• English
  • Հայերեն

Józef Teodorowicz

Advertisement

Wiki.Ormianie

Advertisement

Awedis

Advertisement

Ormiańska Polska

Advertisement

Ormiańska Warszawa

Advertisement

Z przeszłości Armenii

Advertisement
Advertisement

Wartanidzi. Tom 1

Advertisement

Wartanidzi. Tom 2

Advertisement

Ormianie polscy w opisach i obrazach

Advertisement
Start
Msza św. w Parafii Centralnej
02.05.2018.

Zapraszam do jak najliczniejszego udziału w mszy św. ormiańskokatolickiej,
która będzie sprawowana w Warszawie

w niedzielę, 6 maja 2018, o godzinie 11.00
w kaplicy Matki Bożej, przy ul. Łazienkowskiej 14.


Już teraz przypominam, że następna msza św. w Warszawie
planowana jest na niedzielę, 20 maja 2018.
Po niej odbędzie się spotkanie z panami Zbyszkiem Manugiewiczem
i Jerzym Tustanowskim, autorami niedawno wydanej książki
„U podnóża Owidiusza. Rozkwit i zagłada wspólnoty kuckiej nad Czeremoszem”.
Po spotkaniu  ̶  czas na rozmowy z autorami i na potrawy ormiańskie.

UWAGA: Zaczął się maj i majowe nabożeństwa maryjne, odprawiane w kościołach lub przy przydrożnych kapliczkach. Ale można je odprawiać (odmawiać lub śpiewać) w domu. Dlatego załączam to, co stanowi główną część tych nabożeństw: Litanię Loretańską i modlitwę "Pod Twoją obronę". Warto sobie zdać sprawę, że polska Litania Loretańska ma dwa wezwania więcej niż powszechnie używane. W okresie międzywojennym, po zatwierdzeniu przez Stolicę Apostolską uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, za zgodą papieża Piusa XI, do Litanii dołączono wezwanie "Królowo Polski". W tym roku watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zezwoliła, by w Polsce mogło być dodane wezwanie: „Matko Miłosierdzia” (po wezwaniu: „Matko Łaski Bożej”).

Wraz z serdeczną pamięcią i modlitwą
ks. Józef Naumowicz
 
Teatrzyk lalkowy z Erywania
27.04.2018.
Teatrzyk lalkowy z Erywania Ormiańskie Towarzystwo Kulturalne informuje, że na ich zaproszenie i koszt przyjechał z Erywania zespół teatru lalkowego. Artyści z Armenii wzięli udział w festiwalu Wschód-Zachód w ten sposób promując kulturę Armenii w Krakowie.
Ormiańskie Towarzystwo Kulturalne zaprasza serdecznie dzieci ormiańskie z rodzicami na spektakl tego teatru pt.  "Gdzie zniknęli bohaterowie". Spektakl został przygotowany na podstawie ormiańskich legend, a odbędzie się 28 kwietnia, o godz. 11.30, na scenie Teatru Zależnego Politechniki Krakowskiej (Kraków, ul. Kanonicza 1). Wstęp wolny.
 
103. rocznica ludobójstwa Ormian
24.04.2018.
24_04_genocyd
Dzisiejszy dzień, 24 kwietnia, to data dla wszystkich Ormian symboliczna, przywołująca tragiczne wydarzenia z 1915 roku. Na terenach zarządzanych przez Imperium Osmańskie, 103 lata temu, dokonano mordu na narodzie ormiańskim. Przywołując pamięć tamtych wydarzeń i ponad 1 500 000 ofiar, Ormianie i wszyscy ich przyjaciele, zbierają się, aby upamiętnić tę tragedię.

W Warszawie tym miejscem jest Skwer Ormiański, na którym stoi pamiątkowy chaczkar przy którym w tym roku, zebrało się wyjątkowo dużo osób. Organizatorem ceremonii był ambasador Republiki Armenii w Polsce J.E. Edgar Ghazayan. Uroczystość, na której zjawili się również przedstawiciele polskich władz, rozpoczęła minuta ciszy. Po odegraniu na trąbce sygnału "słuchajcie wszyscy", głos zabrał Ambasador Armenii w Polsce, witając zgromadzonych przedstawicieli władz, ambasad, organizacji społecznych i liczną grupę Ormian. Przedstawiciel Senatu RP, odczytał okolicznościowy list marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, skierowany do Ambasadora Republiki Armenii J.E. Edgara Ghazaryana. Nastąpiło potem składanie wieńców i kwiatów. W kolejności: przedstawiciele Senatu i Sejmu, od Ministerstwa Sprawiedliwości wieniec osobiście złożył minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, były wieńce od przedstawicieli ambasad, od przedstawiciela mniejszości ormiańskiej przy Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych, organizacji, fundacji i stowarzyszeń polskich i ormiańskich działających w Polsce.

Oficjalną część uroczystości zakończyła wspólna modlitwa w intencji ofiar ludobójstwa, po czym obecni na ceremonii Ormianie składali kwiaty i zapalili znicze.
 103. rocznica ludobójstwa Ormian. Fot. Maria Ohanowicz 103. rocznica ludobójstwa Ormian. Fot. Maria Ohanowicz 103. rocznica ludobójstwa Ormian. Fot. Maria Ohanowicz
 103. rocznica ludobójstwa Ormian. Fot. Maria Ohanowicz 103. rocznica ludobójstwa Ormian. Fot. Maria Ohanowicz 103. rocznica ludobójstwa Ormian. Fot. Maria Ohanowicz
 
Wrocławskie obchody 103. rocznicy ludobójstwa
23.04.2018.
Ormianie i ich przyjaciele pamiętają o dramatycznych wydarzeniach z 1915 r. W niedzielę 22 kwietnia zgromadzili się przy ormiańskim krzyżu - chaczkarze, przy klasztorze dominikanów we Wrocławiu, a następnie udali się na okolicznościowy Wieczór Literacki.
Wiersz czytany przez Autorkę w czasie Wieczoru Literackiego w Muzeum Etnograficznym.

Pośmiertna maska Komitasa

uśmiechasz się teraz mnichu
ze swej pośmiertnej maski – dlaczego?
całe swe pracowite życie poświęciłeś muzyce
poezji i ludziom którzy byli ci byli najdrożsi i którym ty byłeś drogi
zbierałeś piosenki i pieśni w cichych wsiach
wpisywałeś je w swoje utwory by dźwięczały śmiechem i smutkiem
Ukochałeś ormiański lud i ziemię zielone doliny i wysokie góry
Każde dziecko i każdego starca
nie dano ci umrzeć spokojnie
pośród kwiatów pośród przyjaznych wspomnień
okrutna rzeź Ormian zgotowana przez Turków
zakryła żałobnym kirem twoje niebo
krzyki gwałconych kobiet i zarzynanych niemowląt
skargi niewinnych ludzi otoczyły cię ciasnym kokonem
z którego nie potrafiłeś wyjść
uciekłeś w milczący obłęd w głęboką katatonię
żeby niczego nie widzieć niczego nie słyszeć i nie czuć
nikt jednak nie wie jakie myśli krążyły w twoim chorym umyśle
jakie obrazy widziałeś pod zamkniętymi powiekami
dwadzieścia długich lat walczyłeś z demonami
w paryskim szpitalu gdzie z uśmiechem powitałeś śmierć
teraz nie musisz pamiętać nie musisz z nikim walczyć
wreszcie możesz odpocząć
uśmiechasz się Komitasie ze swej pośmiertnej maski
bo w śmierci znalazłeś wolność.

Z tomiku „Oczy od grzechu ciemne” Kaliny Izabeli Zioła, 2017
Więcej: wroclaw.gosc.pl/doc/4660082.103-rocznica-ludobojstwa
 
Poznań, 21.04 konferencja "Kwestia ormiańska wczoraj i dziś"
20.04.2018.
Konferencja pod takim tytułem odbędzie się w sobotę 21 kwietnia 2018 r. (Aula Szkoły Katedralnej, ul. Filipińska 5), zorganizowana z inicjatywy Fundacji Św. Benedykta oraz Ośrodka Debaty Międzynarodowej.
Od godz. 14:00 wykłady i prelekcje wygłoszą: prof. Grzegorz Kucharczyk (o ludobójstwie Ormian), Weronika Tomys (o traktowaniu tematu ludobójstwa przez dzisiejszą Turcję), Magdalena Stasiak z Łodzi (o idei idea zaplanowanej na jesień wystawy upamiętniającej genocyd).
Po przerwie odbędzie się panel dotyczący Ormian polskich, Armenii (historia, polityka, religia, kultura), oraz ludobójstwa, moderowany przez Bogusława Kiernickiego, w którym wezmą udział: Jan Abgarowicz, Marek Jurek, prof. Grzegorza Kucharczyk, ks. Józef Naumowicz, Andrij Szkrabiuk.

O godz. 17.00, w pobliskim kościele św. Małgorzaty na Rynku Śródeckim,

msza św. w obrządku ormiańskim.

 

Podczas mszy św., którą odprawi ks. archimandryta Józef Naumowicz, śpiewy poprowadzi grupa pod kierownictwem Andrija Szkrabiuka, kantora katedry ormiańskiej we Lwowie. Przez 3 dni w Poznaniu odbywają się warsztaty liturgicznego śpiewu ormiańskiego, które prowadzi Andrij Szkrabiuk. Podczas warsztatów uczestnicy przygotują śpiewy liturgii Czerwonej Niedzieli (w kościele ormiańskim jest to wspomnienie męczenników chrześcijaństwa, a zwłaszcza ofiar ludobójstwa dokonanego przez Turków na Ormianach w latach 1915-1918).
Informacje również na stronie Ordynariatu:www.ordynariat.ormianie.pl

 
12. rocznica powołania Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich
19.04.2018.
Pismo od Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych
12_lat_FKiDOP
Tegoroczną rocznicę powstania Fundacji postanowiliśmy uczcić w odmiennej niż zazwyczaj formule. Tym razem zaprosiliśmy do siedziby Fundacji przedstawicieli instytucji, które dotują wszelkie nasze poczynania lub pomagają nam w naszych działaniach.
Przygotowaliśmy ekspozycję wybranych najciekawszych i najcenniejszych eksponatów ze zbiorów naszego Archiwum Polskich Ormian. Obecnym gościom mieliśmy okazję opowiedzieć o naszych dokonaniach, projektach nad którymi aktualnie pracujemy, pokazać zbiory i ich zabezpieczenie.
Zależało nam, aby przedstawiciele instytucji, które przekazują nam środki na wszelkie projekty, mieli okazję osobiście ocenić jakość i celowość ich wykorzystania. Przygotowaliśmy imienne podziękowania za 12. letnią współpracę, a od Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych otrzymaliśmy, za pośrednictwem zastępcy dyrektora dr. Henryka Niestroja, obszerne podziękowania i gratulacje w uznaniu naszej dotychczasowej działalności. Również od przedstawicieli innych obecnych instytucji popłynęły słowa uznania dla działań naszego społecznego archiwum, które jak się okazuje, jest stawiane za wzór dla innych. Na spotkaniu, oprócz zaproszonych przedstawicieli urzędów, był również Przewodniczący Rady Fundacji prof. Krzysztof Stopka, który poza ciekawymi informacjami dotyczącymi historii Ormian, bardzo wysoko ocenił dokonania Fundacji w minionym dwunastoleciu. Na rocznicowym spotkaniu był również obecny "duchowy opiekun" naszego ormiańskiego środowiska ks. prof Józef Naumowicz. Obok zamieszczamy pismo otrzymane z Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, podpisane przez dyrektora dr. Wojciecha Woźniaka. Poniżej kilka zdjęć ze spotkania w siedzibie Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich.
mot
Spotkanie w siedzibie Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich w 12. rocznicę jej powołania.
 12. rocznica powołania FKiDOP. Fot. Władysław Deńca 12. rocznica powołania FKiDOP. Fot. Władysław Deńca 12. rocznica powołania FKiDOP. Fot. Władysław Deńca
 12. rocznica powołania FKiDOP. Fot. Władysław Deńca 12. rocznica powołania FKiDOP. Fot. Władysław Deńca 12. rocznica powołania FKiDOP. Fot. Władysław Deńca
 
Msza św. w Parafii Centralnej
17.04.2018.

Zapraszam do jak najliczniejszego udziału w mszy św. ormiańskokatolickiej,
która będzie sprawowana dla upamiętnienia Ofiar Ludobójstwa Ormian.

 

w Warszawie
w czwartą niedzielę Wielkanocy

22 kwietnia 2018, o godzinie 11.00

w kaplicy Matki Bożej, przy ul. Łazienkowskiej 14

wraz z serdeczną pamięcią i modlitwą
ks. Józef Naumowicz

W związku z tym, że w Warszawie tego dnia odbywa się maraton,
załączam mapę ze strony www.orlenmarathon.pl, która może pomóc w dotarciu na mszę św.
Maraton_mapa_utrudnien
 
34. numer "Awedisu"
15.04.2018.
Ukazał się trzydziesty czwarty, wiosenny numer "Awedisu". W Słowie od redakcji czytamy:
Od kilku lat przeżywamy kolejne wielkie rocznice stuleci XX-wiecznych wydarzeń historycznych. Są to wydarzenia w przeważającej części związane z historią I wojny światowej (1914–1918). Takim wydarzeniem było Ludobójstwo Ormian w Imperium Osmańskim, rozpoczęte w 1915 r., którego setną rocznicę upamiętnialiśmy trzy lata temu. Takimi wydarzeniami, które zapewne nie miałyby miejsca, gdyby nie I wojna światowa, było również powstanie I Republiki Armenii w maju 1918 r. oraz odzyskanie niepodległości przez Polskę w listopadzie tego roku.
Państwo ormiańskie zadeklarowało swą niepodległość 28 maja, co było możliwe m.in. dzięki bohaterskim zwycięstwom w bitwach przeciwko Turkom (najbardziej znana jest bitwa pod Sardarapatem). Gdyby nie te wygrane, Turcy prawdopodobnie zajęliby całą wschodnią Armenię i nie dopuściliby do odrodzenia się państwowości ormiańskiej. Niepodległa Armenia znajdowała się w bardzo trudnym położeniu z powodu wyniszczenia wojną na wszystkich frontach, a przede wszystkim z powodu konieczności utrzymania tysięcy uchodźców zbiegłych z Zachodniej Armenii przed Turkami. Kolejna wroga ofensywa, tym razem bolszewicka, nie została odparta, i pod koniec 1920 r. młoda republika przestała istnieć.
II Rzeczpospolita odrodzona w 1918 r. istniała dłużej, ale także stała się ofiarą agresji ze strony sąsiadów. Pamiętajmy w tym roku, w stulecie odrodzenia państwowości ormiańskiej i polskiej, o podobieństwie losów naszych państw, ale także o wszystkim innym, co nas łączy.
Zapraszamy do lektury. Trzydziesty czwarty numer „Awedisu” dostępny jest również na stronie internetowej www.awedis.ormianie.pl.
 
Wrocławskie obchody rocznicy ludobójstwa Ormian
12.04.2018.
Wrocławskie obchody rocznicy ludobójstwa Ormian
 
Konferencja naukowa poświęcona muzyce Armenii i polskich Ormian
11.04.2018.
Konferencja naukowa poświęcona muzyce Armenii i polskich Ormian
 
Msza św. we Wrocławiu
09.04.2018.
Msza św. we Wrocławiu
 
Dyplomy w Kielcach
05.04.2018.
W kieleckiej Galerii Sztuki Współczesnej WINDA, 6 kwietnia o godz. 18.00, odbędzie się wernisaż wystawy pod nazwą: DYPLOM 2018, ROK KULTURY ORMIAŃSKIEJ.
Na wystawie prezentowane będą prace uczniów Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach. Jak już wcześniej pisaliśmy, uczniowie tej szkoły od roku realizują program pod nazwą "Rok kultury ormiańskiej". Będą to prace wykonane w różnych technikach plastycznych. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia tej niewątpliwie ciekawej wystawy.
 
««  start « poprz. 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 157 - 168 z 1348
© Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich 2019
Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji