• English
  • Հայերեն

Józef Teodorowicz

Advertisement

Wiki.Ormianie

Advertisement

Awedis

Advertisement

Ormiańska Polska

Advertisement

Ormiańska Warszawa

Advertisement

Z przeszłości Armenii

Advertisement
Advertisement

Wartanidzi. Tom 1

Advertisement

Wartanidzi. Tom 2

Advertisement

Ormianie polscy w opisach i obrazach

Advertisement
Start arrow Co obecnie
Co obecnie
Kolejne osoby rozpoznane! Drukuj
28.01.2009.
Kuty ok. 1930 r. Na fotografii, która opublikowana została w "Kalendarzu rodzin Ormian polskich" 2009 jest wciąż wiele nierozpoznanych osób. 28 stycznia 2009 roku p. Danuta Krzemińska-Piątek (z Petrowiczów, Łukasiewiczów i Markiewiczów) napisała (aż z Australii!): na zdjęciu - stoi nad lewym ramieniem ks. Manugiewicza - jest moja ciotka Kuty, 1930?Anielcia z domu Mojzesowicz (matka Tadeusza Rosoła). W kalendarzu są zdjęcia rodzin z Jasienowa Polnego, gdzie urodziła się moja mama. Ile wspomnień... Pan Grzegorz Donigiewicz, syn Krzysztofa Donigiewicza, nadesłał 24.01.2009 informację: W rzędzie siedzących, obok księdza Manugiewicza, siedzi małżeństwo Antoniewiczów ze Stanisławowa. Na tym samym zdjęciu (proszę kliknąć na nie, a powiększy się), pan Krzysztof Mojzesowicz, z pomocą swego stryja, rozpoznał w ostanim rzędzie, piątego pana od lewej - jest to Antoni Abrahamowicz.
Czytaj całość
 
Nowi rozpoznani w kalendarzu Drukuj
27.01.2009.
Lwów, 1927 r.Jedną z intencji wydania kalendarzy na lata 2008 i 2009 było doprowadzenie do rozpoznania jak największej liczby osób ze starych fotografii - w tych kalendarzach i na nieopisanych zdjęciach, które znajdują się w zbiorach Państwa i Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich. W kalendarzu na 2009 roku "Rodziny Ormian polskich na starych fotografiach" mogliśmy rozpoznać tylko abp, Józefa Teodorowicza (w centrum) i ks. Infułata Dionizego Kajetanowicza (obok).
Czytaj całość
 
Pomyłki w kalendarzu Drukuj
26.01.2009.
Józef ŁukasiewiczDo kalendarza "Rodziny polskich Ormian na starych fotografiach" na 2009 rok wkradły się dwa błęd. Zdjęcie Józefa Łukasiewicza pochodzi z około 1921 (a nie 1943!) roku. Napis na odwrocie zdjęcia jest następujący: Józef Łukasiewicz "Kochanej siostrzycce na pamiątkę od Józia", 1921, Warszawa. Natomiast osoba opisana na zdjęciu okładkowym jako Kazimierz Bogdanowicz, to Grzegorz Bogdanowicz. Za pomyłki przepraszam. Monika Agopsowicz
 
Można zamówić kalendarz Drukuj
12.01.2009.
Kalendarz 2009Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich przygotowała kalendarz na 2009 rok podobny do tego z ubiegłego roku, „Rodziny Ormian polskich na starych fotografiach” (14-stronicowy, ścienny, formatu A4), którego cały nakład (400 egzemplarzy) został szybko wyczerpany. Na nasz apel o nadsyłanie zdjęć do wykorzystania w kalendarzu, zamieszczony na stronie internetowej Fundacji, odpowiedziały rodziny Manugiewiczów i Mojzesowiczów (fot. „Ormianie z Kut nad Czeremoszem”), Agopsowiczów, Bohosiewiczów, Hołubaszy, Krzysztofowiczów, Ohanowiczów, Passakasów i Warteresiewiczów. Fotografia Zachariasiewiczów pochodzi ze zbiorów, których kopie ofiarował Fundacji zmarły w 2008 roku Tadeusz Jaegermann. Fotografie Dawidowiczów i Łukasiewiczówny pochodzą z archiwum Fundacji. Tradycyjnie już ostatnia fotografia jest niepodpisana – ze sporej grupy osób, którą przedstawia, znany jest nam tylko abp Józef Teodorowicz i ks. Dionizy Kajetanowicz.
Czytaj całość
 
Tablica ogłoszeń Drukuj
02.01.2009.
Zachęcamy do korzystania z Tablicy ogłoszeń. Dostęp przez menu po lewej stronie, dział "Przyjaciele armeników".  Aby zamieścić ogłoszenie, należy kliknąć na link "Wyślij swoje ogłoszenie", po lewej stronie u góry. Poniżej jeden z ostatnich anonsów:

Poszukuję rodziny artystki Zofii Piramowicz
Jestem studentem IV roku historii sztuki na UKSW. Piszę u prof. dr. hab. Waldemara Delugi pracę o polskiej artystce ormiańskiego pochodzenia Zofii Piramowicz (1880-1958). Ostatniej artystki pokolenia Młodej Polski, po 1914 żyjącej i tworzącej we Francji, której pośmiertna wystawa ("Folklor Maroka w malarstwie Zofii Piramowicz") odbyła się w krakowskim Muzeum Etnograficznym w 1972 roku.
Chciałbym nawiązać korespondencję z członkami jej rodziny, żyjącymi w Krakowie i Warszawie, w celu zebrania informacji na temat życia i twórczości artystki.
Bardzo dziękuję za wszelki kontakt.
Marcin Kwaśny ( Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć )
 
Eksponaty ormiańskie na Zamku Królewskim Drukuj
31.12.2008.
Część poświęcona OrmianomNa wystawie "Dwudziestolecie. Oblicza nowoczesności", zorganizowanej przez Muzeum Historii Polski na Zamku Królewskim w Warszawie przedstawione zostały między innymi wyznania religijne, które występowały w Polsce w latach 1918-1939. Swoje miejsce miał wśród wyznań katolickich obrządek ormiański. Eksponaty na wystawę wypożyczone zostały ze zbiorów, którymi zarządza Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich. Wystawę można zobaczyć do 10 lutego 2009 roku. Więcej na stronie internetowej Zamku Królewskiego. Tekst mag, fot. Romana Obrocka   (Proszę kliknąć na zdjęcia, to powiększą się)

Ornat z kościoła ormiańskiego w Stanisławowie Paramenty z kościoła ormiańskiego
 
Ormianie polscy na wystawie w Zamku Królewskim Drukuj
29.10.2008.
Plakat wystawyEksponaty z Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich i "Liturgia polskich Ormian" oraz "Liturgia polskich Ormian na Wielkanoc" skomponowane przez zmarłego niedawno Stanisława Śmiełowskiego, a wydane dzięki Romanie Obrockiej i Gminie Oborniki Śląskie, wzbogacają wystawę Dwudziestolecie. Oblicza nowoczesności, którą na Zamku Królewskim organizuje Muzeum Historii Polski. Jak piszą organizatorzy: Zróżnicowanie społeczne, etniczne i wyznaniowe mieszkańców Rzeczypospolitej pokazane zostanie poprzez stroje i naczynia liturgiczne oraz bogaty materiał ikonograficzny ukazujący świąteczne obrzędy charakterystyczne dla różnych wyznań.
W dniu otwarcia wystawy, we wtorek 11 listopada 2008 wystawę można zwiedzać za darmo w godzinach 19.00 - 22.00. Wystawa czynna będzie do 10 lutego 2009 r.  Więcej
 
Podziękowanie za odnawianie katedry ormiańskiej we Lwowie Drukuj
28.10.2008.
Monika Agopsowicz odczytuje list i prezentuje akwarelęLilii Onyszczenko-Szwec, Głównemu Konserwatorowi Lwowa, przyznana została 27 października 2008 roku nagroda im. prof. Jana Zachwatowicza przez Głównego Konserwatora Zabytków RP i Polskiego Komitetu Narodowego ICOMOS (International Council on Monuments and Sites). Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich wystosowała list dziękczynny do laureatki za restaurowanie katedry ormiańskiej we Lwowie: Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich składa pani Lilii Onyszczenko-Szwec, Konserwatorowi Zabytków Lwowa, serdeczne podziękowania za podjęcie prac konserwatorskich w katedrze ormiańskiej we Lwowie.
Czytaj całość
 
Zdjęcia rodzinne do kalendarza na 2009 rok Drukuj
17.10.2008.
Kalendarz z 2008Wzorem kalendarza na 2008 roku "Rodziny Ormian polskich na starych fotografiach", którego cały nakład 400 egz. został szybko wyczerpany, Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich przygotowuje podobny kalendarz na 2009 rok. Prace nad kalendarzem rozpoczęliśmy natychmiast po otrzymaniu informacji o przyznaniu dotacji na ten cel z funduszy MSWiA.
Prosimy o nadsyłanie do końca października kopii starych, przedwojennych fotografii przedstawiających Ormian polskich. W szczególności apelujemy do osób, które wyrażały zainteresowanie zamieszczeniem fotografii ich rodziny w tegorocznym wydaniu. W sprawie szczegółów prosimy o kontakt z Moniką Agopsowicz - Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
 
Historyk z Armenii nowym współpracownikiem Fundacji Drukuj
06.09.2008.
Piruza MnacakanjanNa zaproszenie Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich, dzięki pomocy Jana Malickiego, dyrektora Studium Europy Wschodniej UW oraz Konrada Siekierskiego, etnologa odbywającego studia doktoranckie w Erewanie, przyjechała do Warszawy mgr Piruza Mnacakanjan, absolwentka Wydziału Historii Państwowego Uniwersytetu w Erewanie. Mgr Mnacakanjan została objęta rocznym Programem Stypendialnym Rządu RP dla Młodych Naukowców, w tym czasie zamierza zająć się badaniem historii polskich Ormian, a znając staroormiański język grabar, weźmie udział w opisywaniu i katalogowaniu starodruków, rękopisów i pergaminów ormiańskich przechowywanych w archiwum Fundacji.
 
Praktyki studenckie w archiwum Drukuj
21.06.2008.
Justyna Król i Monika Supryniuk pod kierunkiem Izabeli Zając W tym roku w okresie od 16 czerwca do 27 czerwca w siedzibie Fundacji odbywają się dwutygodniowe praktyki studenckie poświęcone zabezpieczeniu i identyfikacji zabytkowej fotografii pochodzącej z XIX i XX wieku. W czasie praktyk studentki Katedry Konserwacji i Restauracji Starych Druków i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie - Justyna Król i Monika Supryniuk pod kierunkiem asystentki Izabeli Zając - katalogują fragment kolekcji fotograficznej. Ponadto wykonują  podstawowe i niezbędne zabiegi konserwatorskie związane z usunięciem z powierzchni emulsji zanieczyszczeń oraz związane z zabezpieczeniem obiektów przed dalszymi zniszczeniami natury mechanicznej.
 
Dr Jerzy Szokalski w archiwum Drukuj
15.06.2008.
Dr Jerzy Szokalski13 czerwca 2008 r. odwiedził archiwum dr Jerzy Szokalski - literaturoznawca i tłumacz, zajmujący się m.in.
twórczością poetów ormiańskich i tłumaczeniami ich utworów (Wahe Poghosjan, Petros Durjan, Misak Mecarenc, Parujr Sewak, Jeghisze Czarenc, Hamo Sahian i in.). Dr Jerzy Szokalski przetłumaczył tego dnia w archiwum kilka tytułów książek ormiańskich, czym bardzo nam pomógł. Dziękujemy.
 
Ksiądz Ordynariusz w archiwum Drukuj
15.06.2008.
Z krótką wizytą w archiwum Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich był 11 kwietnia 2008 r. Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Kazimierz Nycz, ordynariusz wiernych obrządku ormiańskiego w Polsce.
 
Podziękowanie abp. Tadeuszowi Gocłowskiemu Drukuj
13.06.2008.
10 czerwca 2008 r. ks. prałat Cezary Annusewicz, członek rady Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich i Irma Antkowiak-Dąbrowska przekazali, w imieniu Fundacji, abp. Tadeuszowi Gocłowskiego wierną kopię księgi jubileuszowej, którą abp Józef Teodorowicz otrzymał od wiernych Kościoła ormiańskokatolickiego w 1937 roku, w 50. rocznicę święceń kapłańskich.
Czytaj całość
 
Franciszek Wasyl odwiedził archiwum Drukuj
13.06.2008.
Franciszek Wasyl składa podpis w księdze gości7 czerwca 2008 roku archiwum odwiedził Franciszek Wasyl, doktorant z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który bada spisy ludności ormiańskiej. Opublikował już "Ormiański spis ludności parafii Kuty z 1822 roku" oraz "Ormiański spis status animarum parafii Horodenka z 1791 roku ", dostępne na naszej stronie internetowej. Jego praca magisterska przygotowana na Uniwersytecie Rzeszowskim była zatytułowana „Parochialne wykazy ludności ormiańskokatolickiej archidiecezji lwowskiej w przedautonomicznej Galicji. Studium źródłoznawcze”. Obecnie przygotowuje pracę doktorską „Ormianie w Galicji. Studium demograficzno-społeczne”, której promotorem jest dr hab. Krzysztof Stopka z Wydziału Historycznego UJ, członek rady Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich.
 
Ministrant ks. Kazimierza Filipiaka Drukuj
06.06.2008.
Arkadiusz Staniszewski w rozmowie z prezes Fundacji, Ewą AbgarowiczW poniedziałek 2 czerwca archiwum Fundacji odwiedzili Małgorzata i Arkadiusz Staniszewscy z Gdańska. Pan Arek był przez wiele lat ministrantem śp. ks. Kazimierza Filipiaka. Zawsze bardzo oddany Księdzu i pamiątkom z kościoła ormiańskiego w Stanisławowie poświęcił dużo wysiłku, by uporządkować i spisać te przedmioty. Wspólnie z żoną przygotowali kilka publikacji na tematy ormiańskie. Red. Sylwia Sułkowska z Naczelnej Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia nagrała tego samego dnia z pp. Staniszewskimi materiał do audycji nt. Cudownego Obrazu MB Łaskawej z kościoła ormiańskiego w Stanisławowie.
 
Uroczystości w Gdańsku Drukuj
30.05.2008.
W niedzielę 29 maja 2008 r. w Gdańsku, w kościele św. św. Piotra i Pawła odbyła się uroczysta msza św. ormiańska koncelebrowana odprawiona przez ks. Artura Awdaliana, ks. prałata Cezarego Annusewicza i dwóch gdańskich księży w związku z odpustem Maryjnym i 71. rocznicą koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Łaskawej z kościoła ormiańskiego w Stanisławowie. Msza zakończyła się procesją dookoła kościoła.
W uroczystościach brała udział Ewa Abgarowicz, prezes Fundacji, która na spotkaniu osób zaproszonych po mszy św. przedstawiła stan prac Fundacji. Informacje te są szczególnie ważne dla parafian kościoła św. Piotra i Pawła, których duszpasterzem był śp. ks. prałat Kazimierz Filipiak i dzięki któremu przechowało się wiele pamiątek z kościoła ormiańskiego w Stanisławowie.
Czytaj całość
 
Prof. Andrzej Pisowicz w archiwum Drukuj
30.05.2008.
Archiwum Fundacji z zainteresowaniem zwiedził prof. Andrzej Pisowicz, wybitny armenista z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zapoznał się z kilkoma reprezentatywnymi przykładami przechowywanych w archiwum materiałów. Przedstawione mu zostały prace przeprowadzone do tej pory.
 
Wizyta w archiwum Drukuj
18.05.2008.
Archiwum Fundacji odwiedziła 16 maja przedstawicielka wydawnictwa Autrement z Paryża, które wydało „Atlas historique de l’Arménie. Proche-Orient et Sud-Caucase du VIIIe siècle av. J.-C. au XXIe siècle” Claude'a Mutafiana i Érica Van Lauwe'a (Les Éditions Autrement, Paryż, 2001 r.) . Fundacja we współpracy z Księgarnią Akademicką z Krakowa stara o wydanie "Atlasu" po polsku.
 
Posiedzenie Rady i Zarządu Fundacji Drukuj
11.05.2008.
Na zdjęciu: dr hab. Krzysztof Stopka, Armen Artwich, ks. Stefan MoszoroPosiedzenie Rady i Zarządu Fundacji odbyło się 10 maja 2008 r. w Warszawie.
 
Poniżej przedstawiamy niektóre kwestie omówione podczas spotkania, interesujące dla osób którym zależy na pielęgnowaniu tradycji Ormian polskich (kolejność przypadkowa):
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 161 - 180 z 189
© Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich 2019
Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji