• English
  • Հայերեն

Józef Teodorowicz

Advertisement

Wiki.Ormianie

Advertisement

Awedis

Advertisement

Ormiańska Polska

Advertisement

Ormiańska Warszawa

Advertisement

Z przeszłości Armenii

Advertisement
Advertisement

Wartanidzi. Tom 1

Advertisement

Wartanidzi. Tom 2

Advertisement

Ormianie polscy w opisach i obrazach

Advertisement
Start
Odszedł Charles Aznavour
03.10.2018.
Charles_Aznavour
Charles Aznavour odszedł 1 października, znał go cały świat, był nazywany francuskim Frankiem Sinatrą. Jego prawdziwe imię i nazwisko to Szahnur Waghinak Aznawurian.
Występować zaczął już w wieku 9 lat, śpiewając w duecie ze starszą siostrą Aidą w restauracji ormiańskiej, prowadzonej przez ojca. Aznavour przyszedł na świat w Paryżu, ale z pochodzenia był Ormianinem. W swojej karierze skomponował ok. 1000 piosenek, sprzedał ponad 200 mln płyt, wystąpił w ponad 60 filmach. Występował na scenie przez ponad 80 lat.
Cały świat znał go pod pseudonimem – Charles Aznavour. Jego muzyczny talent zauważyła Edith Piaf. W 1957 roku Aznavour dawał już koncerty na słynnych paryskich scenach: w Alhambrze i w Olympii. Na początku lat 60-tych wystąpił w nowojorskiej Carnegie Hall. Szczyty popularności to lata 70-te, na scenie pojawiał się regularnie do pierwszej dekady XXI wieku.
Biogram i zdjęcie:  wikipedia.
 
Msza św. ormiańskokatolicka w Warszawie
03.10.2018.
Z powodów niezależnych ode mnie zapraszam na najbliższą liturgię ormiańskokatolicką w Warszawie 
na godzinę 10.00 a nie, jak zwykle, na 11.00.
Mszę św. będę sprawował w niedzielę, 7 października, o godz. 10.00, 
w Warszawie, w kaplicy Matki Bożej, przy ul. Łazienkowskiej 14.

Na następną mszę św. w Warszawie zapraszam w niedzielę, 21 października.
Z modlitwą – ks. Józef Naumowicz
 
"Rany Armenii" - ormiańska epopeja narodowa
30.09.2018.
Rany_Armenii_1
Nakładem Ormiańskiego Towarzystwa Kulturalnego ukazał się w Krakowie pierwszy w dziejach przekład na język polski ormiańskiej epopei narodowej - powieści Chaczatura Abowiana "Rany Armenii", napisanej w 1841 roku i uważanej za pierwsze arcydzieło nowoczesnej literatury ormiańskiej.
Autorem przekładu jest dr Stanisław Ulaszek, zaś wstępem i bogatymi przypisami dzieło opatrzył prof. dr hab. Andrzej Pisowicz. Wstęp ten przesyłamy w załączeniu.
Z tej okazji w sobotę, 13 października 2018 r., w ramach cyklu "Porozmawiajmy o Armenii" Komisja Wschodnioeuropejska Polskiej Akademii Umiejętności i Ormiańskie Towarzystwo Kulturalne zapraszają na spotkanie  poświęcone promocji tego wydawnictwa. W spotkaniu wezmą udział prof. George Bournoutian z USA, który będzie mówił o Ormianach w Iranie, czyli o historycznym kontekście powieści, oraz dr Stanisław UIaszek i prof. Andrzej Pisowicz, którzy opowiedzą o jej autorze, kontekście filologicznym i trudach przekładu na język polski.

Spotkanie odbędzie się w Małej Auli Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie
przy ul. Sławkowskiej 17. Początek - godzina 15.00.
Wykład prof. Bournoutiana będzie tłumaczony na język polski.

Zaprasza Zarząd Ormiańskiego Towarzystwa Kulturalnego
 
Chaczkar poświęcony św. Janowi Pawłowi II
23.09.2018.
2018_Chaczkar_SOB_2
22 września br. w po raz pierwszy w Świątyni Opatrzności Bożej sprawowana była liturgia ormiańskokatolicka. Przewodniczył jej abp Rafael Minassian, eparcha Ormiańskiego Kościoła Katolickiego dla Armenii, Gruzji, Rosji i Europy Wschodniej, a uczestniczył w niej ks. Kazimierz kardynał Nycz, metropolita warszawski, a zarazem zwierzchnik Kościoła ormiańskokatolickiego w Polsce.
Okazją było odsłonięcie i pobłogosławienie chaczkaru ufundowanego przez abp. Rafaela Minassiana i ambasadora Armenii w Polsce, Edgara Ghazaryana. Chaczkar stanął przy Świątyni Opatrzności Bożej, a poświęcony jest rocznicy 100-lecia odzyskania Niepodległości Polski oraz pamięci Świętego Jana Pawła II, w 40. rocznicę wyniesienia na stolice piotrową oraz upamiętniać ma przyjaźń jaką Ojciec Święty darzył naród ormiański. Celebrowaniu mszy św. towarzyszył ks. prof. Józef Naumowicz, ks. Henryk Błaszyk i ks. Narek Mnoyan.
Akcentem artystycznym tej uroczystości był występ chóru Politechniki Warszawskiej, który na zakończenie mszy wykonał trzy utwory kompozycji Krzysztofa Teodorowicza, jeden z utworów był prawykonaniem, do słów modlitwy jaką trakcie pielgrzymki do Armenii, Ojciec Święty, Jan Paweł II, wypowiedział w Cycernakaberdzie - miejscu upamiętniającym ludobójstwo Ormian.
red.
 2018_Chaczkar_SOB_2 Fot. Władysław Deńca 2018_Chaczkar_SOB_2 Fot. Władysław Deńca 2018_Chaczkar_SOB_2 Fot. Władysław Deńca
 2018_Chaczkar_SOB_2 Fot. Władysław Deńca 2018_Chaczkar_SOB_2 Fot. Władysław Deńca 2018_Chaczkar_SOB_2 Fot. Władysław Deńca
 
Dzień Niepodległości Armenii
21.09.2018.
21_09Armenia
21 września Ormianie świętują Dzień Niepodległości. W lipcu 1990 Armenia ogłosiła niepodległość, potwierdzoną w referendum 21 września 1991.
Z okazji tego świeta, w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie, odbyło się spotkanie na które zaprosił ambasador Republiki Armenii w Polsce Edgar Ghazaryan. Obecni byli przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, liczna diaspora ormiańska w Polsce, przyjaciele Armenii. Spotkaniu towarzyszyła orkiestra Szkoły Muzycznej z Kalisza z którą hymny Armenii i Polski, na skrzypcach zagrał osobiście pan Ambasador.
Wieczorem warszawski Pałac Kultury i Nauki rozbłysnął kolorami flagi Armenii.
21_09_2Armenia
fot. Kancelaria Sejmu/Krzysztof Białoskórski
 
Msza św. w Świątyni Opatrzności Bożej
13.09.2018.

W sobotę, 22 września 2018 r. o godz. 12.00

w Warszawie, w Świątyni Opatrzności Bożej

zostanie odprawiona uroczysta msza św. ormiańskokatolicka,
której będzie przewodniczył

abp Rafał Minassian

Eparcha Ormiańskiego Kościoła Katolickiego
dla Armenii Gruzji Rosji i Europy Wschodniej
W uroczystości weźmie udział kard. Kazimierz Nycz, zwierzchnik Kościoła ormiańskokatolickiego w Polsce.

Msza św. połączona będzie z odsłonięciem i błogosławieństwem chaczkaru
ofiarowanego przez ambasadora Armenii w Polsce Edgara Ghazariana oraz abpa Rafała Minassiana
z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości Polski,
jako wyraz wdzięczności także dla św. Jana Pawła II.

Wraz z serdeczną pamięcią i modlitwą,
ks. Józef Naumowicz
 
Związek Ormiański w Gdańsku - zaprasza
11.09.2018.
13 września, na godz. 18.00, Związek Ormiański w Gdańsku
zaprasza do swojej siedziby przy ul. Mariackiej 34/36,
na promocję książki Bogdana St. Kasprowicza pt. "My Ormianie polscy"
gagik_kasprowicz

 
Pamięci Ormian w Zamościu
11.09.2018.
zamosc_chaczkar2
W miejscu dawnej świątyni i cmentarza ormiańskiego przy ul. Łukasińskiego, powstaje pomnik upamiętniający pobyt Ormian w Zamościu. To inicjatywa J.E. Edgara Chazaryana Ambasadora Republiki Armenii w Rzeczypospolitej Polskiej.
Do udziału w uroczystości, która odbędzie się 16 września 2018 r. o godz. 12:00 przy ul. Łukasińskiego, zaproszono m.in. duchowieństwo, parlamentarzystów, przedstawicieli władz, a także historyków i pracowników muzeów.  Ranga wydarzenia jest ogromna. Nie tylko ze względu na znakomitych gości, którzy pojawią się w Zamościu, ale głównie ze względu na wymiar historyczny i religijny.  
Sam pomnik łączy w sobie elementy ormiańskie i zamojskie. Oprócz chaczkaru (ormiańskiego krzyża wykonanego w tufie wulkanicznym pochodzącym z Armenii), umieszczono w nim wizerunek św. Tomasza Apostoła i bryłę nieistniejącego już kościoła ormiańskiego.  
Na wydarzenie składać się będzą:
Powitanie gości przez Prezydenta Miasta Zamość, przemówienie Ambasadora Armenii w Polsce, odsłonięcie i poświęcenie pomnika oraz wystąpienia okolicznościowe.
Liturgia Ormiańska Dnia Świętego Krzyża godz.12:30, Kościół Rektoralny pw. Św.Katarzyny
Uroczystość wpisuje się w 100-lecie odzyskania Niepodległości przez Polskę i 100-lecie Niepodległości pierwszej Republiki Armenii.
Wydarzeniami towarzyszącymi będzie:
Wykład dr. Piotra Kondraciuka „Ormianie w Zamościu” godz.15:00, Muzeum Zamojskie
Koncert Zespołu „Miqayel Voskanyan & Friends” godz.16:00, Rynek Wielki

Ormianie byli jednymi z pierwszych obcokrajowców, którzy osiedlili się w Zamościu. Na mocy przywileju uzyskanego 30 IV 1585 w Bełzie, wolno im było m.in. trudnić się handlem, posiadać kościół i odprawiać w nim nabożeństwa we własnym obrządku, a także utworzyć autonomiczną gminę z sądem. W 1738 roku rozpoczęła się likwidacja gminy ormiańskiej w Zamościu. Kościół ormiański funkcjonował do 1786 roku.
Materialnym śladem pobytu Ormian w Zamościu są najpiękniejsze i najbardziej charakterystyczne kamienice ormiańskie, będące siedzibą Muzeum Zamojskiego. Na uwagę zasługują przede wszystkim ze względu na bogaty, oryginalny wystrój wnętrz i dekoracje elewacji. Ekspozycja muzealna w dużej części poświęcona jest wątkom ormiańskim w Zamościu i w Rzeczypospolitej.
Informacja ze strony zamojskich wiadomości:  "Zamość twierdza otwarta".
 
Drzewo życia, drzewo pamięci. 1915-2018.
02.09.2018.
Centrum Inicjatyw na Rzecz Rozwoju REGIO w Łodzi z początkiem kwietnia rozpoczęło realizację zadania „Korzenie XX-wiecznego ludobójstwa – wystawa wraz z elementami towarzyszącymi”.
Podstawowym elementem zadania jest planowana na październik i listopad 2018 wystawa „Drzewo życia, drzewo pamięci” poświęcona ludobójstwu Ormian w Turcji w latach 1915-1923, która jest zrealizowana we współpracy z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.
Genocyd Ormian albo Mec Jeghern (orm. Wielka Zbrodnia) pochłonął życie blisko 1,5 miliona osób i jest przez historyków uznawany za pierwsze wielkie ludobójstwo XX wieku. Jednocześnie, mimo skali zbrodni i jej precedensowego charakteru, pamięć o niej poza narodem ormiańskim jest ciągle niewielka, a w wypadku Republiki Tureckiej – świadomie zacierana.
Przygotowywana wystawa stawia sobie za cel pokazanie obok opisowego, faktograficznego rysu tamtych wydarzeń – ich subiektywnego, zapożyczonego poprzez relacje świadków, wiersze i prozę ormiańską charakteru. Głos oddano tym, którzy ocaleli, ich krewnym oraz współczesnym spadkobiercom tego kulturowego dziedzictwa.
Wystawie będzie towarzyszył cykl warsztatów dla młodzieży, poświęconych problematyce mniejszości etnicznych, dyskryminacji i wykluczenia.
Wernisaż ekspozycji jest planowany na drugą połowę października (dokładna data i wszystkie szczegóły dotyczące wydarzenia będą pojawiać się na stronie internetowej oraz na profilu facebookowym: Drzewo-życia-drzewo-pamięci-1915-2018.
Zadanie „Korzenie XX-wiecznego ludobójstwa” jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.
 
III wydanie Kazań abpa Józefa Teodorowicza
29.08.2018.
29.08.2018

Publikacja i płyta z kazaniami abpa TeodorowiczaUkazało się III wydanie wydawnictwa Abp ormiański Józef Teodorowicz. Wybitny polski kapłan, kaznodzieja i mąż stanu, bogato ilustrowana broszura, na którą składają się popularnonaukowe teksty poświęcone postaci Arcybiskupa, jego homiletyce oraz Kościołowi ormiańskiemu i dziejom polskich Ormian. Towarzyszy tej publikacji płyta CD z oryginalnymi nagraniami kazań głoszonych przez Arcybiskupa w 1938 r. oraz nagranie "Kazania sejmowego" w rekonstrukcji Macieja Rayzachera, wygłoszonego przez abpa Józefa Teodorowicza w 1919 roku. Wznowiona publikacja została udostępniona w związku z odsłanianiem tablicy poświęconej abp. Teodorowiczowi w katedrze warszawskiej, 9 lutego 2019 roku.

Spis treści

• Jan Abgarowicz, Przedmowa do III wydania
• Kard. Kazimierz Nycz, Słowo wstępne
• Marek Jurek, Ormiański Skarga Drugiej Rzeczypospolitej
• Michał Zarychta, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Życie i działalność
• Paweł Skibiński, Homiletyka Arcybiskupa
• Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, O Ormianach i Kościele ormiańskim w Polsce
• Stefan Kruczkowski, Aleksander Musiałowski, Unikatowe nagranie kazań Arcybiskupa na płytach bezpośredniego zapisu
• Armen Artwich, O Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich

Czytaj całość
 
Obrazy na jedwabiu Barbary Bieleckiej-Woźniczko
26.08.2018.
W ramach Festiwalu Sztuki Włókna - 2018, 6 września, o godz. 18.00 w Dzielnicowym Domu Kultury Ursynów, przy ul. Kajakowej 12 B w Warszawie - wernisaż wystawy obrazów malowanych na jedwabiu Barbary Bieleckiej-Woźniczko.
Więcej informacji o bohaterce tej wystawy w tegorocznym kalendarzu "Ormianie w Sztuce Polskiej XXI wieku" wydanym przez Fundację Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich - miesiąc marzec. www.archiwum.ormianie.pl

B_B_Woznicz
 
Wystawa prac Ani Muradian
26.08.2018.
7 września, o godz. 18.00 w krakowskiej Galerii Lipowa, wernisaż wystawy.
Więcej informacji o bohaterce tej wystawy w tegorocznym kalendarzu "Ormianie w Sztuce Polskiej XXI wieku" wydanym przez Fundację Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich - miesiąc wrzesień. www.archiwum.ormianie.pl
ani_mur

 
««  start « poprz. 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 121 - 132 z 1348
© Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich 2019
Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji