• English
  • Հայերեն

Józef Teodorowicz

Advertisement

Wiki.Ormianie

Advertisement

Awedis

Advertisement

Ormiańska Polska

Advertisement

Ormiańska Warszawa

Advertisement

Z przeszłości Armenii

Advertisement
Advertisement

Wartanidzi. Tom 1

Advertisement

Wartanidzi. Tom 2

Advertisement

Ormianie polscy w opisach i obrazach

Advertisement
Start
Kalendarz na 2018 rok
08.12.2017.
Okladka
Szanowni Państwo, nadchodzi 2018 rok i nowy kalendarz Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich stał się faktem. Tym razem, pod hasłem „Ormianie w sztuce polskiej XXI wieku”, prezentuje osiągnięcia artystów pochodzenia ormiańskiego, mieszkających i tworzących w Polsce. A są to w porządku alfabetycznym: Helen Arut, Georgij Asłanian, Barbara Bielecka-Woźniczko, Gurgen Gadachik, Marian Gołogórski, Adel Hayrapetyan, Oganes Kazarian "Owik", Tadeusz Piotr Łukasiewicz "Tigran", Ani Muradyan, Gagik Parsamian, Suren Vardanian i Janusz Zadurowicz. Kalendarz zawiera również autobiogramy artystów i sprawozdanie z działalności naszej Fundacji. Opracowany graficznie przez Elżbietę Łysakowską i starannie wydany, jak zwykle w języku polskim i ormiańskim, mam nadzieję, że będzie cieszyć oczy odbiorców przez najbliższy rok.
Kalendarz powstał dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Maria Ohanowicz-Tarasiuk

 
Wystawa plenerowa "Ormianie polscy, Ormianie kieleccy"
02.12.2017.
Zaproszenie
Jak czytamy na stronie internetowej:  
Muzeum Dialogu Kultur, oddział Muzeum Narodowego w Kielcach oraz Firma Kolporter zapraszają 11 grudnia 2017 r. o godz. 12 na otwarcie wystawy "Ormianie polscy, Ormianie kieleccy" na Rynku w Kielcach, obok repliki kiosku Kiebabczych.


Wydarzenia towarzyszące wystawie:
godz. 13
- Konferencja "Zaproszenie do gościnności" – sala konferencyjna Muzeum Dialogu Kultur
- "Ormiańska gościnność w czasach starożytnych i dziś" – Marina Khanamiryan – historyk, archeolog, kulturolog, menadżer Fundacji Polsko-Ormiańskiej w Warszawie
- "Ormianie polscy w historii i współcześnie" – Paweł Grzesik, kierownik Działu Historii Muzeum Narodowego w Kielcach
- "Zaproszenie do gościnności" – dr hab. Tomasz Kitliński,
Zrekonstruowany kiosk ormiańskiej rodziny Kiebabczych na Rynku w Kielcach. Fot. Paweł Grzesik
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie - "Gościnność w praktyce" – Gerard Bah, młodszy inspektor, Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach
- "Polski hotel. Na teraz. Na chwilę. Na całe życie" – Barbara Biskup oraz wolontariusze Programu Erasmus z Regionalnego Centrum Wolontariatu
- Dyskusja o gościnności

godz. 18
Projekcja filmu "Mniejszości narodowe i różnorodność kulturowa w regionie świętokrzyskim", reż. Michał Sierlecki, rok prod. 2017, Muzeum Narodowe w Kielcach.

 
Najbliższe msze św. ormiańskokatolickie i rozważania adwentowe
25.11.2017.
(w obrządku rzymskokatolickim adwent zaczyna się w niedzielę 3 grudnia).

Zapraszam także na najbliższe msze św. ormiańskokatolickie w Warszawie - w niedziele 3 i 17 grudnia 2017 r., godz. 11.00
w kaplicy Matki Bożej, przy ul. Łazienkowskiej 14.
(przewidziane są także msze św. - 6 stycznia 2018 r. w Gliwicach i we Wrocławiu oraz 7 stycznia w Warszawie)
Z modlitwą – ks. Józef Naumowicz
 
Sejm jednogłośnie uczcił 650. rocznicę nadania przywilejów Ormianom
25.11.2017.
 Z sali obrad Sejmu. Fot. Kancelaria Sejmu/Krzysztof Białoskórski
Jak czytamy na www.sejm.gov.pl z 24 listopada 2017 r.: Sejm  w podjętej jednogłośnie uchwale z okazji 650-lecia nadania przez Kazimierza Wielkiego przywileju dla Ormian w Polsce, podkreślił znaczącą rolę, jaka odegrali Ormianie w historii Polski i złożył hołd tym, którzy oddali życie za jej niepodległość. Sejm jednocześnie wyraził przekonanie, że dalsze braterskie współistnienie Polaków i Ormian otworzy kolejne piękne karty wspólnej historii.
W 2017 r. społeczność ormiańska w Polsce obchodzi jubileusz 650-lecia nadania przez króla Kazimierza Wielkiego przywileju, zezwalającego na założenie biskupstwa ormiańskiego we Lwowie.
"Ustanowienie Lwowa po wsze czasy siedzibą biskupstwa ormiańskiego zezwalało na pełnoprawne osiedlanie się Ormian, umożliwiało im pozostanie przy swojej wierze, praktykowanie jej zgodnie z tradycją i zwyczajami oraz uprawniało arcybiskupa Grzegorza do sprawowania jurysdykcji nad ludnością ormiańską zamieszkałą na terytorium całego Królestwa Polskiego. Nadanie tego przywileju stworzyło podwaliny pod integrację obu narodów w duchu współpracy i poszanowania wzajemnych praw, a następnie uzyskania przez Ormian statusu pełnoprawnych obywateli Rzeczypospolitej” – głosi tekst podjętej uchwały.
Autorzy uchwały podkreślili, że zarówno na przestrzeni wieków, jak i dzisiaj, wzajemne relacje między Polakami i Ormianami mogą być wzorem do naśladowania dla innych państw i narodów.
 
Wieczór we Wrocławiu poświęcony 650-letniej obecności Ormian w Polsce
25.11.2017.
Zaproszenie
 
Msze św. i rozważania adwentowe oraz odsłonięcie pomnika koło Wołomina
14.11.2017.
Dziś krótkie rozważanie na początek adwentu, który w obrządku ormiańskim zaczyna się już teraz, w niedzielę 19 listopada.

Najbliższe msze św. ormiańskokatolickie w Warszawie w niedziele 3 i 17 grudnia 2017 r., godz. 11.00
w kaplicy Matki Bożej, przy ul. Łazienkowskiej 14.
(przewidziana jest także msza św. - 6 stycznia w Gliwicach i 7 stycznia w Warszawie)

Zaproszenie

Zaproszenie

W najbliższą niedzielę, 19 listopada, zapraszamy na ormiańskie uroczystości w Strachówce koło Wołomina pod Warszawą (msza św. w rycie rzymskokatolickim, odsłonięcie pomnika, koncert). 

Ogromny pomnik, będący znakiem wdzięczności Ormian wobec króla Kazimierza Wielkiego za udzielony im przywilej we Lwowie 650 lat temu, łączy popiersie króla polskiego oraz chaczkar czyli krzyż ormiański.

Z modlitwą – ks. Józef Naumowicz

 
XII Dni Kultury Ormiańskiej w Gliwicach
10.11.2017.
Logo
Zarząd Związku Ormian w Polsce im. Ks. Arcybiskupa Jóżefa Teodorowicza ma zaszczyt zaprosić na XII Dni Kultury Ormiańskiej w dniach 18 i 19 listopada 2017 r. 
 
Wystawa Barbary Bieleckiej-Woźniczko
06.11.2017.
Plakat wystawySerdecznie zapraszam na wernisaż wystawy mojego malarstwa "Powrót do korzeni", 10 listopada 2017 r. o godz. 18.30 w Warszawie, w Galerii FORMA, ul. Żuławskiego 4/6. Wystawa, zorganizowana w związku z nadaniem Ormianom przed 650 laty przywileju, czynna do 6 grudnia.
Barbara Bielcka-Woźniczko
 
"Ks. Isakowicz-Zaleski. Kapłan spraw trudnych"
06.11.2017.
W "Plusie Minusie" z 3 listopada 2017 r. ukazał się artykuł Artura Bartkiewicza pt. "Ks. Isakowicz-Zaleski. Kapłan spraw trudnych", w którym poruszone są także tematy ormiańskie: "Plus Minus" . Pełen materiał na stronie www.isakowicz.pl .
 
Ormiańskie Stare Powązki - plan i wyszukiwarka
03.11.2017.
Plakat
Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich przygotowała plan Cmentarza Powązkowskiego w Warszawie z zaznaczeniem miejsc pochówków polskich Ormian oraz ich potomków i małżonków. Plan został opracowany w wersji papierowej i wersji wirtualnej na stronie Wirtualnego Archiwum Polskich Ormian www.archiwum.pl pod nazwą Cmentarze online -> Warszawa Stare Powązki.
Na stronie można m.in.: 
- wyszukać nazwisko w wyszukiwarce (wyszukiwarka pokazuje także wyniki z innych cmentarzy, które dostępne są w serwisie Mogily.pl)
- zapoznać się ze spisem zmarłych Ormian i ich rodzin pochowanych na Starych Powązkach w Warszawie
- poznać dane biograficzne pochowanych
- obejrzeć fotografie nagrobków i pomników
- skorzystać z dokładnej mapy cmentarza – umożliwia on szczegółową lokalizację grobu wraz ze współrzędnymi GPS
- zapoznać się z życiorysami znanych Ormian i ich potomków.
- zapalić wirtualny znicz.
Plan powstał na podstawie inwentaryzacji cmentarnej, kwerendy archiwalnej oraz danych dostarczonych przez żyjących członków rodzin. 
Przypominamy również, że na stronie Wirtualnego Archiwum Polskich Ormian jest wyszukiwarka nie tylko nazwisk, ale także inskrypcji.
Projekt wspólfinansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.
Hanna Kopczyńska-Kłos, Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich
Czytaj całość
 
Prelekcja w Ormiańskim Towarzystwie Kulturalnym
03.11.2017.
Przypominam zaproszenie na kolejne spotkanie Ormiańskiego Towarzystwa Kulturalnego w najbliższą sobotę (4 listopada 2017 r.) o godz. 17 przy ul. Studenckiej 2 lok. 3a.  Mamy zmianę programu, gdy chodzi o część kulturalną.
Prelekcję o rycerzach i szlachcicach ormiańskich w Polsce wieku XV i XVI wygłosi prof. Krzysztof Stopka.
Po prelekcji część towarzyska i skromny poczęstunek.
Zapraszam serdecznie i pozdrawiam
Andrzej A. Zięba
 
Msza św. ormiańskokatolicka w Warszawie
31.10.2017.
Zapraszam na mszę św. ormiańskokatolicką w najbliższą niedzielę, 5 listopada 2017 r., godz. 11.00
w kaplicy "Rodziny Rodzin" pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w kompleksie budynków, w którym jest też kościół Matki Bożej Jerozolimskiej (ulica Łazienkowska 14).

Po mszy św. – spotkanie przy kawie i herbacie.
Z modlitwą – ks. Józef Naumowicz

Kościół MB Jerozolimskiej - wejście główne
Rektor Ośrodka zaprasza naszą ormiańską wspólnotę do siebie na dłużej. Ośrodek mieści się przy ulicy Łazienkowskiej 14, mniej więcej na przeciw stadionu Legii, niedaleko ronda łączącego ulice Rozbrat i Myśliwiecką. Przystanki różnych linii autobusów są przy: ul. Łazienkowskiej, Myśliwieckiej, Rozbrat i na Trasie Łazienkowskiej (czyli alei Armii Ludowej).
Z notką o tym kościele, jak również z mapką dojazdu można zapoznać się na stronie Archidiecezji Warszawskiej .

W budynku kościoła, prócz Wspólnot Jerozolimskich, ma swą wieloletnią siedzibę Ruch Apostolski Rodzina Rodzin  powstały w 1952 r.

Widok od strony Trasy Łazienkowskiej.. W dole - wejście prowadzące do kaplicy
Kaplica, w której będą odprawiane nasze msze św. mieści się w środku kompleksu kościoła, w lewej jego części, stojąc frontem do wejścia kościoła. Do kaplicy prowadzą dwa wejścia:

-- przez furtkę w kolumnadzie (po schodach, na lewo względem wejścia głównego do kościoła); furtka ta nie zawsze jest otwarta, ale proszę próbować;

-- przez drzwi, które znajdują się z tyłu kościoła (patrz zdjęcie obok; wejście od strony przystanku autobusowego w uliczkę-deptak wzdłuż skarpy Trasy Łazienkowskiej). Nad drzwiami jest napis "Rodzina Rodzin". Po wejściu należy iść w górę schodami, które są na wprost, i kierować się w lewo aż dojdzie się do kaplicy. 
Na chwilę przed rozpoczęciem mszy św. drzwi są zamykane. Jest dzwonek, ale może nie być słyszany w kaplicy podczas mszy św.

W niedzielę, 5 listopada nasi parafianie będą czekali przed kościołem, by wskazać drogę.

Do naszej dyspozycji jest wyposażona kuchnia i sala spotkań.
 
««  start « poprz. 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 193 - 204 z 1348
© Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich 2019
Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji