• Polski
  • English

Józef Teodorowicz

Advertisement

Wiki.Ormianie

Advertisement

Awedis

Advertisement

Ormiańska Polska

Advertisement

Ormiańska Warszawa

Advertisement

Z przeszłości Armenii

Advertisement
Advertisement

Wartanidzi. Tom 1

Advertisement

Wartanidzi. Tom 2

Advertisement

Ormianie polscy w opisach i obrazach

Advertisement
Սկիզբ arrow Ներկայումս
Ներկայումս
Pięknie wydana publikacja o pierwszych ormiańskich drukowanych książkach Drukuj
23.09.2019.
Okładka książki

DAR DO ARCHIWUM FUNDACJI

Otrzymaliśmy dwujęzyczną (niemiecko-ormiańską) bogato ilustrowaną książkę autorstwa Armenuhi Drost-Abgarjan i Meliné Pehlivanian pt. Schriftkunst und Bilderzauber. Eine deutsch-armenische Festgabe zum 500. Jubiläum des armenischen Buchdrucks / Գրչարվեստ եւ պատկերների հմայք. Հայ-գերմանական հոբելյանական հրատարակություն՝ նվիրված հայ տպագրության 500-ամյակին. Jest to publikacja wydana niezwykle starannie, piękna pod względem graficznym. Przedstawia ormiańskie iluminowane księgi rękopiśmienne, które były niedoścignionym wzorem dla mistrzów sztuki drukarskiej. W części dalszej pokazane są przykłady pierwszych ormiańskich starodruków.
Erywań 2012, 208 s.; 21x26 cm. ISBN 9789993065883. Dar Armenuhi Drost-Abgarjan
 
MSZALIK - najnowsza wersja Drukuj
21.08.2019.
Mszalik=
Drodzy Parafianie wszystkich parafii Kościoła ormiańskokatolickiego w Polsce - ukazał się nowy, poprawiony przez Jakuba Kopczyńskiego, MSZALIK mszy św. ormiańskokatolickiej w transkrypcji z alfabetu ormiańskiego na łaciński i w tłumaczeniu na język polski.

Zainteresowanych zapraszamy na stronę Ordynariatu Kościoła Ormiańskokatolickiego w Polsce: www.ordynariat.ormianie.pl  gdzie można pobrać plik w formacie pdf.

Wydanie mszalika możliwe było dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Dziękujemy!

 
39. numer "Awedisu" Drukuj
12.08.2019.
awedis_39_okl.jpg
Ukazał się trzydziesty dziewiąty, letni numer "Awedisu". W Słowie od redakcji czytamy:
Wydarzenia z początku czerwca w dość smutny sposób przypomniały nam, jak trudna jest ochrona dziedzictwa historycznego i kulturowego. Z powodu gdańskiego pożaru, o którym piszemy na stronach 1 i 2, mogły co prawda wyniknąć znacznie większe straty, jednak i to, co uległo zniszczeniu, pokazuje wyraźnie, jak wrażliwe na działanie żywiołów mogą być zabytkowe budynki i przedmioty związane z dziedzictwem ormiańskim w Polsce. Trzeba wciąż dokładać ogromnych starań, nie mówiąc o kosztach, by uchronić to dziedzictwo przed degradacją i zniszczeniem.
Ochrona spuścizny to szczególnie ważny temat w kontekście kolejnej, w tym roku 104. rocznicy Ludobójstwa Ormian w Imperium Osmańskim. To wtedy bezpowrotnej zagładzie uległa ogromna część ormiańskiego dziedzictwa, zarówno pisanego, jak i przekazywanego ustnie. Źródła pisane zniszczono poprzez palenie bibliotek i burzenie klasztorów ormiańskich, natomiast ustne – przez zamordowanie ludzi, począwszy od duchownych, intelektualistów, po artystów czy muzyków. Te nieodwracalne straty tym bardziej nałożyły na tych, którzy przeżyli Ludobójstwo, oraz Ormian w Diasporze, jeszcze poważniejszy obowiązek ratowania tego, co zostało.
W przypadku Polski na problem ochrony dziedzictwa dodatkowo nałożyły się prześladowania z czasów drugiej wojny światowej oraz przymusowe migracje po wojnie. Te z przedmiotów, które udało się uratować i przewieźć w granice powojennej Polski, do dziś znajdują się pod opieką m.in. Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich. Na szczęście współczesna Polska daje duże możliwości w zakresie ochrony spuścizny i pozwala także na swobodne kultywowanie własnej tożsamości i zwyczajów. To dzięki wsparciu ze strony państwa polskiego mogą funkcjonować takie organizacje, jak Fundacja, i ukazywać się wydawnictwa takie, jak niniejsze czasopismo. Obchodząc w tym roku dziesięciolecie „Awedisu” w związku z 40. numerem (jesiennym), powinniśmy o tym pamiętać.
Zapraszamy do lektury. Trzydziesty dziewiąty numer „Awedisu” dostępny jest również na stronie internetowej www.awedis.ormianie.pl .
 
Wieczór poezji w południe Drukuj
01.07.2019.
Po mszy św. ormiańskokatolickiej odprawionej w Warszawie przez ks. Józefa Naumowicza, jej uczestnicy przeszli do sali w gościnnych progach siedziby "Rodziny rodzin", gdzie czekały na nich, niczym w kawiarni, nakryte stoły zastawione słodyczami i napojami. Wkrótce ropoczął się wieczór poezji ormiańskiej i lwowskiej z nutami ormiańskimi przygotowany przez Parafię i Fundację Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich. Wystąpili: Barbara Bielcka-Woźniczko i Maciej Rayzacher.
 Msza św. i spotkanie poetyckie. Fot. Irena Rayzacher i Monika Agopsowicz Msza św. i spotkanie poetyckie. Fot. Irena Rayzacher i Monika Agopsowicz Msza św. i spotkanie poetyckie. Fot. Irena Rayzacher i Monika Agopsowicz
 Msza św. i spotkanie poetyckie. Fot. Irena Rayzacher i Monika Agopsowicz Msza św. i spotkanie poetyckie. Fot. Irena Rayzacher i Monika Agopsowicz Msza św. i spotkanie poetyckie. Fot. Irena Rayzacher i Monika Agopsowicz
Czytaj całość
 
Odznaczenia w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim Drukuj
09.06.2019.
Janek_medal
7 czerwca w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim, w Sali im. Stefana Starzyńskiego, odbyła się uroczystość, podczas której Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wręczył odznaczenia. Były to złote, srebrne i brązowe Krzyże Zasługi, Medal Złoty za Długoletnią Służbę, Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości oraz odznaki honorowe „Primus in Agendo” i „za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego”.
Miło nam donieść, że wśród  odznaczonych  znalazł się Jan Abgarowicz, prezes Zarządu Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polski.
Jego działalność została uhonorowana Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości – który jest wyrazem najwyższego uznania wobec tych pokoleń Narodu Polskiego, które swoją niezłomną walką o zachowanie polskości, przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli.
Na rewersie Medalu 100-lecia Odzyskania Niepodległości w górnej części znajduje się cytat z kazania „ O miłości Ojczyzny” autorstwa ormiańskokatolickiego arcybiskupa Lwowa Józefa Teodorowicza: TO, CO ZDOŁAŁY POKOLENIA TAMTE, DLACZEGO BYŚCIE TEMU NIE MOGLI PODOŁAĆ I WY? o czy informowaliśmy szerzej w tym artykule .
red.
 
"Ավետիսի" 38-րդ համարը Drukuj
15.04.2019.
Լույս է տեսել «Ավետիսի» երեսունութերորդ՝ գարնանային համարը: Խմբագրական խոսքում կարդում ենք.
Ապրում ենք դեռ 100 տարի առաջ տեղի ունեցած իրադարձություններով, երբ Լեհաստանը և Հայաստանը հառնեցին քաղաքական անգոյությունից (Հայաստանի Առաջին Հանրապետությունն ընդամենը 2 տարի ժամանակով, Լեհաստանի Երկրորդ Հանրապետությունը՝ 20 տարով): Այդ դինամիկ ամիսների և տարիների ընթացքում` լի հետպատերազմյա քաոսով, իսկ Լեհաստանի և Հայաստանի դեպքում` անգամ շարունակվող պատերազմներով, այս երկու ժողովուրդները, ինչպես և շատ ուրիշները, պայքարեցին ազատության և ինքնորոշման իրավունքի համար: 1919 թ. սկզբին շատ երկրների սահմաններ դեռևս փոփոխական և անորոշ էին: Առաջ էին գալիս հեղափոխական շարժումներ, իսկ ամբողջ աշխարհի հայացքներն ուղղված էին Փարիզի կողմը, որտեղ սկսվել էր խաղաղության կոնֆերանսը:
Ահա այսպիսի պայմաններում էր, որ առաջին լեհական Սեյմը սկսեց իր քննարկումներն՝ ուղղված Սահմանադրության ընդունմանը: Բոլորի համար ակնհայտ էր, որ Սեյմի քննարկումները պետք է նախորդել հանդիսավոր պատարագով և նույնքան հանդիսավոր քարոզով՝ հնչեցված ամենահայտնի և հարգարժան քարոզիչներից մեկի կողմից: Ընտրվեց ամբողջ Լեհաստանում հայտնի հոգևոր հովիվ, քաղաքական և հասարակական գործիչ, հայոց արքեպիսկոպոս Յուզեֆ Թեոդորովիչը: Անկասկած, արքեպիսկոպոսն ընդունեց առաջարկը, որի շնորհիվ ընդմիշտ գրվեց Լեհաստանի պատմության մեջ: Իսկ մենք դրա շնորհիվ այս տարի կարող ենք նշել Սեյմում նրա քարոզի 100-ամյակը և վայելել այդ կարևոր իրադարձության հիշատակման արարողությունը Վարշավայի Մայր Տաճարում: Անկախության վերականգնման գործում արքեպիսկոպոս Թեոդորովիչի հիշատակի վերականգնումը Լեհաստանի հայկական շրջանակների կարևորագույն խնդիրներից մեկն է:
Հրավիրում ենք ընթերցանության: «Ավետիսի» երեսունութերորդ համարը հասանելի է նաև www.awedis.ormianie.pl կայքում:
 
Niedziela Palmowa w Parafii Centralnej Drukuj
08.04.2019.
Niedz_palmowa
Niedziela Palmowa rozpoczyna w obrządku ormiańskim liturgiczny
- okres Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy.

Rozpocznijmy ten czas licznym udziałem w mszy św. ormiańskokatolickiej

w Niedzielę Palmową, 14 kwietnia 2019 roku o g. 11.00

w kaplicy Matki Bożej, przy ul. Łazienkowskiej 14 w Warszawie.


Liturgia rozpocznie się od poświęcenia palm
(gałązki będą przygotowane w kaplicy, po liturgii będzie je można zabrać do domów).

Na zakończenie mszy św. będzie poświęcenie
dwóch obrazów św. Grzegorza z Nareku, patrona naszej parafii,
jakie dla nas wykonały: p. Helen Arut i p. Barbara Bielecka-Woźniczko.
Głos zabiorą także autorki obrazów.
Potem tradycyjne spotkanie - tym razem przedświąteczne.

Zapraszam serdecznie wszystkich z wielkiego środowiska ormiańskiego,
jakie jest na terenie naszej parafii św. Grzegorza z Nareku.

Z modlitwą – ks. Józef Naumowicz

Informacje także na stronie Ordynariatu Kościoła Ormiańskokatolickiego
w Polsce: www.ordynariat.ormianie.pl oraz na stronie eKAI
Zapraszam do czytania: ->>Niedziela Palmowa
 
Archiwum Państwowe o Archiwum FKiDOP Drukuj
29.03.2019.
logo_NDAP1
Na stronie aktualności Archiwów Państwowych, pojawił się artykuł pt.: Archiwizacja i udostępnienie materiałów archiwalnych Archiwum Polskich Ormian.
Jest to materiał poświęcony pracy Archiwum Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich. Zaprezentowano nasze prace, które ostatnio zostały przeprowadzone dzięki dotacji w ramach konkursu NDAP „Wspieranie działań archiwalnych”. ...Opracowano m.in. nowy zespół „Archiwum Romaszkanów”, poddając szczegółowej inwentaryzacji fotografie i korespondencję, dopływy do zespołów „Archiwum rodziny Mikuli” oraz „Spuścizna Panien Benedyktynek Ormiańskich ze Lwowa”, zespół „Spuścizna arcybiskupa Józefa Teodorowicza”, a także „Zbiór fotografii”. W trakcie prac nad „Archiwum rodziny Mikuli” zinwentaryzowano 103 fotografie m.in. zdjęcia rodzinne płk. Dionizego Czachowskiego, naczelnika w powstaniu styczniowym w województwie sandomierskim oraz 49 do tej pory nieznanych fotografii arcybiskupa Józefa Teodorowicza. Zindeksowana została również kolejna część danych dotyczących rodzin ormiańskich i spowinowaconych pochodzących z ksiąg Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie. Dane zostały udostępnione w Wirtualnym Archiwum Polskich Ormian. W ramach prac konserwacji zachowawczej poddano również księgę wydaną w 1709 r. pochodzącą z księgozbioru ks. Stefana Roszki z odręczną notatką właściciela (Starodruki, sygn.126)...
Jesteśmy dumni, że praca naszego Archiwum jest pozytywnie postrzegana przez tak ważną instytucję.
Informacja ze strony: Archiwa Państwowe".
red.
 
Prezentacja kalendarza w Koszalinie Drukuj
20.03.2019.
Koszalin_kalend
Nasz kalendarz zaprezentowany został również w Koszalinie, na spotkaniu spontanicznie zorganizowanym  przez członków, niedawno powstałego, Stowarzyszenia Ormiańskiego „Mer Hajrenik” im. Abp. Józefa Teofila Teodorowicza. Należą do niego głównie Ormianie z nowej emigracji. Opowieść o artystach ormiańskich działających w Polsce od przełomu XVI i XVII do połowy XX wieku, była niewątpliwie ciekawa, zwłaszcza, że wśród słuchaczy byli również ormiańscy artyści.
Egzemplarz nowo wydanego albumu "Ormiańska Polska", który przechodził z rąk do rąk, wzbudził ogromne zainteresowanie. Równie istotne okazały się informacje o powstaniu i działalności Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich. To wcześniej nie planowane spotkanie, niewątpliwie rozbudziło zainteresowanie działalnością i związkami z zasiedziałymi polskimi Ormianami. Na pewno zaowocuje kontaktami z nowymi skupiskami Ormian w Polsce.
red.
 
13 marca w gdańskim Związku Ormiańskim Drukuj
19.03.2019.
Tradycyjnie, każdego 13 dnia miesiąca, w Związku Ormiańskim w Gdańsku zbierają się sympatycy tego magicznego miejsca.
Gagik Parsamian, prezes Związku, organizuje tego dnia spotkanie poświęcone kulturze.
W marcu bohaterem dnia jest kalendarz, wydany przez Fundację Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich. Teroroczna edycja kalendarza poświęcona jest artystom ormiańskim, którzy zapisali się w historii sztuki polskiej. Niektórzy z nich noszą znane nazwiska, ich twórczość nierozer walnie jest związana z polską sztuką, większość z nich nie jest kojarzona z ormiańskim pochodzeniem. Publikacja spełniła swoje zadanie, poza wniesionymi walorami estetycznymi, uświadomiła aktualnie mieszkającym w Polsce Ormianom, ogromny wkład polskich Ormian w dorobek artystyczny ich drugiej ojczyzny. Przedstawiona prezentacja, poza zawartością kalendarza, odwołała się do najstarszych śladów działalności ormiańskich malarzy na terenach Polski od XVI w.
Gagik_kalend
 
Msza św. w Parafii Centralnej Drukuj
13.03.2019.

Serdecznie zapraszam do udziału w mszy św. ormiańskokatolickiej

w niedzielę, 17 marca 2019 roku o g. 11.00

w kaplicy Matki Bożej, przy ul. Łazienkowskiej 14 w Warszawie.
Po mszy św., jak zawsze, spotkanie przy kawie i herbacie.

W następne niedziele Wielkiego Postu będą msze św. ormiańskokatolickie
we Wrocławiu, Gliwicach i Krakowie,
a w Niedzielę Palmową 14 kwietnia o godz. 11.00 w Warszawie
– wraz z ormiańskim rytuałem „Otwarcia drzwi”, poświęceniem palm
oraz inauguracją dwóch obrazów patrona naszej parafii św. Grzegorza z Nareku.

Z modlitwą – ks. Józef Naumowicz

Informacje także na stronie Ordynariatu Kościoła Ormiańskokatolickiego
w Polsce: www.ordynariat.ormianie.pl 
 
Prezentacja kalendarza FKiDOP w Gdańsku Drukuj
11.03.2019.
Gdansk_kal
 
Tablica poświęcona abpowi J. Teodorowiczowi w Archikatedrze warszawskiej Drukuj
10.02.2019.
10.02.2019

Tablica JTT_Warszawa. Fot. Maria Ryś9 lutego 2019 roku w warszawskiej bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela, miało miejsce niezwykle ważne wydarzenie, zwłaszcza dla środowiska polskich Ormian. Tego dnia mija 100. rocznica wygłoszenia przez abpa Józefa Teodorowicza pamiętnego kazania sejmowego na otwarcie Sejmu Ustawodawczego.

Mszę św. z tej okazji celebrował arcybiskup metropolita warszawski Kazimierz kardynał Nycz, zarazem ordynariusz dla Ormian katolików w Polsce. Był On również wraz z Fundacją Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich organizatorem uroczystości. Patronatami honorowymi objęli wydarzenie: marszałek Sejmu Marek Kuchciński i marszałek Senatu Stanisław Karczewski. 

W liturgii uczestniczyli posłowie i senatorowie, a także Ambasador Republiki Armenii w Polsce Samvel Mkrtchyan oraz zastępca Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Paweł Szrot. Mszę św. koncelebrowało dwunastu duchownych, wśród nich Sekretarz Konferencji Episkopatu Polski, ks. abp Artur Miziński oraz archimandryta Kościoła ormiańskokatolickiego, duszpasterz orm.-kat. parafii centralnej pw. św. Grzegorza z Nareku z siedzibą w Warszawie, ks. prof. Józef Naumowicz.

Poczty sztandarowe wystawiły: Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej oraz Korporacja Akademicka Arkonia. Przed Mszą św. odczytano listy od marszałków Sejmu i Senatu oraz od Prezesa Rady Ministrów.
Czytaj całość
 
Ambasador Armenii w Fundacji Drukuj
28.01.2019.
Ambasador_
Dzisiaj, siedzibę Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich odwiedził nowy Ambasador Republiki Armenii w Polsce, JE Samvel Mkrtchyan. W spotkaniu wziął udział przedstawiciel mniejszości ormiańskiej w Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych, Edward Mier-Jędrzejowicz. Pan Ambasador z uwagą wysłuchał historii powołania Fundacji i historii zgromadzonych tu zbiorów. Z zainteresowaniem oglądał prezentowane mu najciekawsze egzemplarze dokumentów, ksiąg i muzealiów. Wyraził uznanie dla ogromu włożonej pracy w zabezpieczenie spuścizny polskich Ormian.
 
Minął kolejny rok... Drukuj
18.01.2019.
logo_fkidop= Szanowni czytelnicy,
Minął kolejny, trzynasty rok działalności Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich. Pragniemy przedstawić, a zarazem pochwalić się niektórymi naszymi działaniami, zwłaszcza tymi dotyczącymi porządkowania dokumentów naszych przodków, czyli Archiwum Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich.
Zindeksowane zostały kolejne księgi metrykalne: księga chrztów z parafii w Czerniowcach z lat 1836–1895, księga zgonów z parafii w Brzeżanach z lat 1829–1906,  księga zgonów z parafii w Kutach z lat 1780–1818 oraz księga chrztów z parafii w Horodence z lat 1852–1885, które udostępniamy w wyszukiwarce ksiąg metrykalnych w Wirtualnym Archiwum Polskich Ormian.
W wyszukiwarce „Pochowani na cmentarzach” znalazła się kolejna część indeksu osób pochodzenia ormiańskiego pochowanych na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie, a w wyszukiwarce „Duchowni” –  następna część danych osób duchownych obrządku ormiańskokatolickiego. Dane te pochodzą ze szematyzmów archidiecezji lwowskiej obrządku ormiańskiego. 
Inwentarze opracowanych archiwaliów dostępne są w ogólnopolskim serwisie 
www.szukajwarchiwach.pl.
Porządkowane były archiwa rodzinne i dary przekazywane do Archiwum. Prowadzono prace porządkujące księgozbiór z lat 1801–1945.
Przełumaczona została II część umów przedślubnych (z dokładnym wyliczaniem posagów) ze Stanisławowa, z lat 1693–1784 (Biblioteka Książąt Czartoryskich – Muzeum Narodowe w Krakowie, sygn. 3543), spisanych literami ormiańskimi w językowej mieszaninie ormiańskiego, tureckiego, z dodatkiem łaciny i polskiego. Tłumaczenie takie wymaga wyjątkowego specjalisty w tej dziedzinie, którego znaleźliśmy za granicą i jest nim pani Tatewik Sargsjan. Pierwsza część tłumaczenia, wykonanego w zeszłym roku została skonsultowana pod względem armenistycznym przez prof. Andrzeja Pisowicza. Prace będą kontynuowane w 2019 roku i w latach następnych, w miarę pozyskiwania środków.
Wydany został album "Ormiańska Polska" - drugi z serii po "Ormiańskiej Warszawie"- autorstwa prof. Krzysztofa Stopki i prof. Andrzeja A. Zięby. 
Nasze działania spotkały się z uznaniem wielu odbiorców w tym przedstawicieli znaczących instytucji. Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych z okazji 12. rocznicy powołania Fundacji, wystosował następujące pismo: list_NDAP
Podobne słowa uznania otrzymaliśmy od Dyrekcji Narodowego Archiwum Cyfrowego:  list_NAC
Jeszcze jednym dowodem uznania dla działalności naszej Fundacji, była nominacja przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, do Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora, która jest przyznawana – „...za specjalne osiągnięcia w działalności mającej na celu ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego "Fundacja Kronenberga".
Otrzymujemy bardzo dużo listów z prośbą o informacje i pomoc w odnalezieniu dokumentów niezbędnych w trakcie poszukiwań korzeni rodzinnych. Odbieramy podziękowania za udostępniane informacje, które są pomocne przy pisaniu artykułów, prac naukowych i tworzeniu rodzinnych drzew genealogicznych. Poniżej kilka fragmentów z tych listów: ->>podziekowania
Z równie dobrym odbiorem spotkał się nasz tegoroczny kalendarz o „Sztuce polskich Ormian”: ->>gratulacje
Prezentowane działania zrealizowano dzięki dotacjom Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.
Przedstawiliśmy tylko wybrane działania naszego zespołu w minionym roku, więcej szczegółów w  sprawozdaniu Fundacji, które ukaże się lada dzień: Sprawozdanie z działalności Fundacji w 2018 roku
Zespół Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich
 
37. numer "Awedisu" Drukuj
21.12.2018.
Awedis nr 37Լույս է տեսել «Ավետիսի» 37-րդ՝ ձմեռային համարը: Խմբագրի սյունակում կարդում ենք. 
«Տարվույս վերջին եռամսյակը մեր երկրում անցավ անկախության հարյուրամյակին նվիրված տոնակատարությունների ներքո: Լեհահայերը, միշտ հավատարիմ իրենց երկրորդ հայրենիքին, նշեցին այս հոբելյանը Սուրբ Պատարագով և մի շարք միջոցառումներով: Սակայն նույն այդ եռամսյակում ունեցել ենք նաև այլ հոբելյաններ: Դեկտեմբերի սկզբին Լեհաստանի հայ համայնքի ականավոր գործիչ` արքեպիսկոպոս Յուզեֆ Թեոդորովիչի մահվան 80 տարելից էր: Անկասկած, նա լեհահայերից ամենից շատն է իր գործունեությունը ծառայեցրել ի շահ Լեհաստանի, ինչպես անկախության վերահաստատումից առաջ, այնպես էլ նախապատերազմյան քսանամյակի ընթաքում: Յուզեֆ Թեոդորովիչը վարում էր ակտիվ քաղաքական, հասարակական և վարդապետական գործունեություն: Անշուշտ, Լեհաստանում յուրաքանչյուր հայ պետք է ծանոթ լինի արքեպիսկոպոս Յուզեֆ Թեոդորովիչի անձին և գործին: Հաջորդ տարելիցը ողբերգական է. 30 տարի առաջ Հայաստանում տեղի ունեցավ ավերիչ երկրաշարժ, որի հետևանքները զգալի են մինչ օրս: Այնուամենայնիվ, չնայած ավերածություններին, որոնցից երկիրը երկար տարիներ ոտքի է կանգնում և որոնց հետևանքները հետագայում պատերազմի և էներգետիկ ճգնաժամի հետևանքով է՛լ ավելի բարդացան, Հայաստանը դանդաղորեն ոտքի է կանգնում:
Այս տարի նոր հույս ծնվեց Հայաստանի համար` մեծ սոցիալական շարժում, որը տապալեց գործող իշխանությանը, վարչապետի պաշտոնում ներկայացրեց իր թեկնածուին և դեկտեմբերին կայացած ընտրություններում ընտրեց խորհրդարանի նոր ներկայացուցիչներ: Այս խաղաղ հեղափոխության հետ Հայաստանի բնակչությունը մեծ հույսեր է կապում՝ նոր, ավելի լավ ապագայի, համատարած կոռուպցիայի դեմ պայքարի և բարդ տնտեսական իրավիճակից դուրս գալու: Լեհահայերը նույնպես հետևում են Հայաստանում տեղի ունեցող փոփոխություններին և հուսով են, որ դրանց շնորհիվ երկրում իրավիճակը իրապես կփոխվի»:

Հրավիրում ենք ընթերցելու։
«Ավետիսի» 37-րդ համարը կարելի է նաև ներբեռնել: www.awedis.ormianie.pl .

 
Życzenia świąteczne i noworoczne Drukuj
21.12.2018.
Życzenia_2018_1
 
Msza św. w Parafii Centralnej Drukuj
11.12.2018.
Serdecznie zapraszam do udziału w mszy św. ormiańskokatolickiej

w niedzielę, 16 grudnia 2018 roku o g. 11.00,

w kaplicy Matki Bożej, przy ul. Łazienkowskiej 14 w Warszawie.
Po mszy św., jak zawsze, spotkanie przy kawie i herbacie.

Zapraszam już na następne msze św. w Warszawie:

- w niedzielę 6 stycznia, godz. 11.00 (ormiańska Liturgia Objawienia i Chrztu Pańskiego z obrzędem poświęcenia wody)
- w niedzielę 27 stycznia, godz. 15.00 ! (po południu, by na naszą liturgię mogli przyjść Siostry i Bracia ze Wspólnoty Jerozolimskiej; spotkanie ze Wspólnotą po mszy)
- w sobotę 9 lutego, godz. 11 msza św. w archikatedrze warszawskiej pod przewodnictwem
kard. Kazimierza Nycza i odsłonięcie tablicy ku czci arcybiskupa Józefa Teodorowicza

Z modlitwą – ks. Józef Naumowicz
Informacje także na stronie Ordynariatu Kościoła Ormiańskokatolickiego w Polsce: www.ordynariat.ormianie.pl
 
Msza św. w Parafii Centralnej Drukuj
26.11.2018.
Serdecznie zapraszam do udziału w mszy św. ormiańskokatolickiej

za śp. abpa Józefa Teodorowicza, w 80. rocznicę jego śmierci,

w niedzielę, 2 grudnia 2018 roku o godzinie 11.00

w kaplicy Matki Bożej, przy ul. Łazienkowskiej 14 w Warszawie.

Po mszy św. – spotkanie z dr. hab. Pawłem Skibińskim, autorem publikacji o Arcybiskupie.

Po spotkaniu – przekąski ormiańskie, kawa i herbata.

Wraz z serdeczną pamięcią i modlitwą
ks. Józef Naumowicz
duszpasterz Ormiańskokatolickiej Parafii Centralnej oraz Parafii Południowej

Informacje także na stronie Ordynariatu Kościoła Ormiańskokatolickiego
w Polsce: www.ordynariat.ormianie.pl .

Dr hab. Paweł Skibiński (ur. 1973 r.) – historyk, politolog, wykładowca, publicysta, kierował działem badawczym Muzeum Historii Polski, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w latach 2010–2015. Od 2015 r. ekspert Centrum Myśli Jan Pawła II. Adiunkt w Zakładzie Historii XX wieku na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego.
Był członkiem redakcji "Kwartalnika Konserwatywnego", publikuje także we "Frondzie", "Christianitas" i "W Sieci Historii". Zajmuje się i publikuje artykuły i książki m.in. na temat historii najnowszej Polski i Hiszpanii.

W 2001 r. napisał o homiletyce abpa Józefa Teodorowicza w publikacji "Arcybiskup ormiański Józef Teodorowicz. Wybitny polski kapłan, kaznodzieja i mąż stanu", wydanej przez Fundację Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich (II wydanie – 2013 r.). W 2017 r. wystąpił z referatem "Arcybiskup Józef Teodorowicz – katolik, Polak, Ormian" na konferencji "Ormianie polscy. Siedem wieków istnienia". Napisał wstęp do niedawno wydanej, nakładem Ośrodka Myśli Politycznej, książki "Dwie epoki", zawierającej pisma Józefa Teodorowicza.

"Dwie epoki" (link: "Ośrodek Myśli Politycznej") Tom ukazuje myśl polityczną i rozważania na tematy narodowe jednego z najwybitniejszych duchownych i myślicieli ostatnich dekad okresu zaborów i II RP. Józef Teodorowicz pisze w nich o związkach wiary i polityki. Ukazuje zasady, które jego zdaniem powinny przyświecać polityce polskiej. Analizuje kwestię ruską (ukraińską) i polemizuje z ugodowcami - zwłaszcza z Michałem Bobrzyńskim. Udowadnia zarazem, że określanie go mianem „ormiańskiego Skargi” nie było bezpodstawnym odniesieniem do wielkiego kaznodziei sprzed stuleci, a celnym uchwyceniem znaczenia oraz intelektualnej i duchowej mocy znakomitego myśliciela ze Lwowa.
Książka wydana dzięki współpracy z Narodowym Centrum Kultury.
 
««  Սկիզբ « Նախորդ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Հաջորդ  » Վերջ »»

Արդյունք :: 1 - 20 ից 189
© Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich 2019
Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji