• English
  • Հայերեն

Józef Teodorowicz

Advertisement

Wiki.Ormianie

Advertisement

Awedis

Advertisement

Ormiańska Polska

Advertisement

Ormiańska Warszawa

Advertisement

Z przeszłości Armenii

Advertisement
Advertisement

Wartanidzi. Tom 1

Advertisement

Wartanidzi. Tom 2

Advertisement

Ormianie polscy w opisach i obrazach

Advertisement
Start
Spotkanie przy chaczkarze w Polanowie
03.06.2018.
Polanow_2_6Na Świętej Górze Polanowskiej spotkali się Ormianie mieszkający w Polsce. Była modlitwa i wspólna biesiada przy tradycyjnych potrawach. Od 2016 roku przy franciszkańskiej pustelni na Świętej Górze Polanowskiej stoi chaczkar, upamiętniający ofiary ludobójstwa dokonanego w 1915 roku na terenie Imperium Osmańskiego. Od tego czasu lokalna diaspora ormiańska spotyka się przy pustelni w pierwszą sobotę czerwca. Modlitwę przy krzyżu prowadzili ks. Dadżad Tsaturyan, duszpasterz Świętego Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego w Polsce, oraz bp Krzysztof Zadarko.
W swoim wystąpieniu biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej zwrócił uwagę na wspólną historię Polaków i Ormian. W kontekście obchodzonej nad Wisłą 100. rocznicy odzyskania niepodległości, powiedział: Chciałbym podziękować wszystkim Ormianom za to, że będąc tutaj przez wieki, dzieliliście nasze wspólne losy, często oddając życie również za Polskę. Byłoby dla nas niezwykłym wyróżnieniem, gdyby to spotkanie tutaj, które jest pochyleniem się nad własną tożsamością, jeszcze bardziej nas połączyło. Dziękując wam za obecność i pokorne zaznaczanie waszej tożsamości, chciałbym was prosić, abyście odpowiadali też na te wyzwania, które są obecne we współczesnej Polsce. Wszyscy, niezależnie od pochodzenia, wiary, jesteśmy wezwani do budowania naszej ojczyzny – mówił.
Biskup zwrócił też uwagę na rolę pamięci o własnej historii, przestrzegając jednak przed pamięcią, która rodzi nienawiść. Byłoby źle, gdyby wyróżnikiem waszej tożsamości miało być tylko upamiętnienie tamtych wydarzeń z roku 1915 i upominanie się o uznanie ich za ludobójstwo. Jest to tak ważne, że bez tego nie można budować tożsamości, ale jednocześnie wiemy, że nie może być to aż tak ważne, żeby nas to podzieliło albo doprowadziło do nienawiści.
Chciałbym was prosić, aby pamięć o tym, co stało się w 1915 roku, nigdy nie zmobilizowała kogokolwiek do zemsty. Wręcz przeciwnie, jako uczniowie Jezusa Chrystusa wiemy, że naszym ważnym zadaniem jest próba pojednania między narodami, a także spojrzenia na nieprzyjaciela jako na kogoś, kto również jest umiłowany przez Boga. To ciągle staje się dla nas niezwykłym wyzwaniem – powiedział biskup w kontekście trudnych wydarzeń także z historii Polski.
Po modlitwie przy chaczkarze uczestnicy spotkania zasiedli do stołów, na których znalazły się tradycyjne ormiańskie potrawy.
Na podstawie informacji zamieszczonej na stronie  koszalin.gosc.pl
 
Festiwal Muzyki Mniejszości Narodowych i Etnicznych
31.05.2018.
festiwal_muzyki
1. czerwca rusza Festiwal Muzyki Mniejszości Narodowych i Etnicznych Rzeczypospolitej. Koncerty odbywają się w klubie Hybrydy. W trakcie 7 dni trwania Festiwalu wystąpi 15 zespołów z 13 mniejszości etnicznych. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny!

5. czerwca, (wtorek) o godz. 19.00 wystąpi zespół Habiba Habiarjan z muzyką ormiańską.
 
Msza św. w Parafii Centralnej
29.05.2018.
Serdecznie zapraszam do udziału w mszy św. ormiańskokatolickiej

w niedzielę, 3 czerwca 2018, o godzinie 11.00

w kaplicy Matki Bożej, przy ul. Łazienkowskiej 14, w Warszawie

W tę niedzielę, 3 czerwca, nasza msza św. w obrządku ormiańskim będzie miała niezwykły wymiar,
gdyż udział w niej zapowiedzieli klerycy I roku Wyższego Seminarium Duchownego w Warszawie
(koledzy naszych ormiańskich kleryków: Aharona, Arama i Nareka, razem ok. 25 kleryków)
i ich przełożeni z Seminarium w Urlach, posłuchamy też świadectwa naszych trzech ormiańskich kleryków
na temat ich rocznego już pobytu w Polsce i śpiewu kleryków I roku.

Po mszy św. – spotkanie przy kawie i herbacie.

Przed wrześniem w Warszawie będzie jeszcze jedna msza św. w obrządku ormiańskim
17 czerwca (trzecia niedziela miesiąca).

W czasie wakacji planowane są m.in. msze św:
4 sierpnia (sobota): msza św. ormiańskokatolicka w sanktuarium w Lubaczowie
– podczas kilkudniowych ormiańskich obchodów w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów 2018.
15 sierpnia (środa – święto Wniebowzięcia NMP), w sanktuarium Matki Bożej Ormiańskiej
w Gdańsku, msza św. i błogosławieństwo winogron.

Wraz z serdeczną pamięcią i modlitwą
ks. Józef Naumowicz
duszpasterz Ormiańskokatolickiej Parafii Centralnej
pw. św. Grzegorza z Nareku

Informacje także na stronie Ordynariatu Kościoła Ormiańskokatolickiego w Polsce:
www.ordynariat.ormianie.pl
 
Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości z cytatem z abpa Józefa Teodorowicza
27.05.2018.
Medal_100
Uchwałą Rady Ministrów z dnia 8 maja 2018 r. dla uczczenia 100-lecia Odzyskania Niepodległości oraz na pamiątkę odrodzenia Państwa Polskiego ustanowiono polską odznakę okolicznościową – Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości. 
Odznakę stanowi metalowy, posrebrzany medal w kształcie prostokąta o wymiarach 80 mm na 80 mm, mający na stronie przedniej (awersie) wizerunek orła białego w koronie na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami, wokół którego umieszczone zostały wizerunki Wojciecha Korfantego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego oraz Józefa Hallera, a w dolnej, lewej części napis: 100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI. Na stronie odwrotnej (rewersie) w górnej części znajduje się cytat z kazania „ O miłości Ojczyzny” autorstwa ormiańskokatolickiego arcybiskupa Lwowa Józefa Teodorowicza: TO, CO ZDOŁAŁY POKOLENIA TAMTE, DLACZEGO BYŚCIE TEMU NIE MOGLI PODOŁAĆ I WY?,  a w dolnej części wizerunek Legionów Polskich. Odznakę nadawać będzie Prezes Rady Ministrów lub osoba przez niego upoważniona.

Przypominamy, że abp Józef Teodorowicz miał ogromne zasługi dla odzyskania przez Polskę niepodległości i jako takiemu powierzono mu wygłoszenie 9 lutego 1919 roku w katedrze św. Jana w Warszawie kazania na otwarcie Sejmu Ustawodawczego .
 
2800 lat miasta Erywań
27.05.2018.
Erywan
Sekcja Archeologii Bliskiego i Dalekiego Wschodu, Koła Naukowego Studentów Archeologii Uniwersytetu Jagiellonieńskiego, zaprasza na czwarte w tym roku spotkanie, podczas którego Patryk Okrajek opowie o założeniu i historii miasta Erywań.

Mocą boga Chaldiego 2800 lat od założenia miasta Erywań

Kraków, ul. Gołębia 11, 7 czerwca (czwartek), w sali 210 o godzinie 19:00

 
Wykład z cyklu "Porozmawiajmy o Armenii"
24.05.2018.
Rocznica_Armenii_2
W związku z 100. rocznicą ogłoszenia niepodległości przez Armenię, Ormiańskie Towarzystwo Kulturalne zaprasza na kolejny wykład z cyklu „Porozmawiajmy o Armenii”. Referat pt. „Armenia w roku 1918. Kontekst ormiański i międzynarodowy” wygłosi dr Jakub Osiecki.

28 maja 2018 r., godz. 17:00

Libraria Collegium Maius, ul. Jagiellońska 15, Kraków

 
Msza św. w Warszawie
17.05.2018.
Serdecznie zapraszam do udziału w mszy św. ormiańskokatolickiej
w niedzielę, 20 maja 2018, o godzinie 11.00
w kaplicy Matki Bożej, przy ul. Łazienkowskiej 14, w Warszawie

Po mszy św. odbędzie się spotkanie z panami
Zbyszkiem Manugiewiczem i Jerzym Tustanowskim
,
autorami niedawno wydanej książki
„U podnóża Owidiusza. Rozkwit i zagłada wspólnoty kuckiej nad Czeremoszem”.
Po spotkaniu – czas na rozmowy z autorami i na potrawy ormiańskie.



Przed wakacjami w Warszawie będą jeszcze msze w obrządku ormiańskim 3 i 17 czerwca
(pierwsza i trzecia niedziela miesiąca)

Wraz z serdeczną pamięcią i modlitwą
ks. Józef Naumowicz
 
Aktualne wydarzenia w Armenii
16.05.2018.
Fundacja Polska w Europie oraz Instytut im. Tadeusza Mazowieckiego
zapraszają na spotkanie poświęcone ostatnim wydarzeniom w Armenii,
zatytułowane:

Armenia - jedwabna rewolucja czy zamach stanu?

O niespodziewanej zmianie ekipy rządowej w tym kraju i o wpływie tej zmiany na cały region
mówić będzie były ambasador Polski w Armenii dr Tomasz Knothe.
Spotkanie odbędzie się w czwartek, 17.05, o godz. 17.00, w siedzibie Instytutu
(Marszałkowska 9/15 lokal 69), blisko placu Unii Lubelskiej, wejście od podwórka przez bramę. Spotkanie poprowadzi Jeremi Sadowski.
 
Tom poezji z ludobójstwem w tle
10.05.2018.
Dar do zbiorów APO
Tom poezji z genocydem w tle
Paweł Nieczuja-Ostrowski, autor zbioru poetyckiego pt. "APOKALIPSA PAMIĘCI", poświęcił go zagładzie jakiej doznał naród ormiański w 1915 roku w Imperium Osmańskim.
Jak sam pisze, jest to poetycka wędrówka w przeszłość narodu ormiańskiego, trudną i  bolesną, zagłada która została zlekceważona, a potem zapomniana. Autor zajmując się zawodowo problemami ludobójstwa, widząc jak aktualne są to zbrodnie, a ich sprawcy nie zostają potępieni, czuł potrzebę obudzenia ludzkiej niepamięci i obojętności. Postanowił włączyć się w ocalenie od zapomnienia tej tragedii, która dotkęła Ormian.
Swój książkowy debiut poetycki zilustrował fotografiami użyczonymi przez Muzeum-Instytut Ludobójstwa Ormian, przedstawiającymi obrazy z życia społeczności ormiańskiej, z początków XX wieku z Zachodniej Armenii. Tom poezji wydało Wydawnictwo DYGRESJE z Poznania. Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich bardzo dziękuje autorowi za ten dar.
 
Koncert w Katowicach
09.05.2018.
 />
W siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, 17 maja o godz. 19.30, w ramach katowickiego Festiwalu Kultura Natura, odbędzie się bardzo interesujący koncert, na program którego, prócz utworu L'enfant prodigue - Claude'a Debussy'ego, złoży się Requiem ormiańskiego artysty Tigrana Mansuriana. Szczegóły dotyczące koncertu i wykonawców: Koncert w Katowicach Poniżej nota o artyście autorstwa Marcina Trzęsioka ze strony NOSPR.
Tigran Mansurian (ur. 1939) jest kompozytorem ormiańskim, zdaniem wielu krytyków – najwybitniejszym w całej historii. Jego twórczość można umieścić we wschodnioeuropejskim nurcie „nowej duchowości”, obok muzyki Arvo Pärta, Sofii Gubajduliny, Henryka Mikołaja Góreckiego, Walentina Silwestrowa, Giji Kanczelego. W swych utworach łączy elementy kultury rodzimej z tradycjami muzyki zachodniej. W Requiem na chór i orkiestrę smyczkową (2011), tradycja łacińskiej mszy żałobnej współistnieje z prawosławnym obrządkiem ormiańskim oraz muzyką ludową Armenii. Utwór poświęcony jest pamięci ofiar ludobójstwa Ormian w czasie I wojny światowej.
 
Zapomniana kurierka AK Maria Krzeczunowicz
08.05.2018.
Prof. dr hab. Michał Baczkowski, Przewodniczący Komisji, zaprasza na posiedzenie naukowe Komisji Historii Wojen i Wojskowości Polskiej Akademii Umiejętności, które odbędzie się 8 maja (wtorek) 2018 r. o godz. 11.00 w Małej Auli gmachu PAU przy ul. Sławkowskiej 17 w Krakowie.
Dr Renata Król-Mazur wygłosi odczyt pt.
Z działalności konspiracyjnej polskich Ormian
– zapomniana kurierka AK Maria Krzeczunowicz
 
Koncert Organic Noises już w środę 9 maja
02.05.2018.
Zapraszamy serdecznie na koncert Organic Noises, który jest jednocześnie przesłuchaniem 
w ramach Międzynarodowego Konkursu Muzyki Improwizowanej „Jazzowe Skrzydła”

Występ zespołu Organic Noises w Piotrkowie, czerwiec 2018
Organic Noises w swojej twórczości łączy elementy tradycyjnej muzyki ormiańskiej, wschodnioeuropejskiej i fusion jazzu. Brzmienie grupy bazuje na zestawianiu ze sobą ormiańskich instrumentów tradycyjnych (duduk, zurna, pku, ney) z instrumentami akustycznymi (skrzypce, obój, piano) oraz nowoczesnym jazzowym instrumentarium (gitara elektryczna, skrzypce elektryczne, klawisze, syntezatory, bas i perkusja). 
Zespół współpracuje z Harutyunem Chkolyanem (duduk, zurna, ney, klarnet), mieszkającym w Erywaniu wirtuozem klarnetu oraz ormiańskich instrumentów tradycyjnych, a także od 2017 roku ze stowarzyszeniem 'Music of Armenia'. W czerwcu 2017 roku zespół zwieńczył swoim koncertem oficjalne obchody 650-lecia Diaspory Ormiańskiej w Polsce, odbywające się w Piotrkowie Trybunalskim.
W 2017 roku grupa zdobyła Nagrodę Główną na VI School & Jazz Festival w Lubaczowie. Dodatkowo pianistka zespołu, Karolina Wiercioch, zdobyła podczas tego konkursu wyróżnienie indywidualne. Organic Noises jest także finalistą VIII RCK Pro Jazz Festiwal 2017, Jazz Juniors Hitch On Music Exchange 2017 oraz New York Festiwal 2018.
Muzyka grupy była transmitowana m.in.: na antenie Radia Kraków, Radio Lublin, Pro Radio, Shant TV (Armenia) oraz Leo Swiss Radio (Szwajcaria). Utwór Yarkhushta został wykorzystany do ścieżki dźwiękowej filmu dokumentalnego The Rad / Ճանապարհ, wyprodukowanego w 2017 roku dla Armenian Public TV.
Grupę tworzą młodzi studenci i absolwenci Wydziału Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Krakowie.
ORGANIC NOISES:
Zofia Trystuła-Hovhannisyan – obój, duduk, zurna, pku
Joanna Chudyba – skrzypce 
Karolina Wiercioch – instrumenty klawiszowe
Robert Wiercioch – gitara
Marcin Chatys – bas 
Jan Rusin – perkusja
KONCERT w Warszawie, ul. Stanisława Noakowskiego 16, środa, 9.05.2018, godz. 20:30, bilety 10 PLN
Informacja ze strony klubu 12 on 14 Jazz Club, na której można też kupić bilety
 
««  start « poprz. 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 145 - 156 z 1348
© Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich 2019
Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji