• English
  • Հայերեն

Józef Teodorowicz

Advertisement

Wiki.Ormianie

Advertisement

Awedis

Advertisement

Ormiańska Polska

Advertisement

Ormiańska Warszawa

Advertisement

Z przeszłości Armenii

Advertisement
Advertisement

Wartanidzi. Tom 1

Advertisement

Wartanidzi. Tom 2

Advertisement

Ormianie polscy w opisach i obrazach

Advertisement
Start
Uchwała Senatu RP w 650. rocznicę nadania Ormianom pierwszego przywileju w Polsce
20.10.2017.
Senator Jan Żaryn przedstawia projekt uchwały. Fot. Maria Ohanowicz-Tarasiuk
Informacja ze strony Senatu RP: Senatorowie jednomyślnie, 68 głosami, opowiedzieli się za podjęciem uchwały, przygotowanej z inicjatywy senatora Jana Żaryna. Przypomniano w niej, że 20 stycznia 1367 r. we Lwowie król Kazimierz Wielki potwierdził w odrębnym dokumencie utworzenie diecezji Kościoła ormiańskiego w Królestwie Polskim i wskazał jego biskupowi Grzegorzowi Lwów jako miejsce rezydencji. „Uzyskanie pierwszego zbiorowego przywileju w nowej ojczyźnie rozpoczęło historię polskich Ormian, którzy współtworzą Polskę już siódmy wiek” – napisano w uchwale. Rocznica ta jest symbolem ważnym nie tylko dla Ormian i Polaków pochodzenia ormiańskiego, ale także dla całej Rzeczypospolitej. Obecność Ormian w społeczeństwie polskim była i pozostaje znacząca, wymaga przypomnienia i docenienia. Są oni jedną z najstarszych mniejszości, które wybrały Polskę na miejsce bezpiecznego schronienia, otrzymały tu gościnne przyjęcie, warunki do pracy i codziennego życia. Od XIV w. współkształtowali jej krajobraz kulturowy w wielu wymiarach.Od schyłku XVII w. zaczęli się pojawiać także w głównym nurcie życia intelektualnego, literackiego i religijnego. W XVIII w. znaleźli się wśród pionierów nowych dziedzin życia ekonomicznego – bankierów i manufakturzystów. Niektórzy z nich zaangażowali się w dzieło reformy Rzeczypospolitej, np. ks. Grzegorz Piramowicz, współtwórca Komisji Edukacji Narodowej. W XIX i XX w. stanowili istotną część 2 najaktywniejszych warstw społeczeństwa polskiego: ziemiaństwa i inteligencji. Współkształtowali historię kresów południowo-wschodnich, wzmacniając tam społeczny potencjał polskości. Odegrali ważną rolę w życiu politycznym.
Jak napisano w uchwale, z grona Ormian wyszła „plejada polskich samorządowców, burmistrzów i prezydentów Lwowa, Krakowa, Warszawy, Lublina, Kamieńca Podolskiego, Czerniowiec. Nazwiska deputowanych, posłów i senatorów gente Armeni natione Poloni zapisały się godnie w dziejach parlamentaryzmu Księstwa Warszawskiego i kongresowego Królestwa Polskiego, w sejmach krajowych: galicyjskim i bukowińskim, austriackiej Radzie Państwa i rosyjskiej Dumie Państwowej, w Sejmie i Senacie odrodzonej Rzeczypospolitej”. Na długiej liście twórców kultury polskiej pochodzenia ormiańskiego znaleźli się tak wybitni, jak Juliusz Słowacki, na liście wynalazców i naukowców ‒ np. wynalazca lampy naftowej Ignacy Łukasiewicz. Wielu Ormian polskich walczyło o wolność Polski. Symbolem ich bohaterstwa pozostaje podpułkownik Walerian Tumanowicz, żołnierz Legionów Polskich, oficer Wojska Polskiego, Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej, Organizacji NIE oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, skazany na śmierć przez stalinowski sąd.

Ormianie pielęgnowali również własne dziedzictwo kulturowe, ma ono swych wybitnych przedstawicieli, których dorobek nie pozostaje bez znaczenia także dla kultury Armenii. Jak przypomniano, w II RP pod opieką ostatniego arcybiskupa ormiańskokatolickiego ks. Józefa Teodorowicza, wielkiego kaznodziei i polskiego patrioty, nastąpił renesans etniczny Ormian, powstawały nowe organizacje, rodziła się prasa, przedsięwzięto badania naukowe, planowano założenie muzeum. Wojna zniweczyła jednak te plany.

„Senat Rzeczypospolitej Polskiej, podsumowując całoroczne obchody obecności Ormian na ziemiach polskich, gratuluje im dorobku, dziękuje za ich wkład w polską kulturę i twórczą obecność w naszej historii oraz życzy kontynuowania osiągnięć ich przodków we wspólnej ojczyźnie, dla ich i jej dobra” – głosi uchwała.

Z www Senatu RP: Na sali obecni byli przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Republiki Armenii Ara Babloyan oraz ambasador tego kraju w Polsce Edgar Ghazaryan. Podjęciu senackiej uchwały towarzyszyło otwarcie wystawy „Ormianie w Polsce".

Czytaj całość
 
Sadzenie 650 drzew
18.10.2017.
W imieniu Ambasady Republiki Armenii chciałabym zaprosić na wydarzenie organizowane wraz z Urzędem Miasta Warszawa. W sobotę, 21.10.2017 odbędzie się sadzenie drzew w Lesie Matki Mojej – w załączniku znajdują się wszelkie informacje.
Z poważaniem,
Aleksandra Kuranda, Ambasada Republiki Armenii w Polsce
 
Paweł Nieczuja-Ostrowski: tomik poezji "Apokalipsa pamięci"
16.10.2017.
Apokalipsa pamięci
Właśnie ruszyła kampania na platformie Wspieram.to w celu wydania mojego debiutanckiego tomiku poezji pt. "Apokalipsa pamięci". Jest on w całości poświęcony zagładzie Ormian w 1915 roku. Pod tym względem dzieło to całkiem nowatorskie. Na wspierających czekają nagrody.
Proszę o chociażby wsparcie promocją, to może jeszcze w tym roku dałbym radę wydać tomik. Wszystkie szczegóły na: https://wspieram.to/apokalipsa_pamieci  - proszę zobaczyć koniecznie.
Pozdrawiam,
Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
 
Msza św. ormiańskokatolicka w Warszawie
16.10.2017.
Zapraszam na mszę św. ormiańskokatolicką w najbliższą niedzielę 22 października 2017 r., godz. 11.00
w sali Duszpasterstwa Akademickiego w klasztorze oo. Dominikanów, ul. Freta 10 
(wejście do klasztoru przez bramę po lewej stronie kościoła św. Jacka).
Po mszy św. – spotkanie przy kawie i herbacie.

Z modlitwą – ks. Józef Naumowicz
 
32. numer "Awedisu"
13.10.2017.
Ukazał się trzydziesty drugi, jesienny numer "Awedisu". W Słowie od redakcji czytamy: To wspaniałe, kiedy ludzie organizują się, by osiągnąć wspólny cel. A jeszcze lepiej, gdy cel ten materializuje się w konkretnych efektach. Tak też się stało w Gdańsku, gdy tamtejszy Związek Ormiański otworzył podwoje swojej nowej siedziby w pięknej kamienicy w najstarszej części miasta. Wielka liczba zgromadzonych gości była świadectwem tego, jak potrzebna dla środowisk ormiańskich w północnej Polsce była to inicjatywa. Z pewnością każdy Ormianin chciałby mieć miejsce, w którym mógłby spotkać innych Ormian czy też ludzi o podobnych zainteresowaniach. Teraz w Gdańsku jest takie miejsce.

Uroczystość otwarcia siedziby Związku Ormiańskiego w Gdańsku wpisuje się w niezwykle długi korowód imprez zorganizowanych w tym roku z okazji 650-lecia obecności Ormian w Polsce. Były konferencje, odsłanianie tablic i pomników, koncerty, dni, wieczory ormiańskie... Nie tylko w głównych miastach Polski. O kilku z tych uroczystości piszemy w tym numerze „Awedisu”. Zapraszamy do lektury.

Trzydziesty drugi numer „Awedisu” dostępny jest również na stronie internetowej www.awedis.ormianie.pl.
 
Dumni i wierni Rzeczypospolitej - historia polskich Ormian. Audycja w PR3
13.10.2017.
Logo
W czwartek, 12 października 2017 r. Polskie Radio Program 3 nadało audycję z serii Klub Trójki, na temat polskich Ormian: Niegdyś byli liczącą się mniejszością etniczną. Dziś pozostało ich mniej niż dziesięć tysięcy, choć społeczność zasiliła "nowa emigracja", przybyła po upadku ZSRR. Piotr Semka i jego goście rozmawiali o tej niezwykle zasłużonej dla naszego kraju społeczności.
1367 rok – wtedy to Król Kazimierz Wielki udzielił Grzegorzowi, przywódcy duchowemu wspólnoty Ormian we Lwowie, przywileju zbudowania kościoła ormiańskiego. – Ta data związana jest z tym, że Królestwo Polskie rozszerzyło się o Ruś Czerwoną, gdzie ci ludzie mieszkali – opowiada Piotr Semka. – Obchodzimy tę 650 rocznicę, żeby uczcić, mówiąc potocznie, pierwsze nawiązania stosunków politycznych między Polską, a ludnością ormiańską – mówi Jan Abgarowicz.
Jak zauważa Marek Jurek, Armenia jest bardzo istotna w kontekście historii Europy – Ponad wszelką wątpliwość, pierwszym narodem, pierwszym państwem chrześcijańskim była właśnie Armenia. Św. Grzegorz Oświeciciel ochrzcił ten kraj 10 lat przed edyktem mediolańskim, w 303 roku, 10 lat zanim chrześcijaństwo przyjął Rzym – dodaje.
W dziejach Polski nie było przypadków, w których Ormianie odwróciliby się od niej. Doskonale wkomponowali się w nasze społeczeństwo, jednocześnie nigdy nie tracąc swojej tożsamości. Goście: Jan Abgarowicz (Fundacja Kultury i Dziedzictwa Polskich Ormian), ks. prof. Józef Naumowicz (duszpasterz warszawskich Ormian), Marek Jurek (euoparlamentarzysta).
 
Dzień Ormiański w Oławie
13.10.2017.
Plakat
 
Pułtusk świętuje 650-lecie ormiańskich przywilejów
12.10.2017.
Pultusk_
18 października, w siedzibie Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gejsztora w Pułtusku, odbędzie się konferencja poświęcona 650. rocznicy przyznania przez króla Kazimierza Wielkiego przywileju polskim Ormianom.
O ormiańskiej diasporze w Polsce, Ludobójstwie i sztuce Ormian, mówić będą: dr Konrad Kuczara, dr hab. Edward Malak i prof. dr hab. Jan Wiktor Sienkiewicz a konferencję otworzy rektor Akademii Humanistycznej, prof. dr hab. Adam Koseski.
Konferencja pod patronatem ambasadora Republiki Armenii w Polsce, JE Edgara Ghazaryana.
W drugiej części nastąpi wernisaż prac ormiańskiego artysty malarza Grigorija Asłaniana, którego prace będziemy mogli zobaczyć w kalendarzu Fundacji na 2018 rok.

 

 
Ormiańskie akcenty podczas "Funeralii Warszawskich"
10.10.2017.
W cyklu VIII FUNERALIA WARSZAWSKIE, w ramach sesji „Kultura funeralna i formy upamiętnienia grup etniczno-wyznaniowych z terenów dawnej Rzeczypospolitej (XVI-XIX w.)”, która odbędzie się 19 października 2017 r. w Instytutcie Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk ( Al. Solidarności 105, sala 202) wygłoszone zostaną trzy referaty o tematyce ormiańskiej:
  • Piruz Mnatsakanyan (Matenadaran), Testamenty ormiańskiej elity w XVI w. (materiał lwowski).
  • Paweł Klint (UWr), Dyspozycje i legaty pogrzebowe Ormian z województwa ruskiego w XVII wieku.
  • Andrzej Gliński (UWr), Ormiańskie testamenty ze Stanisławowa z przełomu XVII i XVIII wieku na podstawie ormiańskich akt sądowych.
Organizatorem jest Instytut Historii PAN oraz Ośrodek Historii Kultury Materialnej Średniowiecza i Czasów Nowożytnych.
 
Msza św. ormiańskokatolicka w Warszawie
05.10.2017.
Zapraszam na mszę św. ormiańskokatolicką w najbliższą niedzielę 8 października 2017 r., godz. 11.00
w sali Duszpasterstwa Akademickiego w klasztorze oo. Dominikanów, ul. Freta 10 
(wejście do klasztoru przez bramę po lewej stronie kościoła św. Jacka).
Po mszy św. – spotkanie przy kawie i herbacie.

Następna msza św. ormiańskokatolicka – 22 października, godz. 11.00, w tym samym miejscu.
Z modlitwą – ks. Józef Naumowicz
 
Ambasador Republiki Armenii zaprosił...
26.09.2017.
26_09_2017INT
26 września 2017 r., w zabytkowych salach Centralnej Biblioteki Rolniczej przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, ambasador nadzwyczajny Republiki Armenii w Polsce JE Edgar Ghazaryan, zorganizował spotkanie z okazji Dnia Niepodległości Republiki Armenii oraz 25. rocznicy stosunków dyplomatycznych między Polską i Armenią, a także 650-lecia nadania przywileju ormiańskiej społeczności w Polsce.

Licznie reprezentowana była diaspora ormiańska w Polsce, dyplomaci, przedstawiciele organizacji ormiańskich. Uroczystość otworzył gospodarz – JE Ambasador a chór młodzieżowy z Kalisza, który mieliśmy okazję słuchać na spotkaniu u prezydenta RP 29 marca br., odśpiewał hymny narodowe. W dalszej części śpiewał pieśni ormiańskie, czym tworzył wokalne tło dla towarzyskich rozmów licznie zgromadzonych gości.

 
25. rocznica śmierci ks. prałata Kazimierza Filipiaka
25.09.2017.
 Fot. 1: przy grobie ks. Kazimierza Filipiaka; fot. 2: msza św. za duszę śp. ks. Filipiaka; fot. 3: przekazanie ks. Cezaremu Annusewiczowi Medalu Gloria Artis, przyznanego mu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. fot. Arek Staniszewski Fot. 1: przy grobie ks. Kazimierza Filipiaka; fot. 2: msza św. za duszę śp. ks. Filipiaka; fot. 3: przekazanie ks. Cezaremu Annusewiczowi Medalu Gloria Artis, przyznanego mu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. fot. Arek Staniszewski Fot. 1: przy grobie ks. Kazimierza Filipiaka; fot. 2: msza św. za duszę śp. ks. Filipiaka; fot. 3: przekazanie ks. Cezaremu Annusewiczowi Medalu Gloria Artis, przyznanego mu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. fot. Arek Staniszewski
Ks. Kazimierz Filipiak
We wtorek, 26 września 2017 r. mija dwadzieścia pięć lat od śmierci ks. prałata Kazimierza Filipiaka, wikariusza generalnego dla wiernych i kapłanów obrządku ormiańskiego w Polsce. W tym dniu Związek Ormiański w Gdańsku zaprasza wszystkich zainteresowanych do spotkania rocznicowego. Rozpocznie się ono o godzinie 16.30 zbiórką przed wejściem na Cmentarz w Łostowicach, gdzie spoczął ks. Filipiak. Po wspólnym przejściu do grobu Księdza i odmówienia modlitwy w intencji zmarłego, zostaną złożone kwiaty i znicze. O godzinie 17.30 proboszcz, ks. prałat Cezary Annusewicz odprawi w kościele św. Piotra i Pawła mszę świętą w intencji zmarłego. Po mszy świętej o godzinie 18.30 odbędzie się okolicznościowe spotkanie w siedzibie Związku Ormiańskiego przy ul. Mariackiej 34/36. 

Podczas spotkania zostanie przekazany ks. prałatowi Annusewiczowi medal Zasłużonego dla Kultury Gloria Artis, nadany mu przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego. Następnie odbędzie się mały koncert muzyczny pieśni ormiańskich. Wspominać ks. Filipiaka będzie pani Teresa Wasilewska, która opiekowała się Księdzem do ostatnich dni jego choroby. Przewidziany jest mały poczęstunek.
AS
 
««  start « poprz. 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 205 - 216 z 1348
© Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich 2019
Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji