• English
  • Հայերեն

Józef Teodorowicz

Advertisement

Wiki.Ormianie

Advertisement

Awedis

Advertisement

Ormiańska Polska

Advertisement

Ormiańska Warszawa

Advertisement

Z przeszłości Armenii

Advertisement
Advertisement

Wartanidzi. Tom 1

Advertisement

Wartanidzi. Tom 2

Advertisement

Ormianie polscy w opisach i obrazach

Advertisement
Start arrow Co obecnie
Co obecnie
Kolejne interesujące źródła dostępne w WAPO Drukuj
06.04.2013.
Księga zapowiedzi przedślubnych ze Stanisławowa
W Wirtualnym Archiwum Polskich Ormian (WAPO) w dziale "Rękopisy i niezindeksowane księgi metrykalne" zamieszczamy skany kolejnych ksiąg zapowiedzi przedślubnych z kościoła ormiańskiego w Stanisławowie, które razem dostarczają ciągłych informacji z tej parafii od 1825 do 1945 roku. Są to dwie niepublikowane wcześniej księgi i jedna już publikowana, ale teraz jej plik .pdf jest lepszej jakości. Razem z podobną księgą z Horodenki są to cztery bardzo ciekawe źródła danych genealogicznych.

Księgi zapowiedzi przedślubnych publikujemy w formie .pdf z dwóch powodów: ponieważ są one najbardziej czytelne i ponieważ chcielibyśmy, by już były dostępne, gdyż indeksowane będą w ostatniej kolejności. Niestety, w odróżnieniu od danych zindeksowanych ("Księgi metrykalne" w WAPO), które można przeszukiwać wyszukiwarką, pliki graficzne, jakimi są publikowane właśnie księgo zapowiedzi, nie dają możliwości użycia wyszukiwarki. Zapraszamy do lektury!
 
Wielkanoc 2013 Drukuj
31.03.2013.
Wesołego Alleluja! Pan Zmartwychwstał! Alleluja!
Քրիստոս հարյավ ի մեռելոց. Ալէլուիա։

Wiele wskazuje na to, że baranek z labarum był symbolem Ormian przywiezionym do Polski już w XIV wieku
 
Nowy Zarząd Fundacji Drukuj
10.02.2013.
Rada Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich wybrała Zarząd III kadencji w składzie: Jan Abgarowicz — prezes, Armen Artwich, Armen Jaworski. Jednocześnie złożyła członkom poprzedniego Zarządu podziękowania za wieloletnią pracę na rzecz Fundacji i polskich Ormian.
 
Zimowy numer "Awedisu" Drukuj
23.12.2012.
Ukazał się trzynasty, zimowy numer „Awedisu”. W Słowie od redakcji czytamy:

Zdecydowanie największym wydarzeniem mijającego czasu była premiera albumu Ormiańska Warszawa, która odbyła się w warszawskim pałacu Pod Blachą. I nie chodzi tylko o piękną scenerię, tworzoną m.in. przez kobierce ze zbiorów Teresy Sahakian. Samo wydawnictwo jest unikalne – zawiera nie tylko wiele nieznanej dotąd ikonografii, ale też jest niejako przełomem w badaniach nad dziejami Ormian polskich – dzięki skrupulatnym studiom i dotarciu do multum nowych źródeł pisemnych: Skala i rozmach aktywności ormiańskiej w Warszawie nierzadko zaskakiwały autorów. W dotychczasowych opracowaniach, poświęconych historii polskich Ormian, punkt ciężkości zdecydowanie był położony na Lwów, w pewnej mierze również na Stanisławów i Pokucie. Warszawa jawiła się jako miejsce z punktu widzenia osadnictwa ormiańskiego zdecydowanie peryferyjne. W świetle badań, których wyniki są opisane na kartach albumu, należy ten pogląd zweryfikować. Nie ulega wątpliwości, że Warszawa stanowiła magnes przyciągający najbardziej przedsiębiorczych i utalentowanych Ormian, tak z terytorium Rzeczypospolitej, jak i spoza niego. 

Wielką radością było goszczenie w Polsce ks. abp. Rafaela Minassjana z Armenii. Publikujemy relację z tego pobytu oraz tchnący optymizmem wywiad z hierarchą.

Miłą niespodziankę znajdą Czytelnicy na str. 14. Oto pierwsza od lat nowa kolęda Ormian polskich – pióra Bogdana Kasprowicza. Zachęcamy do wspólnego śpiewania pod ulubioną melodię! 

Wielu Czytelników mogą zainteresować informacje o zmianach w ruchu wizowym między Polską a Armenią. Obywatele polscy już od stycznia będą mogli bez wiz podróżować do Armenii, zaś dla obywateli Armenii podróżujących do Polski szykowane są liczne ułatwienia wizowe. 

Ponadto Romana Obrocka oddaje cześć Ukraińskiemu Sprawiedliwemu, Jakub Osiecki opowiada o ormiańskich naśladowcach Brata Alberta, zaś Monika Agopsowicz wspomina wielką przyjaciółkę Ormian – śp. Murkę – Irmę Dąbrowską-Antkowiak. 

Zapraszamy do lektury. Trzynasty numer „Awedisu” dostępny jest również w na stronie internetowej www.awedis.ormianie.pl.
 
Jesienny numer "Awedisu" Drukuj
20.11.2012.
Ukazał się dwunasty, jesienny numer „Awedisu”. W Słowie od redakcji czytamy:

W trzecią rocznicę ukazania się pierwszego numeru „Awedisu” nasze czasopismo spotkało wielkie wyróżnienie. „Awedis” okazał się zwycięzcą konkursu „Za znaczący wkład w zachowanie tożsamości ormiańskiej”, kategoria „Media drukowane”, ogłoszonym przez Ministerstwo Diaspory Republiki Armenii. To dla nas wielki honor, a wyróżnienie traktujemy jako laur nie tylko dla całego zespołu autorskiego, ale również dla Czytelników, bez których życzliwości i zainteresowania nasze pismo nie mogłoby się ukazywać.

Kolejna radosna wiadomość – w Polsce przybywa chaczkarów. Pierwszy stanął w 2004 r. w Krakowie. Potem był Elbląg, Gdańsk, Gliwice... Zaś we wrześniu tego roku odsłonięto aż dwa piękne, bliźniacze chaczkary – we Wrocławiu i Klebarku Wielkim na Warmii. Publikujemy relacje z obu tych uroczystości. Oby tak dalej!

Ponadto Wardan Hakobian opowiada, jak to jest być poetą w Karabachu, Piruza Mnacakanian dzieli się wrażeniami z podróży do klasztoru ormiańskokatolickiego zakonu mechitarystów w Wenecji, Bogdan Kasprowicz zdaje relację z VII Dni Kultury Ormiańskiej w Gliwicach, zaś Romana Obrocka ujawnia sekrety hokuhacu i nugatu śliwkowego.

Zapraszamy do lektury. Dwunasty numer „Awedisu” dostępny jest w na stronie internetowej www.awedis.ormianie.pl.
 
Księga zapowiedzi ze Stanisławowa w WAPO Drukuj
31.03.2012.
Wewnętrzna okładka księgi zapowiedzi
W Wirtualnym Archiwum Polskich Ormian (WAPO) w dziale "Rękopisy i niezindeksowane księgi metrykalne" znajdują się skany księgi zapowiedzi z kościoła ormiańskiego w Stanisławowie . Jest to jedna z tych ksiąg, które zapisane są dość czytelnym pismem. Napis na okładce mówi o latach 1825-1868, tymczasem ostatni wpis pochodzi z 1869 roku.
Księgi metrykalne i inne księgi parafialne są systematycznie opracowywane i indeksowane przez Fundację Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich. Część z nich już jest dostępna w dziale: "Księgi metrykalne". 
Czytaj całość
 
Spotkanie o Armenii na Bemowie Drukuj
20.03.2012.
Przypominamy, że we wtorek 20 marca o godz. 18.30 zaczyna się kolejne spotkanie z cyklu Ormiańskie wtorki w Bemowskim Centrum Kultury w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy, ul. Górczewska 201 (wejście od ul. Konarskiego). Temat: „Toast za przodków” – spotkanie z pisarzem i reportażystą Wojciechem Góreckim i red. Robertem Więckowskim. Wiersze Armeńskie przeczyta Piotr Siła. 
 
Ormiańskie wtorki na Bemowie 13 marca - 3 kwietnia 2012 roku Drukuj
06.03.2012.
Plakat imprezy
Burmistrz Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy serdecznie zaprasza na cykl spotkań z kulturą Ormian zorganizowanych we współpracy z Fundacją Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich, pt. 
Ormiańskie wtorki. Wszystkie spotkania rozpoczynają się o godz. 18.30 w Bemowskim Centrum Kultury w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy, ul. Górczewska 201 (wejście od ul. Konarskiego). 
13 marca 2012 r. „Mazowsze mniejszościami bogate - Ormianie” Monika Agopsowicz i Armen Artwich,
tło muzyczne Zespół Muzyki Wschodu w składzie Paweł Bogdanowicz, Sebastian
Boguszewski, Jakub Kopczyński, Marek Malicki, Paweł Moszkowicz, Piotr Stawarski.
Otwarcie wystawy „Historia polskich Ormian”
20  marca 2012 r. „Toast za przodków” – spotkanie z pisarzem i reportażystą Wojciechem Góreckim
i red Robertem Więckowskim. Wiersze Armeńskie przeczyta Piotr Siła.
27  marca 2012 r. „Aznavour, Chaczaturian, Okudżawa, Babadżanian” – Zespół Kameralny pod kier. prof. Pawła Rozbickiego
3 kwietnia 2012 r. „Smaki Armenii” - Robert Makłowicz
Scenariusz i prowadzenie wieczorów Piotr Siła. Koordynacja :Wydział Kultury Dzielnicy Bemowo
Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zmian programowych.
Zapraszamy! Wstęp wolny.
 
"Awedis" wśród publikacji ormiańskich przekazanych Bibliotece Narodowej Ukrainy Drukuj
26.02.2012.
Tytuły przekazane w darze Bibliotece Narodowej UkrainyJak informuje z Ukrainy Samvel Azizyan, wspólnota ormiańska w Kijowie przekazała w darze Bilbiotece Narodowej Ukrainy zbiór książek i periodyków poświęconych historii i kulturze Ormian oraz diaspory ormiańskiej. Wśród nich znalazło się, wydawane przez Fundację Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich, dwujęzyczne czasopismo ormiańskie "Awedis", które regularnie jest rozsyłane do ośrodków diaspory ormiańskiej na świecie.

Kliknij "Czytaj całość", aby zapoznać się z pełną wersją komunikatu (w j. rosyjskim).

(art 26.02.2012)
Czytaj całość
 
Uruchomiliśmy licznik abolicyjny Drukuj
10.02.2012.
W lewej cześci strony, nad menu znajdziecie Państwo codziennie uaktualniany LICZNIK ABOLICYJNY. Uruchomiliśmy go z myślą, żeby zmotywować jak największą liczbę naszych rodaków do zalegalizowania swojego pobytu w Polsce. Szczegółowe, bieżące statystyki abolicyjne można również śledzić pod tym linkiem.

Przypominamy, że wnioski o abolicję można składać do 2 lipca 2012 r.

(10.02.2012)

 
Pomogliśmy PAH w opracowaniu ulotki o abolicji Drukuj
10.02.2012.

Współpracownicy Fundacji — Piruza Mnacakanian i Armen Artwich opracowali ormiańską wersję językową ulotki informacyjnej Polskiej Akcji Humanitarnej na temat trwającej akcji abolicyjnej. Ulotka będzie dystrybuowana wśród imigrantów i osób, które mają z nimi kontakt. Organizatorzy liczą, że pomoże ona w objęciu abolicją jak największej liczby osób, w tym Ormian.

(10.02.2012)
 
Działalność Fundacji w roku 2011 Drukuj
08.02.2012.
Działalność Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich (FKiDOP) w roku 2011 finansowana była przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przez Zarząd Województwa Mazowieckiego.

Dzięki dotacjom Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zrealizowano następujące projekty:
1. Opracowanie katalogu rękopisów ormiańskich znajdujących się w zasobach FKiDOP
2. Spis ewidencyjny dokumentów znajdujących się w zasobach Fundacji cz. II
3. Kalendarze na lata 2011 i 2012 poświęcone Ormianom w Polsce
4. Indeksacja księgi metrykalnej z katedry ormiańskiej we Lwowie
5. „Spotkajmy się w 2011 roku na portalu www.ormianie.pl”
6. Dwujęzyczne czasopismo mniejszości ormiańskiej „Awedis”

Działalność bieżąca Fundacji również była realizowana dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Zadanie „Konserwacja zdemontowanej Golgoty i jej obudowy we Lwowie” zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który również dofinansował wydanie kalendarza na rok 2012. 

Uzyskaliśmy także dofinansowanie z funduszy Zarządu Województwa Mazowieckiego na realizacje zdania: „Mazowsze mniejszościami bogate: historia i kultura Ormian Mazowsza na nowatorskiej, interaktywnej stronie typu Wikipedia”.

Ewa Abgarowicz, prezes Fundacji
 
Filmowe spotkanie z Ormianami w Muzeum Niepodległości Drukuj
19.01.2012.
Instytut Kresowy Muzeum Niepodległości w Warszawie (al. Solidarności 62) zaprasza w środę, 1 lutego 2012 r. o godz. 17.00 na "Filmowe spotkania z Kresami".

W programie:
1. Wykład Armena Artwicha (Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich) o Ormianach, ich pochodzeniu, historii i kulturze na Kresach RP, czas. 30 min.
2. Projekcja filmu Adama Kulika ,,Ormianie  polscy”. Film dokumentalny zrealizowany przez TVP Lublin w 2002 r, przedstawia dzieje osadnictwa i rozwój sztuki Ormian polskich w Kamieńcu Podolskim, Lwowie, Zamościu, Krakowie i  Gdańsku, czas: 36 min.
3. Prezentacja Marty Axentowicz -Bohosiewicz, prezesa Fundacja Ormiańska KZKO. Relacja z czteroletnich prac prowadzonych przez członków społeczności Ormian Polskich na nekropoliach na terytorium dawnych  Kresów II RP, czas: 15 min. 
4. Dyskusja: ,,Ormianie wczoraj i dziś”, rozmowa na temat historii, kultury, języka  i obyczajów tej niezwykłej społeczności zamieszkującej terytorium dawnych ziem Rzeczypospolitej Polski, czas: 25 min.
 
Kaukaz - wyprawa do początków chrześcijaństwa Drukuj
19.01.2012.
Plakat imprezy
Bemowskie Centrum Kultury w Warszawie (ul. Górczewska 201) zaprasza w piątek 27 stycznia 2012 r. o godz. 19.30 na wieczór "Kaukaz - wyprawa do początków chrześcijaństwa" (wstęp wolny).

Tym razem, piszą organizatorzy, zapraszamy wszystkich miłośników podróży na wyprawę na Kaukaz. Legendarna gościnność, słynne pasterskie psy, wschodni monastycyzm, kałasznikowy, Łady Nivy, godzinne toasty, ormiańskie cuda sztuki jubilerskiej, drogi, których sceneria przyprawia o niemy zachwyt, a nawierzchnia o zgrzytanie zębami to tylko część uroków tego regionu. Wspólnie z naszymi partnerami przygotowaliśmy wiele atrakcji, w tym min.: Gruzja na wesoło, czyli opowieści o tym jakie atrakcje gotują dla Polaków Gruzini; pokaz slajdów i relacja z podróży Bartka Wiśniewskiego; pokaz zdjęć prekursora kolorowej fotografii Siergieja Prokudina-Gorskiego; degustacje oraz możliwość zakupu gruzińskich i ormiańskich delikatesów; toasty na żywo – gość specjalny Giorgi Maglakelidze, wystawy fotografii: „Kościoły ormiańskie” i "Swanetia - górzysta kraina Gruzji” oraz wiele innych atrakcji. Szczegóły: www.artbem.pl
Czytaj całość
 
Świąteczne i noworoczne życzenia Drukuj
24.12.2011.
rys. Armenian Ornamental Art









Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego, 2012, Roku!
Շնորհավոր Սուրբ Ծնունդ 
և Երջանիկ Նոր 2012 Տարի
Merry Christmas and 
a Happy New 2012 Year!
 
Konferencja naukowa "Ormianie we Lwowie: historia, kultura, sztuka" Drukuj
25.11.2011.
W piątek i sobotę  9 – 10 grudnia 2011 roku na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego (Warszawa, ul. Wóycickiego 1/3 budynek nr 23) organizowana jest konferencja naukowa "Ormianie we Lwowie: historia, kultura, sztuka". Szczegóły w programie
(inf. od organizatorów 25.11.2011)
 
Wizyta w Archiwum Polskich Ormian Drukuj
01.11.2011.
Goście oglądają iluminowany rękopis: od lewej prof. Dickran Kouymjian, dr Sarah Laporte, prof. Waldemar Deluga i prof. Lewon Czukaszian
W piątek 21 października 2011 r. Archiwum odwiedzili prof. Dickran Kouymijan z Kalifornijskiego Uniwersytetu Stanowego, dr Sarah Laporte z Groupe de Recherches en iconographie médiévale w Paryżu wraz z małżonkiem oraz prof. Lewon Babken Czukaszian z uniwersytetu w Erywaniu - uczestnicy międzynarodowej konferencji „Bizancjum a renesansy. Dialog kultur, dziedzictwo antyku – tradycja i współczesność”. 
Goście zapoznali się ze zbiorami, którymi opiekuje się Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich, szczególnie interesowali się rękopisami ormiańskimi i starymi drukami. Zapoznali się z działalnością Fundacji i wyrazili chęć współpracy i pomocy w dalszych pracach. (wd 1.11.2011)
 
"Głos do ziomków obrządku ormiańsko-katolickiego" w WAPO Drukuj
01.11.2011.
Głos do ziomków obrządku ormiańsko-katolickiego
"Głos do ziomków obrządku ormiańsko-katolickiego" — głośna broszura nieznanego autora (choć przypisywana Michałowi Torosiewiczowi) z 1861 r. wywołała w połowie XIX wieku gorącą dyskusję o sensie odrębności obrządku ormiańskokatolickiego (zabrał w niej głos m.in. ksiądz, późniejszy arcybiskup, Izaak Mikołaj Isakowicz w "Odprawie autorowi broszury »Głos do ziomków obrządku ormiańsko-katolickiego«").

Link do cyfrowej wersji broszury jest już dostępny w Wirtualnym Archiwum Polskich Ormian, pod adresem
http://archiwum.ormianie.pl/archiwuma.php?ida=11&id=2856&ik=1
(art 01.01.2011)
 
Księga zapowiedzi z Horodenki w WAPO Drukuj
24.10.2011.
Pierwsza strona księgi zapowiedzi małżeńskich z Horodenki
Zapraszamy do korzystania z księgi zapowiedzi małżeńskich z parafii ormiańskokatolickiej w Horodence z lat 1858-1890 , znajdującej się w Archiwum Polskich Ormian. Zamieszczamy ją w Wirtualnym Archiwum Polskich Ormian (WAPO) w postaci pliku pdf w dziale "Rękopisy", a nie "Księgi metrykalne", ponieważ księga ta nie jest jeszcze zindeksowana. Proces indeksacji, którego rezultaty znajdują się w dziale "Księgi metrykalne" w WAPO, jest procesem wymagającym w większości zapisów fachowej wiedzy, jest to praca bardzo żmudna, a więc i czasochłonna. Chcąc jak najszerzej udostępniać zapisy ksiąg metrykalnych postanowiliśmy systematycznie zamieszczać w WAPO pdfy ksiąg, nim jeszcze zostaną odczytane, zindeksowane i w związku z tym zanim możliwe będzie wyszukiwanie internetowe. Wpisy w księgach metrykalnych są w wielu wypadkach nieczytelne, dlatego wybraliśmy taką księgę, która jako jedna z nielicznych zapisana jest czytelnym pismem, wydaje się być kompletna (brakujące strony 125-127 są raczej błędem numeracji) i obejmuje długi okres, bo aż 32 lat. Plik ma ok. 12 MB i jego odczyt może wymagać czekania. (mag 24.10.2011)
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 101 - 120 z 189
© Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich 2019
Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji