. Publikacja ma prawie 280 stron z ilustracjami. 
Niezwykłą, starannie przygotowaną i bogato ilustrowaną prezentację o 10 latach działalności Fundacji przedstawiła Maria Ohanowicz-Tarasiuk. Prezentacja ta jest dostępna na stronie internetowej Fundacji. Paweł Grzesik, z Muzeum Narodowego w Kielcach, zaprezentował nadzwyczaj ciekawe kompendium wiedzy o historii Armenii i Ormian w Polsce. Wiele ciepłych słów pod adresem Ormian i Fundacji wyraził w swoim wystąpieniu kard. Kazimierz Nycz, ordynariusz wiernych obrządku ormiańskiego w Polsce i jednocześnie fundator FKiDOP. 
Szczególnie miłą, była uroczystość wręczenia Armenowi Artwichowi Złotego Krzyża Zasługi przez wicewojewodę mazowieckiego, Sylwestra Dąbrowskiego. Słowa uznania i wdzięczności za wiele lat ciężkiej pracy na rzecz środowiska ormiańskiego w Polsce wyraził prof. Krzysztof Stopka, wręczając świeżo odznaczonemu kopię listu skierowanego w jego sprawie dp prezydenta RP przez ważne postaci środowiska ormiańskiego i związanego z Ormianami.
Trzy ostatnie punkty programu w Domu Spotkań z Historią - to prezentacja niedawno wydanej przez Fundację mapy "Ormianie na ziemiach Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego od wieku XVI do XVIII", kilka słów o dostępności zasobów Archiwum Polskich Ormian przy FKiDOP w internecie oraz podziękowania skierowane do darczyńców Fundacji przez Jana Abgarowicza. Przykładem osoby, która przekazała do Fundacji spuściznę ojca, Stanisława, i ks. Dionizego Kajetanowicza był Bogdan Donigiewicz, który w dowód wdzięczności otrzymał szczegółowy inwentarz przekazanych zbiorów. Na uroczystości przybyli przyjaciele z: Berlina, Gdańska, Gliwic, Grajewa, Katowic, Kielc, Krakowa, Obornik Śląskich, Rzeszowa, Wrocławia. Nie mogło się obyć bez wspólnej fotografii, stoiska z publikacjami, prowadzonego przez Hannę Kopczyńską-Kłos i Krystynę Iskrę oraz potraw ormiańskich przygotowanych przez Wiolę Khondakrian.
Po zakończonym programie w Domu Spotkań z Historią, Paweł Grzesik, przewodnik warszawski, poprowadził spacer ormiańskimi śladami po Starym Mieście, zakończony przy tablicy ormiańskiej w dominikańskim kościele św. Jacka. Nie zbrakło też specjalnie przygotowanych na tę okazję wypieków - kołacza Romany Obrockiej według przepisu z ormiańskich Kut i tortu Marii Ohanowicz-Tarasiuk z logiem Fundacji.
Fundacji przekazano wiele listów i maili gratulacyjnych. Oto kilka z nich: GRATULACJE .

Fotoreportaż z uroczystości
Uroczystości 14 maja 2016 roku. Fot. Władysław Deńca, Elżbieta Łysakowska, Maria StaszałekUroczystości 14 maja 2016 roku. Fot. Władysław Deńca, Elżbieta Łysakowska, Maria StaszałekUroczystości 14 maja 2016 roku. Fot. Władysław Deńca, Elżbieta Łysakowska, Maria Staszałek
Uroczystości 14 maja 2016 roku. Fot. Władysław Deńca, Elżbieta Łysakowska, Maria StaszałekUroczystości 14 maja 2016 roku. Fot. Władysław Deńca, Elżbieta Łysakowska, Maria StaszałekUroczystości 14 maja 2016 roku. Fot. Władysław Deńca, Elżbieta Łysakowska, Maria Staszałek
Uroczystości 14 maja 2016 roku. Fot. Władysław Deńca, Elżbieta Łysakowska, Maria StaszałekUroczystości 14 maja 2016 roku. Fot. Władysław Deńca, Elżbieta Łysakowska, Maria StaszałekUroczystości 14 maja 2016 roku. Fot. Władysław Deńca, Elżbieta Łysakowska, Maria Staszałek
Uroczystości 14 maja 2016 roku. Fot. Władysław Deńca, Elżbieta Łysakowska, Maria StaszałekUroczystości 14 maja 2016 roku. Fot. Władysław Deńca, Elżbieta Łysakowska, Maria StaszałekUroczystości 14 maja 2016 roku. Fot. Władysław Deńca, Elżbieta Łysakowska, Maria Staszałek
Uroczystości 14 maja 2016 roku. Fot. Władysław Deńca, Elżbieta Łysakowska, Maria StaszałekUroczystości 14 maja 2016 roku. Fot. Władysław Deńca, Elżbieta Łysakowska, Maria StaszałekUroczystości 14 maja 2016 roku. Fot. Władysław Deńca, Elżbieta Łysakowska, Maria Staszałek
Uroczystości 14 maja 2016 roku. Fot. Władysław Deńca, Elżbieta Łysakowska, Maria StaszałekUroczystości 14 maja 2016 roku. Fot. Władysław Deńca, Elżbieta Łysakowska, Maria StaszałekUroczystości 14 maja 2016 roku. Fot. Władysław Deńca, Elżbieta Łysakowska, Maria Staszałek
Uroczystości 14 maja 2016 roku. Fot. Władysław Deńca, Elżbieta Łysakowska, Maria StaszałekUroczystości 14 maja 2016 roku. Fot. Władysław Deńca, Elżbieta Łysakowska, Maria StaszałekUroczystości 14 maja 2016 roku. Fot. Władysław Deńca, Elżbieta Łysakowska, Maria Staszałek
Uroczystości 14 maja 2016 roku. Fot. Władysław Deńca, Elżbieta Łysakowska, Maria StaszałekUroczystości 14 maja 2016 roku. Fot. Władysław Deńca, Elżbieta Łysakowska, Maria StaszałekUroczystości 14 maja 2016 roku. Fot. Władysław Deńca, Elżbieta Łysakowska, Maria Staszałek
 
Zaproszenie na 10-lecie Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich Drukuj
09.05.2016.
Zaproszenie
 
Sprawozdanie z działalności Fundacji w 2015 roku Drukuj
02.02.2016.
Logo FKiDOPOpublikowaliśmy sprawozdanie roczne za 2015 rok z naszej działalności . Zachęcamy do zapoznania się z nim. 
Zarząd Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich
 
25. numer "Awedisu" Drukuj
18.01.2016.
Pod koniec 2015 roku kazał się dwudziesty piąty, zimowy numer "Awedisu". W Słowie od redakcji czytamy:
Dwudziesty piąty, zimowy numer „Awedisu” zamyka rok 2015, czas obchodów stulecia ludobójstwa Ormian w Imperium Osmańskim. Przez ten okres na pierwszej stronie naszego  czasopisma widniała niezapominajka – oficjalny symbol obchodów rocznicowych. Ten rok był niezwykle bogaty w wydarzenia, które z pewnością przyczyniły się do wzrostu świadomości na temat pierwszego ludobójstwa XX wieku. Nie sposób jest wymienić wszystkie wydarzenia związane z upamiętnieniem rocznicy, nawet tylko te, które odbywały się w Polsce. Jednak okazją do pewnego podsumowania polsko-ormiańskich uroczystości mogło być spotkanie zorganizowane 12 grudnia przez ambasadora Edgara Ghazaryana, opisane przez nas na s. 6–7 tego numeru. Do zbioru relacjonowanych przez nas wydarzeń rocznicowych dodajemy w tym numerze również artykuł o upamiętnieniu ludobójstwa w Klebarku Wielkim. 
Tymczasem, oprócz obchodów związanych z rocznicą ludobójstwa, w Krakowie na początku grudnia miały miejsce niezwykle ważne uroczystości skoncentrowane wokół dwóch jubileuszów – 35 lat od pierwszego po drugiej wojnie światowej zjazdu Ormian polskich oraz 25 lat od założenia Ormiańskiego Towarzystwa Kulturalnego. Relację publikujemy na s. 1 i 4–5, a na s. 9 zamieszczamy także kazanie ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego wygłoszone w trakcie mszy dziękczynnej w niedzielę po głównych uroczystościach krakowskich. Jak powiedział ks. Isakowicz-Zaleski: „tego chcę życzyć naszej wspólnocie, abyśmy starali się być razem. Żeby wynajdywać to, co nas łączy, a nie dzieli – ponad osobiste urazy”. Mamy nadzieję, że to zdanie stanie się mottem dla wszystkich Ormian w Polsce na nowy rok i wszystkie następne. 
Zapraszamy do lektury. Dwudziesty piąty numer „Awedisu” dostępny jest również na stronie internetowej www.awedis.ormianie.pl .

 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 41 - 60 z 189
© Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich 2019
Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji