• English
  • Հայերեն

Józef Teodorowicz

Advertisement

Wiki.Ormianie

Advertisement

Awedis

Advertisement

Ormiańska Polska

Advertisement

Ormiańska Warszawa

Advertisement

Z przeszłości Armenii

Advertisement
Advertisement

Wartanidzi. Tom 1

Advertisement

Wartanidzi. Tom 2

Advertisement

Ormianie polscy w opisach i obrazach

Advertisement
Start
Ormiański ślad - plenerowa wystawa na Krakowskim Przedmieściu
17.08.2018.
Deklaracja_dla_USA
"From Poland With Love 1915-1926." Wystawa przy Krakowskim Przedmieściu prezentuje wybrane karty z "Deklaracji Podziwu i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych" przygotowanej na 4 lipca 1926 roku - z okazji 150. rocznicy Niepodległości USA - jako wyraz podzięki za wsparcie Ameryki w odzyskaniu przez Polskę niepodległości oraz wielką pomoc humanitarną w latach 1919-1922. Deklarację podpisało 5,5 mln osób, czyli blisko 20% ówczesnej ludności Polski. Podpisy składali, oprócz ówczesnych władz, przedstawiciele organizacji społecznych, różnych wyznań, środowisk nauki i kultury, studenci i uczniowie. Zapomnianą przez siedemdziesiąt lat Deklarację, w połowie lat 90. zajęli się pracownicy Biblioteki Kongresu USA o polskich korzeniach i zdigitalizowali jej 13 pierwszych tomów. Prace nad pozostałymi 98. tomami zakończono w 2017 roku.
Wśród prezentowanych na wystawie kart, znalazła się również karta z podpisami przedstawicieli duchowieństwa Archidiecezji Lwowskiej obrządku ormiańskokatolickiego. Zdjęcie ze strony  Biblioteki Kongresu USA.
 
Msza św. w Gdańsku
08.08.2018.
Zapraszam wszystkich wiernych na doroczną, uroczystą ormiańskokatolicką mszę świętą,
która sprawowana będzie w kościele
świętych Piotra i Pawła w Gdańsku (ul. Żabi Kruk 3)

przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Łaskawej z kościoła ormiańskiego w Stanisławowie,

związaną ze Świętem Werapochumn - Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

(przypadającym 12 sierpnia wg ormiańskiego kalendarza liturgicznego)

w środę, 15 sierpnia 2018 r. o g. 14.30

Po mszy św. Związek Ormiański w Gdańsku zaprasza na:

- modlitwę przy chaczkarze;
- przemarsz do siedziby Związku przy ul. Mariackiej 34/36
- modlitwę i złożenie kwiatów na grobie ks. Kazimierza Filipiaka na Cmentarzu Łostowickim.


Wraz z serdeczną pamięcią i modlitwą
ks. Józef Naumowicz

Już teraz zapraszam na sobotę, 22 września 2018 r.
na uroczystą mszę św. ormiańskokatolicka połączoną z odsłonięciem chaczkaru
w Warszawie, w Świątyni Opatrzności Bożej.
Szczegóły jeszcze zostaną podane.
 
Związek Ormiański w Gdańsku zaprasza na uroczystości 15 sierpnia 2018 r.
30.07.2018.
gdansk
Związek Ormiański w Gdańsku zaprasza na doroczne uroczystości 15 sierpnia 2018 r. związane ze Świętem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, celebrowane przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej z kościoła ormiańskiego w Stanisławowie:

- g. 14.30 - msza św. ormiańskokatolicka, którą odprawi ks. Józef Naumowicz w kościele świętych Piotra i Pawła w Gdańsku, (ul. Żabi Kruk 3);

- po mszy św. - modlitwa przy chaczkarze;

- przemarsz do siedziby Związku Ormiańskiego w Gdańsku przy ul. Mariackiej 34/36

- modlitwa i złożenie kwiatów na grobie ks. Kazimierza Filipiaka na Cmentarzu Łostowickim.

Organizatorzy serdecznie zapraszają!
 
Msza św. w Lubaczowie
26.07.2018.

Zapraszamy wszystkich wiernych na uroczystą ormiańskokatolicką mszę świętą,
która sprawowana będzie w ramach Dni Ormiańskich w Lubaczowie


Msza św. 4. 08, o godz. 18.00 w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej,

przy ulicy Tadeusza Kościuszki.

Celebrować ją będzie ks. prof. Józef Naumowicz,

duszpasterz ormiańskokatolickiej parafii centralnej
pw. św. Grzegorza z Nareku w Warszawie.

Mszy towarzyszyć będzie chór męski.

 
Festiwal Dziedzictwa Kresów 2018
13.07.2018.
Kresowiacy_zaproszenie_2018-1 Gmina Lubaczów wraz z Samorządem Województwa Podkarpackiego serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w wydarzeniach w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów, który odbędzie się w dniach od 26 lipca do 5 sierpnia 2018 r. Festiwal odwołuję się do bogatego dziedzictwa dawnych Kresów Rzeczypospolitej, które w wyniku przemian historycznych stały się tyglem narodów, kultur i obyczajów tworząc niepowtarzalny klimat i atmosferę tych ziem. Organizatorzy dokładają wszelkich starań, aby wydarzenie urzekało uczestników magią barw, dźwięków i smaków sprawiając, że każdego roku Festiwal odwiedza coraz więcej osób z całej Polski oraz Kresowiaków przebywających obecnie poza granicami kraju. Podkreślić należy główny cel przedsięwzięcia jakim jest ochrona dziedzictwa narodowego, pamięci o historii, oraz popularyzacja piękna kultury Kresowej. Niewyczerpalne źródło tradycji i obyczajów dawnych Kresów Rzeczypospolitej, pozwala na wprowadzanie do Festiwalu coraz to nowych elementów, które wpływają na wyjątkowość każdej edycji. Również podczas tegorocznego Festiwalu odbędzie się wiele ciekawych i wartościowych wydarzeń. Uczestnicy Festiwalu będą mogli „przenieść się” w barwny świat Kresów podczas wielu spotkań organizowanych na Ziemi Lubaczowskiej i poza jej granicami.
W imieniu Marszałka Województwa Podkarpackiego, Wójt Gminy Lubaczów szczególnie serdecznie zaprasza na sobotę i niedzielę 28 i 29 lipca 2018r. W tych dniach zaplanowano:
- Ogólnopolskie Spotkanie Środowisk Kresowych
- Kresową Mszę Świętą
- Forum – Polacy na Wschodzie
- Oratorium Wołyńskie Kres Kresów Krzesimira Dębskiego w Filharmonii Podkarpackiej.

Przypominamy, że w ramach tego festiwalu od 2.08 do 4.08 odbywać się będą "Dni Ormiańskie",
których Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich jest współorganizatorem.

Zaproszenie na Dni Ormiańskie do Lubaczowa
 
120. rocznica urodzin
11.07.2018.
Rocznice w Wiki Ormianie 
Dzisiaj, 12 lipca mija 120. rocznica urodzin Ks. Adama Henryka Bogdanowicza Rosco, urodził się 12 lipca 1898 w Dolinianach k. Gródka Jagiellońskiego w ormiańskiej rodzinie ziemiańskiej – duchowny ormiańskokatolicki, wieloletni proboszcz parafii w Horodence, kanclerz kurii arcybiskupiej we Lwowie, bliski współpracownik abpa Józefa Teodorowicza. Wspaniały rekolekcjonista, spowiednik, był postacią popularną i głosił niekonwencjonalne kazania i nauki, znacznie wyprzedzającą epokę, poliglota i naukowiec. Ksiądz Adam Bogdanowicz pisał wielką etykę katolicką w nowatorskim, na owe czasy ujęciu. Po wybuchu II wojny światowej zaangażowany był w wydziale opieki społecznej sztabu Komendy Głównej Obszaru 3 ZWZ-1 we Lwowie. Ta działalność zapewne była główną przyczyną aresztowania księdza przez NKWD, zginął śmiercią tragiczną 24 czerwca 1944 roku w lwowskich "Brygidkach", zamordowany przez NKWD. www.wiki.ormianie.pl
 
Trzeci Ormiański Wardawar w Polsce
06.07.2018.

Fotorelacja

 Wardawar 2018. Fot. Władysław Deńca Wardawar 2018. Fot. Władysław Deńca Wardawar 2018. Fot. Władysław Deńca
 Wardawar 2018. Fot. Władysław Deńca Wardawar 2018. Fot. Władysław Deńca Wardawar 2018. Fot. Władysław Deńca
 Wardawar 2018. Fot. Władysław Deńca Wardawar 2018. Fot. Władysław Deńca Wardawar 2018. Fot. Władysław Deńca

Przypominamy już w niedzielę 8 lipca - III Ormiański Wardawar!

Wardawar
Ormiańskie Towarzystwo Kulturalne zaprasza na wspólną zabawę w święto Wardawar, które w tym roku przypadnie 8 lipca, to jest w niedzielę.
Prosimy zgłaszać udział (imię i nazwisko zgłaszającego, liczbę osób) na adres: Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
Świętować będziemy, już tradycyjnie, w Brandysówce w Dolinie Będkowskiej. Adres: ul. Pod Sokolicą 127, 32-089 Będkowice k. Krakowa. Wskazówki, jak dojechać własnym autem lub rowerem, można znaleźć pod adresem: http://dolinabedkowska.pl/kontakt/.
Istnieje możliwość rezerwacji miejsca w busie, który dowiezie pozostałych uczestników na miejsce i odwiezie z powrotem do Krakowa. Cena biletu tam i z powrotem – 10 zł od osoby. Zbiórka na krakowskich Błoniach naprzeciwko wejścia do Parku Jordana o godz. 11.15. Powrót: około godz. 21. Zgłoszenia na bus prosimy koniecznie przesłać na podany wyżej adres.
Rozpoczynamy o godz. 12:00. Zarezerwowaliśmy stoły pod zadaszeniem, obok wielka łąka do zabawy dla dzieci, czysty strumyk, którego woda jest idealna do oblewania się zgodnie z tradycją. Organizator zapewnia napoje i przekąski. Ciepłe posiłki i napoje można będzie zakupić w lokalu „Brandysówka”. Zainteresowani będą mogli również rozstawić grill.
Mile widziany wkład własny w formie przysmaków – ormiańskich lub polskich.
Organizatorzy zapraszają na:
– warsztaty taneczne, prowadzone przez Hripsime Mamikonyan, w trakcie których będzie można nauczyć się dwóch ormiańskich tańców tradycyjnych: koczari (taniec grupowy w kręgu) oraz jarchuszta (taniec grupowy z klaskaniem)
– warsztaty ceramiki ormiańskiej dla dzieci, które poprowadzi Ani Muradyan – ormiańska artystka tworząca w Krakowie
– zawody w grę w nardy (ang. backgammon)
Szczegółowych informacji pod numerem telefonu 886-886- 609 udziela dr Haik Howannisjan.
www.otk.org.pl
 
35. numer "Awedisu"
25.06.2018.
Awedis nr 35
Ukazał się trzydziesty piąty, letni numer "Awedisu". W Słowie od redakcji czytamy:
Jak ważna jest niepodległość? Zajęci codziennymi sprawami możemy zapominać o tym, jak cenne jest posiadanie własnego państwa. A przecież zarówno Polska, jak i Armenia to jedne z tych krajów, które na długie lata zostały pozbawione tej wolności. Sto lat temu powstało pierwsze od średniowiecza państwo ormiańskie, a Polska po ponad wieku odzyskała niepodległość. I Republika Armenii przetrwała tylko dwa lata, targana niepokojami wewnętrznymi i wojnami na zewnątrz, zmagająca się z koszmarnymi skutkami Ludobójstwa Ormian, które dopiero co miało miejsce w Imperium Osmańskim. Zajęta ostatecznie przez wojska sowieckie, na prawie 70 lat znalazła się w składzie ZSRR, razem z resztą Zakaukazia. Polska nieco dłużej, bo do wybuchu II wojny światowej, cieszyła się niepodległością, jednak i ona po wojnie znalazła się w sowieckiej strefie wpływów.

Tak zwana Jesień Ludów (od 1989 r.) pozwoliła Polsce na ponowne uniezależnienie się od obcych państw. Po przejściu trudnego okresu tzw. transformacji Polsce udało się dołączyć do NATO i Unii Europejskiej i stać się wzorem rozwoju dla innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Losy Armenii były dużo trudniejsze. Czasy tzw. komuny są tam wspominane jako „złote lata”, w przeciwieństwie do lat „mroku i zimna”, poczynając od trzęsienia ziemi w 1988 r., przez wojnę o Górski Karabach, aż do połowy lat 90. To wtedy wyjechało na Zachód najwięcej Ormian, bez perspektyw pracy i normalnego życia, opuszczając państwo z upadłym przemysłem, tak jak w 1918 r. targane wojną i niepokojami wewnętrznymi.

Ale w Armenii od końca XX w. dorosło nowe pokolenie, które jest zdeterminowane, by zatrzymać upadek gospodarczy państwa, walczyć z korupcją i oligarchicznymi układami. Pomimo tego, że w 2008 r. władza krwawo stłumiła protesty społeczne, w tym roku znowu ludzie wyszli na ulice, żądając ustąpienia nowo wybranego przez parlament premiera i zastąpienia go własnym kandydatem. Protesty zakończyły się sukcesem, władze się zmieniły, a ludzie nabrali nowej nadziei na lepsze jutro. Miejmy nadzieję, że te zmiany przyniosą oczekiwane efekty.

Zapraszamy do lektury. Trzydziesty piąty numer „Awedisu” dostępny jest również na stronie internetowej www.awedis.ormianie.pl .
 
Obrona doktoratu Tomasza Krzyżowskiego
14.06.2018.
Chwila przyznania tytułu doktora Tomaszowi Krzyżowskiemu. Fot. Władysław Deńca
30 maja tego roku na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie Tomasz Krzyżowski obronił doktorat pt. Archidiecezja lwowska obrządku ormiańskokatolickiego w latach 1902–1938. Rozprawa została napisana pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. Józefa Wołczańskiego na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego. Praca jest oparta na szerokiej bazie źródłowej i omawia w przekrojowy sposób wszystkie aspekty działalności archidiecezji w latach 1902–1938, czyli w okresie pontyfikatu abp. Józefa Teodorowicza. Autor omawia podział terytorialny i administracyjny archidiecezji, jej strukturę demograficzną, strukturę hierarchii kościelnej, działalność duszpasterską, edukacyjną, a nawet społeczno-polityczną i naukową duchowieństwa diecezjalnego. Autor dotyka również sfery stricte religijnej, m.in. poprzez omówienie liturgii ormiańskiej. Widać więc, że zakres pracy jest niezwykle szeroki i pozostaje żywić nadzieję, że rozprawa wkrótce ukaże się drukiem. red
 
Wardawar 2018
14.06.2018.
Zarz�d Ormia�skiego Towarzystwa Kulturalnego zaprasza na obchody �wi�ta WARDAWAR
Wardawar 2018
 
Msza św. w Parafii Centralnej
13.06.2018.
Serdecznie zapraszam do udziału w mszy św. ormiańskokatolickiej

w niedzielę, 17 czerwca 2018, o godzinie 11.00

w kaplicy Matki Bożej, przy ul. Łazienkowskiej 14, w Warszawie

Przed mszą św. będę udzielał chrztu w obrządku ormiańskim.
Po mszy św. – spotkanie z Jakubem Szyszko, który przez ostatnie pół roku przebywał na studiach
w Ammanie i opowie o Ormianach w Jordanii.

W czasie wakacji planowane są m.in. msze św:
4 sierpnia (sobota): msza św. ormiańskokatolicka w sanktuarium w Lubaczowie
z udziałem profesjonalnego chóru – podczas kilkudniowych ormiańskich obchodów
w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów 2018.
15 sierpnia (środa – święto Wniebowzięcia NMP), w sanktuarium Matki Bożej Ormiańskiej
w Gdańsku, msza św. i błogosławieństwo winogron.

Wraz z serdeczną pamięcią i modlitwą
ks. Józef Naumowicz
duszpasterz Ormiańskokatolickiej Parafii Centralnej
pw. św. Grzegorza z Nareku

Informacje także na stronie Ordynariatu Kościoła Ormiańskokatolickiego w Polsce: www.ordynariat.ormianie.pl
 
Kościoły Gdańska w grafice i malarstwie
06.06.2018.
zaproszenie_Gdansk1
Poniżej fragment tekstu reklamującego wystawę, na którą zaprasza Gagik Parsamian do siedziby Związku Ormiańskiego w Gdańsku, przy ul Mariackiej 34/36.
Wernisaż już w piątek 8 czerwca, o godz. 18.00

Kościoły Gdańska w grafice i malarstwie

Gdańsk nie należał do najsilniejszych ośrodków XIX- i XX-wiecznego malarstwa w Europie, ale posiadał królewską szkołę artystyczną kształcącą malarzy, którzy w znaczny sposób zaznaczyli swoją obecność w europejskim życiu artystycznym. Wystawa „Gdańskie kościoły w malarstwie” jest tylko wycinkiem ich wspaniałej twórczości. Ze względu na ograniczenie powierzchni wystawienniczej zobaczymy jedynie około 25 prac znakomitych gdańskich malarzy. Wszystkie obrazy należą do zbioru  Andrzeja Walasa, gdańskiego kolekcjonera. Blisko połowa zaprezentowanych dzieł dotyczy najważniejszej świątyni Gdańska, bazyliki Mariackiej. Zobaczymy, między innymi, prace: Johanna Carla Schultza, Roberta Zeunera, Jeremiasza Falcka, Paula Dannowskiego, Karla Purrmanna, Stanisława Chlebowskiego, Michaela Carla Gregoroviusa, ale także współczesnych malarzy: Stanisława Michałowskiego, Józefa Skrobińskiego czy Czesława Tumielewicza.
 
««  start « poprz. 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 133 - 144 z 1348
© Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich 2019
Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji